Folik asit nedir?

Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir ve DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir.


Folik asit ne işe yarar?

Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik süreçlerde rol oynar. Folik asitin damar sertliğini azaltarak kalp krizi, bunama ve felç gibi birçok kötü hastalığın oluşmasını da engellediği bilinmektedir. Hamilelikte, hatta hamilelik öncesinde önerilen folik asit takviyesinin ise anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek sorunların önlenmesi için önemli olduğu düşünülüyor.


Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler diğer bir B grubu vitamini olan B12 eksikliğinde de görülebileceğinden, bir uzmana danışmanız folik asit eksikliğinin tespit edilebilmesi için önemlidir. Bunun için doktora gittiğinizde kan tahlili yapılabilir ve kanınızda ne kadar folat ve B12 olduğuna bakılabilir.



Folik asit eksikliği neden olur?

Folik asit ve B12 yönünden zengin yiyeceklerden tüketmiyorsanız veya vücudunuzun verimli bir şekilde folik asit emilimi yapabilmesini engelleyen türde (huzursuz bağırsak sendromu gibi) bir hastalığınız varsa folik asit eksikliği yaşayabilirsiniz. Ayrıca böbrek veya karaciğerle ilgili bir sorun yüzünden çok sık tuvalete çıkmanız halinde de folik asit kaybediyor olabilirsiniz.


Eğer hamileyseniz, vücudunuzda meydana gelen değişiklikler ve bebeğin gelişim süreci, daha fazla folik aside ihtiyaç duymanıza neden olur.


Kanser hastalığı, kan veya dolaşımla ilgili hastalıklar ya da vücutta inflamasyon gibi durumlarda da folik asit seviyelerinde ciddi oranda düşüş gözlemlenir.


Hamilelikte neden folik asit kullanılır?

Hamile kalmayı planlayan kadınlara genellikle erkenden folik asit takviyesi almaya başlamaları önerilir. Öncesinde alınmadıysa da hemen hemen tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hamile olduğunu öğrenen kadınlara folik asit almalarını önerirler. Peki folik asit neden hamilelikte özellikle önemli?


Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bu erken dönemde folik aside ihtiyaç duyulmasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülür.


Folik asit kullanmak, sinir yolu kusurları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezli doğum kusurlarını önler. Açık omurga (spina bifida), en yaygın sinir yolu kusurlarındandır. Bu kusurlar, beyin hasarına ya da beyin gelişiminin yarım kalmasına sebep olarak en ciddi vakalarda sakatlıklara neden olabilir. Bu sorunların çoğu (yaklaşık %70’i), folik asit tüketimi ile önlenebilir.



Folik asit hangi yiyeceklerde var?


Mercimek

Folat açısından en zengin gıdalardan birisi mercimektir. Mercimeğin içinde demir, lif ve yavaş yanan karbonhidrat gibi pek çok yararlı madde de vardır. Kuru mercimeği, pişirmeden önce ıslatmanıza gerek yoktur ve diğer bakliyatlarla karşılaştırıldığında pişirilmesi daha kolaydır.


Yapraklı yeşillik

Koyu yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda vitamin konsantrasyonu içerir. Taze ıspanak, karalahana bunlardan bazıları. Mümkünse salatasını yaparak çiğ olarak da tüketin.


Turunçgiller

Büyük bir portakal, 55 mg folat içerir. Portakalı tek başına yiyeceğiniz gibi, tavukla ya da kereviz gibi sebzelerle pişirerek de tüketebilirsiniz.


Kuşkonmaz

Buharda pişmiş kuşkonmaz, folik asit deposudur. Kuşkonmazı, yardımcı meze olarak kullanabileceğiniz gibi, bezelye gibi sebzelerle pişirerek ana yemek olarak da kullanabilirsiniz.



Kuru fasulye

Türklerin en çok tükettiği yemeklerden biri olan kuru fasulye de bol miktarda folik asit içerir. Kuru fasulyeyi pişirmeden önce ıslatmayı unutmayın.


Brokoli

Brokoli günlük folik asit ihtiyacınızın dörtte birini karşılar. Besin açısından zengin bu süper yiyecek, aynı zamanda C vitamini, beta karoten, lif, kalsiyum ve demir kaynağıdır.


Tahıllı ekmek ve kahvaltılık gevrek

Tahıldan elde edilen yiyeceklerin folik asit miktarı yüksektir. Bunları, normal folat kaynağı olan gıdalarla birlikte tüketin (brokoli, ıspanak gibi).


Ay çekirdeği

Bir avuç dolusu ay çekirdeğinde yaklaşık 82 mikrogram (mcg) folik asit bulunur. Atıştırmalık olarak kullanılabileceği gibi, ekmek hamuruna katılabilir ya da salatalara ya da çorbalara serpilebilir. Ayçekirdeği aynı zamanda harika bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.


Avokado

Somon balığı ve ceviz gibi, avokadoda da omega 3 yağlı asitleri ve kalbinize faydalı yağlar vardır. Bir dilim avokadonun içinde 90 mcg folik asit bulunur. Avokado, bebeğinizin gelişen beyni için de çok faydalı.


Hamilelikte kullanılan folik asit otizmi önleyebilir

Norveç’te yapılan bir araştıma, gebelik döneminde folik asit kullanmış annelerin çocukları üzerinde 9 yıl süren bir çalışmayla folik asit takviyesinin otizme karşı da koruyucu olabileceğini ortaya çıkardı. 2002-2008 yılları arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yapılan araştırma, anneleri gebelik döneminde folik asit takviyesi kullanan çocuklardaki otizm riskinin folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla %40 daha az olduğu ortaya çıktı.


Hamilelikte folik asit kullanımı zararlı olabilir mi?

Hamileliğin erken dönemlerinde alınan folik asit takviyesinin, gebeliğe bağlı şeker hastalığı ile ilişkilendirilebileceği ortaya çıktı.


Diabetic Care’de yayınlanan yeni bir rapora göre, hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılan takviye folik asit ya da folat, gebeliğe bağlı şeker hastalığı riskini artırıyor. Folik asit, gebe kadınlarca doğum kusurlarını engellemek adına kullanılıyor. Bu yararından dolayı, folik asitin, besleyici madde güçlendirici olarak unlara eklenmesi bile söyleniyor. Bu rapor, insanlara, folik asit takviyesinin potansiyel risklerini yeniden hatırlatıyor.


Gıda takviyelerinde, besleyici madde güçlendirici olarak bulunan folik asitler, sentetik kimyasallardır. Gebeliğe bağlı şeker hastalığında risk artışı ile olan ilişkisinin yanı sıra, sentetik folik asit takviyesi, göğüs kanserinde risk artışı ile de ilişkilendiriliyor. Dolayısıyla folik asit takviyeleri, besleyici madde olarak düşünüldüğünde, duruma ihtiyatla yaklaşmak gerekiyor.


Gebeliğe bağlı şeker hastalığını destekleyen tek şey, folik asit değil. Yüksek miktarda tüketilen fast food, kırmızı et ve demir takviyesi gibi besinler ve besin bileşenleri de gebeliğe bağlı şeker hastalığında risk artışı ile ilişkilendiriliyor. Kırmızı etin problemi, muhtemelen yapısındaki hem-demir. Kırmızı ette bulunan yüksek konsantrasyondaki demir – özellikle de hem-demir – lipid peroksidasyonunu artırarak şeker hastalığı da dâhil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir.


Sebzelerde doğal yollarla bulunan folik asidin herhangi ciddi bir etkiyle ya da sağlık sorunu ile ilişkili olmadığı unutulmamalıdır.



Hamilelikte ne zaman folik asit kullanılmalı?

Folik asit, hamile kadınlar için ise hamileliğin erken dönemlerinde özellikle önemlidir. Folik asit, vücutta depolanmaz; bu yüzden, hamile kalabilecek kadınların her gün folik asit almaları gereklidir – bebek, aklınızdaki son şey olsa bile.


Kadınlar, hamilelikten bir gün önce ve erken hamilelik döneminde, ekstra 400 mikrogram folikaside ihtiyaç duyarlar. Sinir yolu kusuru görülen doğum riskini en çok azaltan dozun bu olduğu bilinmektedir. Folik asidi, ayrı bir takviye olarak almak en iyi yöntemdir; çünkü böylelikle günde 400 mikrogramlık doğru dozu aldığınızdan emin olabilirsiniz. Etiketi kontrol edin. Folik asit, oldukça ucuzdur; fiyatı 10 liradan azdır.


Hamileliklerin yaklaşık yarısı, plansız gerçekleşmektedir. Bebeğin omuriliği, hamileliğin ilk 28 gününde tamamen oluşur – belki de biz daha hamile olduğunuzu fark etmeden önce. Bu yüzden hamile kalmadan önce folik asit kullanılmaya başlanması çok önemlidir.


Her 4 kadından yalnızca 1’i, hamile kalmadan önce folik asit kullanıyor. Birçok kadın, folik asit kullanarak bebeklerini sinir yolu kusurlarına karşı koruyabileceklerini biliyor; ancak çok azı, hamile olduklarını anladıktan önce folik asit kullanmaya başlıyor. Bu yüzden, kadınların folik asit kullanma alışkanlığı edinip günlük folik rutinlerine başlamaları teşvik ediliyor.


Kaynaklar:

“Hayat Kurtaran Vitaminler ve Minaraller” Prof. Dr. Metin Özata

American Diabetes Association

The Journal of the American Medical Association

Waterford Today

Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bnde yeni kullanıyorum inşallah hepimize yarar????
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bende hamile kalmak için istiyorum bu ilacdan
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Eğitim şart..
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Arkadaşlar beyin vücudunuzu terk mi etti folik asit bir takviye bebeğinizin sağlıklı oluşumu ve gelişimi için hamile kalırmıyım diyosunuz ayık kafadamsınız???
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bu ilaci kulandigim ay hamile kaldim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bende kullanıyorum doktorum verdi inşallah banada yarar
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Benimde 4 yaşında bı kizim var siprial taktım yaklaşık bir yıl kaldı sonr çıkardım 7 aydır çıkarmışim hamile kalamiyorum geçen özele doktora gittim bunu verdi sizce yararı olur mu
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Hamile kalmaya yardimci olurmu
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir he evet folik asit yuklendıgınde hamile kalırsınız ne cahılsınız ya
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Folidoce 400 mcg asit hamile kalmaya yardımcı oluyor mu
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Merhabalar ben 4 aydır kürtaj oldum benim kistim var çocuk yapmayı düşunmuyom folactive fol kullaniyom
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Merhabalar ben 4 aydır kürtaj oldum benim kistim var çocuk yapmayı düşunmuyom folactive fol kullaniyom
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Merhaba bende cogu insandan duydum folik asit hem hamilelikden once ve hamilelik zamanı almak lazım
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben bu ilaci aldim hamile kalan varmi bu ilactan
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir 60 liraya aldim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Folvimix suyla mı? yutulur yoksa direk yutulur mu? Bu ilaçla hamile kalabilir miyim?Arkadaşlar
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bende 60 tl verdim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben 90 tl ye aldım 2,5 aylık eşim bunu doktor yazdı inş bir zararı olmaz
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir bana da kan depolarının dolu olduğu fakat vücutta kan yok onuniçin bende folik asitebaşladım tabiki doktorum verdi bakalım yarayacakmı
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben şuan folik asit folbiol kullaniyorum gebe kalmama yardimci olurmu
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir folbi̇ol kullandim 1 hafta ve sonra gi̇tti̇ği̇m 2 doktorda bunu kullanmanin cok yanliş oldğunu cok yüksek olduğunu söyledi̇ler ve vfoli̇k verdi̇ler bana bence danişin öyle kullanmaya devam edi̇n ben ögreni̇nce di̇rek biraktim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir hemileliğimin 5. haftasında kullanmaya başladım. çünkü yeni öğrendim umarım bi eksiklik olmaz. eşim 75 tl ye almış
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Aile hekiminize yazdirrsaniz uyguna geliyor
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Merhaba bu ilaç hamile kalmak için faydalı midir
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir hamilemisiniz merak ettim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben gebe kalmak için kullanıyorum kızlar yaklaşık bir aydır ve şimdi bir günüm gecikti dua edin inşallah hamileyimdir
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir ben 30 aldım
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir 70 tl verdim :(
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Folik asit 10 liradan az mı 54 tl beeee
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir aynen
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir ben 70 küsür tl verip aldım :(
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir 10 yıldır hamile değildim yılanın üzerinden atladim hamile kaldım
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir sende bizim gibi aynı dünyada yaşıyor, oksijenimizi tüketiyorsun ya.. ne diyeyim , rabbim çok merhametli..
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir yilanda seni̇n üstünden atladi mi
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir hamile kalamayanlar bir şunu deneyin bitkisel ilaçlar yanıklar baharat ist pendik faydalı olacaktır
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben 7 senedir hamile kalmadim be yabsamda hamile kalmadim muz yedim hemen hamile kaldim zizde bunlari kulanin hemen hamile kalcaniza ihmal var
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ben 7 senedir hamile kalmadim be yabsamda hamile kalmadim muz yedim hemen hamile kaldim zizde bunlari kulanin hemen hamile kalcaniza ihmal var
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Mrb ben gecen ayin 23 adet oldum bu gun ekimin yermi yedisi sizce hamile olabilirmiyim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir eczaneden bir test alıp baksan. su an sana verecegimiz cevabın hicbir gecerliligi olmayacak. istiyorsan eger ki dilerim hamilesindir.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir :d
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir olabilirsin
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Omega 3
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir hamileligi 6 haftalik orendim ve şimdi başladim folik asit kulanmai şimdi bi iyarar varm? teşekurlar
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Gebelikte folik asit ihtiyaci artar.gebelikte yeterli duzeye ulasmak icin de onceden takviye gerekir.Noral tup defekti ciddi bir durumdur.Ilac kullanmaktan bu kadar korkmak yerine bebegimizi dusunmeliyiz.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Dogru soyluyorsunuz katılıyorum
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi almak için 'Çerez Politikasını' ve 'Gizlilik Politikasını' inceleyebilirsiniz.