Folik asit nedir?

Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir ve DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir.


Folik asit ne işe yarar?

Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik süreçlerde rol oynar. Folik asitin damar sertliğini azaltarak kalp krizi, bunama ve felç gibi birçok kötü hastalığın oluşmasını da engellediği bilinmektedir. Hamilelikte, hatta hamilelik öncesinde önerilen folik asit takviyesinin ise anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek sorunların önlenmesi için önemli olduğu düşünülüyor. Folik asit içeren 10 yiyecek yazısını okumak için tıklayın...


Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler diğer bir B grubu vitamini olan B12 eksikliğinde de görülebileceğinden, bir uzmana danışmanız folik asit eksikliğinin tespit edilebilmesi için önemlidir. Bunun için doktora gittiğinizde kan tahlili yapılabilir ve kanınızda ne kadar folat ve B12 olduğuna bakılabilir.Folik asit eksikliği neden olur?

Folik asit ve B12 yönünden zengin yiyeceklerden tüketmiyorsanız veya vücudunuzun verimli bir şekilde folik asit emilimi yapabilmesini engelleyen türde (huzursuz bağırsak sendromu gibi) bir hastalığınız varsa folik asit eksikliği yaşayabilirsiniz. Ayrıca böbrek veya karaciğerle ilgili bir sorun yüzünden çok sık tuvalete çıkmanız halinde de folik asit kaybediyor olabilirsiniz.


Eğer hamileyseniz, vücudunuzda meydana gelen değişiklikler ve bebeğin gelişim süreci, daha fazla folik aside ihtiyaç duymanıza neden olur.


Kanser hastalığı, kan veya dolaşımla ilgili hastalıklar ya da vücutta inflamasyon gibi durumlarda da folik asit seviyelerinde ciddi oranda düşüş gözlemlenir. Sızdıran bağırsak sendromu yazısını okumak için tıklayın...


Hamilelikte neden folik asit kullanılır?

Hamile kalmayı planlayan kadınlara genellikle erkenden folik asit takviyesi almaya başlamaları önerilir. Öncesinde alınmadıysa da hemen hemen tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hamile olduğunu öğrenen kadınlara folik asit almalarını önerirler. Peki folik asit neden hamilelikte özellikle önemli?


Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi gebeliğin 3. ve 4. haftalarda olur. Bu erken dönemde folik aside ihtiyaç duyulmasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülür.


Folik asit kullanmak, sinir yolu kusurları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezli doğum kusurlarını önler. Açık omurga (spina bifida), en yaygın sinir yolu kusurlarındandır. Bu kusurlar, beyin hasarına ya da beyin gelişiminin yarım kalmasına sebep olarak en ciddi vakalarda sakatlıklara neden olabilir. Bu sorunların çoğu (yaklaşık %70’i), folik asit tüketimi ile önlenebilir.


Folik asit içeren gıdalar nelerdir?

Mercimek

Folat açısından en zengin gıdalardan birisi mercimektir. Mercimeğin içinde demir, lif ve yavaş yanan karbonhidrat gibi pek çok yararlı madde de vardır. Kuru mercimeği, pişirmeden önce ıslatmanıza gerek yoktur ve diğer bakliyatlarla karşılaştırıldığında pişirilmesi daha kolaydır.


Yapraklı yeşillik

Koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda vitamin konsantrasyonu içerir. Taze ıspanak, kara lahana bunlardan bazıları. Mümkünse salatasını yaparak çiğ olarak da tüketin.


Turunçgiller

Büyük bir portakal, 55 mg folat içerir. Portakalı tek başına yiyeceğiniz gibi, tavukla ya da kereviz gibi sebzelerle pişirerek de tüketebilirsiniz. Portakal suyunun faydaları yazısını okumak için tıklayın...


Kuşkonmaz

Buharda pişmiş kuşkonmaz, folik asit deposudur. Kuşkonmazı, yardımcı meze olarak kullanabileceğiniz gibi, bezelye gibi sebzelerle pişirerek ana yemek olarak da kullanabilirsiniz. Kuşkonmazın faydaları yazısını okumak için tıklayın...Kuru fasulye

Türklerin en çok tükettiği yemeklerden biri olan kuru fasulye de bol miktarda folik asit içerir. Kuru fasulyeyi pişirmeden önce ıslatmayı unutmayın. Kuru baklagillerin faydaları yazısını okumak için tıklayın...


Brokoli

Brokoli günlük folik asit ihtiyacınızın dörtte birini karşılar. Besin açısından zengin bu süper yiyecek, aynı zamanda C vitamini, beta karoten, lif, kalsiyum ve demir kaynağıdır. Brokolinin faydaları yazısını okumak için tıklayın...


Tahıllı ekmek ve kahvaltılık gevrek

Tahıldan elde edilen yiyeceklerin folik asit miktarı yüksektir. Bunları, normal folat kaynağı olan gıdalarla birlikte tüketin (brokoli, ıspanak gibi). Tam tahıllı ekmek ile ilgili bilmeniz gerekenler yazısını okumak için tıklayın...


Ayçekirdeği

Bir avuç dolusu ayçekirdeğinde yaklaşık 82 mikrogram (mcg) folik asit bulunur. Atıştırmalık olarak kullanılabileceği gibi, ekmek hamuruna katılabilir ya da salatalara ya da çorbalara serpilebilir. Ayçekirdeği aynı zamanda harika bir demir ve kalsiyum kaynağıdır. Ayçekirdeğinin faydaları yazısını okuamk için tıklayın...


Avokado

Somon balığı ve ceviz gibi, avokadoda da omega 3 yağlı asitleri ve kalbinize faydalı yağlar vardır. Bir dilim avokadonun içinde 90 mcg folik asit bulunur. Avokado, bebeğinizin gelişen beyni için de çok faydalı. Avokadonun faydaları yazısını okumak için tıklayın...Hamilelikte kullanılan folik asit otizmi önleyebilir

Norveç’te yapılan bir araştıma, gebelik döneminde folik asit kullanmış annelerin çocukları üzerinde 9 yıl süren bir çalışmayla folik asit takviyesinin otizme karşı da koruyucu olabileceğini ortaya çıkardı. 2002-2008 yılları arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yapılan araştırma, anneleri gebelik döneminde folik asit takviyesi kullanan çocuklardaki otizm riskinin folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla %40 daha az olduğu ortaya çıktı.


Hamilelikte folik asit kullanımı zararlı olabilir mi?

Hamileliğin erken dönemlerinde alınan folik asit takviyesinin, gebeliğe bağlı şeker hastalığı ile ilişkilendirilebileceği ortaya çıktı.


Diabetic Care’de yayınlanan yeni bir rapora göre, hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılan takviye folik asit ya da folat, gebeliğe bağlı şeker hastalığı riskini artırıyor. Folik asit, gebe kadınlarca doğum kusurlarını engellemek adına kullanılıyor. Bu yararından dolayı, folik asitin, besleyici madde güçlendirici olarak unlara eklenmesi bile söyleniyor. Bu rapor, insanlara, folik asit takviyesinin potansiyel risklerini yeniden hatırlatıyor.


Gıda takviyelerinde, besleyici madde güçlendirici olarak bulunan folik asitler, sentetik kimyasallardır. Gebeliğe bağlı şeker hastalığında risk artışı ile olan ilişkisinin yanı sıra, sentetik folik asit takviyesi, göğüs kanserinde risk artışı ile de ilişkilendiriliyor. Dolayısıyla folik asit takviyeleri, besleyici madde olarak düşünüldüğünde, duruma ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor.


Gebeliğe bağlı şeker hastalığını destekleyen tek şey, folik asit değil. Yüksek miktarda tüketilen fast food, kırmızı et ve demir takviyesi gibi besinler ve besin bileşenleri de gebeliğe bağlı şeker hastalığında risk artışı ile ilişkilendiriliyor. Kırmızı etin problemi, muhtemelen yapısındaki hem-demir. Kırmızı ette bulunan yüksek konsantrasyondaki demir – özellikle de hem-demir – lipid peroksidasyonunu artırarak şeker hastalığı da dâhil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir.


Sebzelerde doğal yollarla bulunan folik asidin herhangi ciddi bir etkiyle ya da sağlık sorunu ile ilişkili olmadığı unutulmamalıdır. Hamileliğin hangi haftasında neler olur? yazısını okumak için tıklayın...Hamilelikte ne zaman folik asit kullanılmalı?

Folik asit, hamile kadınlar için ise hamileliğin erken dönemlerinde özellikle önemlidir. Folik asit, vücutta depolanmaz; bu yüzden, hamile kalabilecek kadınların her gün folik asit almaları gereklidir – bebek, aklınızdaki son şey olsa bile.


Kadınlar, hamilelikten bir gün önce ve erken hamilelik döneminde, ekstra 400 mikrogram folikaside ihtiyaç duyarlar. Sinir yolu kusuru görülen doğum riskini en çok azaltan dozun bu olduğu bilinmektedir. Folik asidi, ayrı bir takviye olarak almak en iyi yöntemdir; çünkü böylelikle günde 400 mikrogramlık doğru dozu aldığınızdan emin olabilirsiniz. Etiketi kontrol edin.


Hamileliklerin yaklaşık yarısı, plansız gerçekleşmektedir. Bebeğin omuriliği, hamileliğin ilk 28 gününde tamamen oluşur – belki de biz daha hamile olduğunuzu fark etmeden önce. Bu yüzden hamile kalmadan önce folik asit kullanılmaya başlanması çok önemlidir.


Her 4 kadından yalnızca 1’i, hamile kalmadan önce folik asit kullanıyor. Birçok kadın, folik asit kullanarak bebeklerini sinir yolu kusurlarına karşı koruyabileceklerini biliyor; ancak çok azı, hamile olduklarını anladıktan önce folik asit kullanmaya başlıyor. Bu yüzden, kadınların folik asit kullanma alışkanlığı edinip günlük folik rutinlerine başlamaları teşvik ediliyor.Kaynaklar:

“Hayat Kurtaran Vitaminler ve Minaraller” Prof. Dr. Metin Özata

Beibei Zhu1,2, Xing Ge1, Kun Huang1,2, Leijing Mao1, Shuangqin Yan3, Yeqing Xu3, Sanhuan Huang1, Jiahu Hao1,2, Peng Zhu1,2, Ying Niu1, Shilu Tong2,4 and Fangbiao Tao1,2. "Folic Acid Supplement Intake in Early Pregnancy Increases Risk of Gestational Diabetes Mellitus: Evidence From a Prospective Cohort Study". Şuradan alındı: American Diabetes Association

Pål Surén, Christine Roth, Michaeline Bresnahan. "Association Between Maternal Use of Folic Acid Supplements and Risk of Autism Spectrum Disorders in Children" Şuradan alındı: The Journal of the American Medical Association

Waterford Today

Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Bende bir hafta doktora gittim.artik çocuk istediğim söyledim.birsuru testler taramalar yazdı.regliyi bekliyorum.nirmalde dün olacaktim.korkuyorum hamile kalırsam folik asit için gecmi kaldım ????önce sağlık kotrolu yapıp sonra hamile olmak istiyordum.cok korktum şuan folik asit eksikmi ????
  CEVAPLA
 • Misafir cogu kişi hamile kaldıktan sonra baslıyor folik asite bişey olmaz :)
  CEVAPLA
 • Misafir Hamile kalmayı planlayanların önce bir kadın doğum doktoruna görünerek muayene olması ve tahlillerini yaptırması öneriliyor.Herşey yolunda ise folik asit takviyesi ile mutlu haber bekleniyor.Folik asit bebeğin sağlıklı gelişebilmesine yardımcıdır.Daha kolay hamile kalmaya yardımcı olduğuda biliniyor.
  CEVAPLA
 • Misafir Bende kullanıyorum şuan etkisini götürürüm inslah
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar folik asit gebelik icin degil lutfen arastirin biraz. Bebegin ikk 28 gunde omuriligi gelistigi icin o yuzden 3 ay incesinde baslayin diyorlar ve hamilelikte hem bebege hen anneye faydasi cok fazla oldugu icin.
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar folik asit gebelik icin degil lutfen arastirin biraz. Bebegin ikk 28 gunde omuriligi gelistigi icin o yuzden 3 ay incesinde baslayin diyorlar ve hamilelikte hem bebege hen anneye faydasi cok fazla oldugu icin.
  CEVAPLA
 • Misafir Fiyat farkları şu şekilde oluyor.Eczaneler ne kadar fazla sipariş aşırsa o kadar ucuza satıyor.Az sipariş ediyorsa onlara da daha fazla fiyata geldiği için bu bize de yansıyor
  CEVAPLA
 • Misafir Apikobal eşleri hangi haplardır
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 90 tl ye aldım fiyat yüksek geldi ama herşeye değer
  CEVAPLA
 • Misafir Ben de bugün 70 TL aldım peki neden fiyat böyle farklı oluyor cevap verir misiniz
  CEVAPLA
 • Misafir Myo fol kulanacam bunu kullananlar varmı lütlen dönüş yapın
  CEVAPLA
 • Misafir Kızlar bugün aldım bende 75 tlye 1 yıldır çocuk istiyoruz beni biraz bilgilendirir misiniz ne yapmam gerek
  CEVAPLA
 • Misafir Ben folik asti kulndim ilk ayda hamile kaldim ilk cocugumla simdi ikinci cokuğumu istiyorum rabbim nasib ederse yine kaliri. Insallah ilkinde faydasini cok gordum darisi ikinciye insallah
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar bir çocuk gelişimci ve hamile olarak söylüyorum folik asit bebeğin gelişimi içindir ama hamile kalmadan üç ay önce verilmesinin nedeni şudur annenin eksik olan vitaminleri takviyesi için hamile kalmak için değildir
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 70 tl aldım hamile kalinirmi folid asitle cevabını yazarmisiniz
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 8 TL ye aldım
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 18 tl ye aldım yeni basladim ve 3. Haftamdayim henuz cok küçük dediler. Recete ile alindigindami ucuz oluyor anlayamadim..
  CEVAPLA
 • Misafir Peki bunu doktor bilgisi dışında kullanmak ne kadar mantıklı yani bi bebegim olsun istiyorum bi arkadaşım 3 ay öncesinden almış kullanmaya başlamış şuanda hamile dr banada b12 için iğne birde d vitamini için damla kullanmamı istedi ek takviye dr bilgisi dışında kullansam zararı olurmu acaba
  CEVAPLA
 • Misafir Bende aldım 40 tl
  CEVAPLA
 • Misafir Doktor önermeden kullanırsak problem olurmu
  CEVAPLA
 • Misafir Bende bu hapı kullandım birde soğan suyu icmistim o ayına hamile kaldım
  CEVAPLA
 • Misafir Folic 1 asitin şuanda fiyati 79 tl neolacak böyle hersey almış başını gidiyor..
  CEVAPLA
 • Misafir Ben daha dün aldım ama sadece 30 TL aldim
  CEVAPLA
 • Misafir Bende bugün aldım eczaneden 65 tl ye
  CEVAPLA
 • Misafir Bende doktor bana bugun verdi hayırlısıyla hamile kalırim inşallah
  CEVAPLA
 • Misafir Folik asit ise yariyormu
  CEVAPLA
 • Misafir 75 tl aldim
  CEVAPLA
 • Misafir Folik asit hamile kalmaya yardımcı oluyor mu
  CEVAPLA
 • Misafir Fiyatı 10 liradan ucuz diyor ben dün eczaneye gittim neden peki 55 tl ?
  CEVAPLA
 • Misafir Yorumlar şok etti beni hamile kalabilmek için kullanılmıyor folik asit bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için vücudunuzdaki eksiklikleri gideriyor !!!!!
  CEVAPLA
 • Misafir İki yıldır benimde çocuğum olmuyor hatta daha fazla özele gittim bunu yazdı ve eczaneci kadın gebemisin dedi yok dedim oda o zaman gebe kalmak içindir dedi şu cahiller diyen kişi varya lütfen insan gibi konuşun
  CEVAPLA
 • Misafir Folic asit hamile kaldığınızda,bebeğin beyin ve omurilik gelişimi için önemli...hamile kalmanız için değil.
  CEVAPLA
 • Misafir Kızlar bende kullandığım ay gebe kaldım ama ekstra takfiylerde kulandim ben bal tarçın çörekotu karsimi ve incir havuc korusuylen beraber kulandim o ay hamile kaldim şu an 8 haftalik gebeyim
  CEVAPLA
 • Misafir 4 santim kist tim çıktı bu ilacı verdi doktor hamile kalırmıyım lütfen allah rızası için cevap yazın lütfen
  CEVAPLA
 • Misafir Yorumlar efso ???? muz yılan allahım yarabbim sana geliyorum ????
  CEVAPLA
 • Misafir Bu ilacı içince hemen mi hamile kalınıyor
  CEVAPLA
 • Misafir Bnde yeni kullanıyorum inşallah hepimize yarar????
  CEVAPLA
 • Misafir Bende hamile kalmak için istiyorum bu ilacdan
  CEVAPLA
 • Misafir Eğitim şart..
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar beyin vücudunuzu terk mi etti folik asit bir takviye bebeğinizin sağlıklı oluşumu ve gelişimi için hamile kalırmıyım diyosunuz ayık kafadamsınız???
  CEVAPLA
 • Misafir Bu ilaci kulandigim ay hamile kaldim
  CEVAPLA
 • Misafir Bende kullanıyorum doktorum verdi inşallah banada yarar
  CEVAPLA
 • Misafir Benimde 4 yaşında bı kizim var siprial taktım yaklaşık bir yıl kaldı sonr çıkardım 7 aydır çıkarmışim hamile kalamiyorum geçen özele doktora gittim bunu verdi sizce yararı olur mu
  CEVAPLA
 • Misafir Hamile kalmaya yardimci olurmu
  CEVAPLA
 • Misafir Ne alaka cahillik felan
  CEVAPLA
 • Misafir he evet folik asit yuklendıgınde hamile kalırsınız ne cahılsınız ya
  CEVAPLA
 • Misafir Folidoce 400 mcg asit hamile kalmaya yardımcı oluyor mu
  CEVAPLA
 • Misafir Merhabalar ben 4 aydır kürtaj oldum benim kistim var çocuk yapmayı düşunmuyom folactive fol kullaniyom
  CEVAPLA
 • Misafir Merhabalar ben 4 aydır kürtaj oldum benim kistim var çocuk yapmayı düşunmuyom folactive fol kullaniyom
  CEVAPLA
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba bende cogu insandan duydum folik asit hem hamilelikden once ve hamilelik zamanı almak lazım
  CEVAPLA
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
 • Misafir 60 liraya aldim
  CEVAPLA
 • Misafir Folvimix suyla mı? yutulur yoksa direk yutulur mu? Bu ilaçla hamile kalabilir miyim?Arkadaşlar
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 60 tl verdim
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 90 tl ye aldım 2,5 aylık eşim bunu doktor yazdı inş bir zararı olmaz
  CEVAPLA
 • Misafir bana da kan depolarının dolu olduğu fakat vücutta kan yok onuniçin bende folik asitebaşladım tabiki doktorum verdi bakalım yarayacakmı
  CEVAPLA
 • Misafir Ben şuan folik asit folbiol kullaniyorum gebe kalmama yardimci olurmu
  CEVAPLA
 • Misafir folbi̇ol kullandim 1 hafta ve sonra gi̇tti̇ği̇m 2 doktorda bunu kullanmanin cok yanliş oldğunu cok yüksek olduğunu söyledi̇ler ve vfoli̇k verdi̇ler bana bence danişin öyle kullanmaya devam edi̇n ben ögreni̇nce di̇rek biraktim
  CEVAPLA
 • Misafir hemileliğimin 5. haftasında kullanmaya başladım. çünkü yeni öğrendim umarım bi eksiklik olmaz. eşim 75 tl ye almış
  CEVAPLA
 • Misafir Aile hekiminize yazdirrsaniz uyguna geliyor
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba bu ilaç hamile kalmak için faydalı midir
  CEVAPLA
 • Misafir hamilemisiniz merak ettim
  CEVAPLA
 • Misafir Ben gebe kalmak için kullanıyorum kızlar yaklaşık bir aydır ve şimdi bir günüm gecikti dua edin inşallah hamileyimdir
  CEVAPLA
 • Misafir ben 30 aldım
  CEVAPLA
 • Misafir 70 tl verdim :(
  CEVAPLA
 • Misafir Folik asit 10 liradan az mı 54 tl beeee
  CEVAPLA
 • Misafir aynen
  CEVAPLA
 • Misafir ben 70 küsür tl verip aldım :(
  CEVAPLA
 • Misafir 10 yıldır hamile değildim yılanın üzerinden atladim hamile kaldım
  CEVAPLA
 • Misafir sende bizim gibi aynı dünyada yaşıyor, oksijenimizi tüketiyorsun ya.. ne diyeyim , rabbim çok merhametli..
  CEVAPLA
 • Misafir yilanda seni̇n üstünden atladi mi
  CEVAPLA
 • Misafir hamile kalamayanlar bir şunu deneyin bitkisel ilaçlar yanıklar baharat ist pendik faydalı olacaktır
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 7 senedir hamile kalmadim be yabsamda hamile kalmadim muz yedim hemen hamile kaldim zizde bunlari kulanin hemen hamile kalcaniza ihmal var
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 7 senedir hamile kalmadim be yabsamda hamile kalmadim muz yedim hemen hamile kaldim zizde bunlari kulanin hemen hamile kalcaniza ihmal var
  CEVAPLA
 • Misafir Mrb ben gecen ayin 23 adet oldum bu gun ekimin yermi yedisi sizce hamile olabilirmiyim
  CEVAPLA
 • Misafir eczaneden bir test alıp baksan. su an sana verecegimiz cevabın hicbir gecerliligi olmayacak. istiyorsan eger ki dilerim hamilesindir.
  CEVAPLA
 • Misafir :d
  CEVAPLA
 • Misafir olabilirsin
  CEVAPLA
 • Misafir Omega 3
  CEVAPLA
 • Misafir hamileligi 6 haftalik orendim ve şimdi başladim folik asit kulanmai şimdi bi iyarar varm? teşekurlar
  CEVAPLA
 • Misafir Gebelikte folik asit ihtiyaci artar.gebelikte yeterli duzeye ulasmak icin de onceden takviye gerekir.Noral tup defekti ciddi bir durumdur.Ilac kullanmaktan bu kadar korkmak yerine bebegimizi dusunmeliyiz.
  CEVAPLA
 • Misafir Dogru soyluyorsunuz katılıyorum
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.