B vitamini nedir? B vitamini içeren besinler nelerdir?

Genel olarak B grubu vitaminler adı altında toplanan B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri nelerde bulunur? B vitaminine dair bilmeniz gerekenler...

Bu besinler B vitamini içeriyor

B grubu vitaminler hangileridir?

B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri genel olarak B grubu vitaminler adı altında toplanırlar.

 

B grubu vitaminlerin görevi nedir?

Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının düzgün biçimde işleyebilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyacı vardır. Merkezi sinir sistemini koruyan, kırmızı kan hücrelerini artıran B grubu vitaminlerdir.

  

B grubu vitaminler hangi besinlerde bulunur?

 

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, karnabahar.

 

B2 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta bulunur.

 

B3 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Somon balığı, ton balığı, sığır ve kuzu eti, hindi, tavuk, kuşkonmaz ve buğday başlıca B3 vitamini kaynaklarıdır.

 

B5 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içerir.

 

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Balık, ay çekirdeği, fındık, şam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam B6 açısından zengin yiyecklerdir.

 

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde bulunur.

 

B11 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinlerdir.

 

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü B12 içerir.

 

 

 

Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

 

B vitamini eksikliği nelere sebep olur?

 

Kendinizi  sürekli yorgun hissetmenizin sebeplerinden biri B vitamin eksikliği olabilir. B6 ve B12 eksikliği anemiye, yani kansızlığa sebep olur ve bu da size halsiz düşürür. Bu iki vitamin yemeklerden alınarak saç, tırnak ve cilt sağlığınızı geliştirmek amacıyla enerjiye çevrildiğinden dolayı vücut için çok önemlidir. Vejetaryenler ve hamile olan veya bebek sahibi olmayı planlayan kadınlarda B6, B12 ve folik asit eksikliği daha fazla görülür.

 

B6 ve B12 vitaminleri, vücudunuza oksiyen taşıyan kırmızı kan hücrelerine de şekil verir . B6, vücuttaki serotonin ve dopamin hormonlarını, hücrelerin büyümesini ve bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanı sıra diyabet açısından oldukça önemli olan glikozun parçalanmasını sağlar.

 

Çoğu insan aslında yeteri kadar B6 ve B12 alsa da özellikle kadınlar ve yaşlılar B6 vitamini eksikliği risk grubundadır. Çünkü yaşlandıkça vitamin emilimi zorlaşır. Ayrıca B23 genellikle hayvansal gıdalarda bulunduğundan dolayı veganlar da genellikle B23 eksikliği yaşar.

 

B vitamini eksikliğini önlemek için ne tüketmelisiniz?

 

Folat (Folik Asit)

Folik asit veya diğer isimleriyle folat/B9 vitamini, dikkat etmeniz gereken B vitaminlerindendir. Özellikle hamilelik süresince tüplerde oluşacak sorunlardan ve açık omurga hastalığından korunmada oldukça önemlidir.  Eğer hamile değilseniz folik asit eksikliği hakkında endişelenmenize gerek olmadığını fakat folik asit eksikliği olduğu takdirde kalp dammar hastalıkları, felç, demans ve Alzheimer hastalığı risklerinin arttığını unutmamalısınız.

 

Tiyamin, Riboflavin, Nikotinik Asit, Biyotin ve Pantotenik Asit

Kadınların çoğu daha sağlıklı saçlara, cilde ve tırnaklara sahip olmak için biyotin takviyesi aldığından biyotin kelimesine aşina olabilirsiniz. Aslında bakıldığı zaman biyotin (B5 vitamini) ve pantotenik asit (B5) eksikliği oldukça nadir görülür. Çünkü bu bahsedilen vitaminlerin çoğu ekmekte, kahvaltılık gevreklerde, yumurtada ve süt ürünlerinde bulunur.

 

Avokado

Bir bütün avokadonun içinde günlük almanız gereken folik asit miktarının yaklaşık %41’I, B6 vitaminin %26’sı, pantotenik asidin %28’i , tiyaminin %17’si, riboflavin ve biyotin’in %9’u  ve C,E,K vitaminlerinin ve aynı zamanda potasyumun da %20 ‘si bulunur. Süper yiyecek de diyebileceğimiz avokadoyu bu yüzden dolaplarınızdan eksik etmemekte fayda var.

 

Somon balığı

Somon balığı omega-3’ün yanı sıra, B12, B6, niyasin ve biyotin açısından da oldukça zengindir.  İçinde bulunan omega-3 beyin ve kalp sağlığınız için önem taşır. Eğer somonu çok sevmeyen biriyseniz sardalye, ton balığı veya uskumru da deneyebilirsiniz.

 

Sade ve az yağlı yoğurt

Bütün süt ürünleri gibi yoğurt da B vitamin açısından oldukça zengindir.  Bir kase sad eve az yağlı yoğurt günlük almanız gereken asit miktarını  %31 ripoflavin, %23 B12 vitamini ve %14 pantotenik asit olacak şekilde karşılar. Bunun yanı sıra kemiklere iyi gelen kalsiyum açısından da zengin olan yoğurtlar, günlük D vitamini ihtiyacınızın da %10’unu karşılamakta. Detaylar için d vitamini nelerde var yazısına göz atın.

 

Tavuk

Antioksidan deposu olmanın yanı sıra tavuk, özellikle pişmiş göğüs eti, niyasin ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrica içinde az miktarda da olsa ripoflavin ve B12 de bulunur.

 

Yumurta

Göz sağlığı ve cilt elastikliği için oldukça önemli olan yumurta, Omega-3 açısından oldukça zengindir. Ayrıca içinde  B6 ve B12 vitamini, ripoflavin, folik asit, ve biyotin de bulunur.

 

Ayçekirdeği  ve ayçiçek yağı

B vitamin açısından oldukça zengin olan ayçekirdeği  ve ayçiçek yağı, vejeteryanlar için iyi bir seçim olabilir. Lif bakımından zengin olmanın yanı sıra içinde ayrıca E vitamin, magnezyum, çinko ve bakır da bulunur.

 

Nohut

Nohut da veganlar için bir başka öneri olabilir. İçinde bol miktarda B6 ve folik asit bulunur. Bunların yanı sıra B6 bakımından zengin olan veganlar için uygun besinler arasında kahvaltılık gevrekler, muz, patates ve bulgur sayılabilir.

 

Pancar yaprağı

Pancarın yanı sıra yaprağı da B vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca içinde bulunan nitrat da kan basınıcını düzenlemeye yardımcı olur.

 

Tofu

B12 almak isteyen veganlar tofuyu tercih edebilir. İçinde B12’nin haricinde B6, ripoflavin, kalsiyum ve protein de bulunur.

 

VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Vitamin eksikliği neden olur? Vi... VÜCUDUN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU 5 VİTAMİN Dyt. Ayça Kaplan, vücudun eksikl...

 

 

Vitamin yoksunluğu çektiğinizi gösteren 5 tuhaf işaret
+6
İşlenmiş yiyeceklerle beslenilen günümüzde, vitamin eksikliği çekmek oldukça doğal. Bunun sebebi doğru besinleri tüketmemek ya da sindirim sorunları yüzünden olması gerektiği gibi özümseyememek olabilir. Hastalanmayabilirsiniz ama vitaminler vücutta tüm biyokimyasal reaksiyonlarda kofaktör olduğu için işleyiş bozuklukları yaşarsınız. Ve bu aksaklıklar bazen gizemli yollarla tezahür edebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
17
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Ocak 2019 Cuma 23:30

  en çok yediğimiz gıdalar fakat (B) vitamini noksanlığını hissediyoruz.. örneğin UNUTKANLıK gibi... B vitamini haplarının yan etkisi var mı? Soruya yanıt veriniz, sayfanız dolu olsun... saygılarla... ençok yediğimiz gıdalarrneğin K GiBiK

  Cevapla
 •  
  12 Kasım 2018 Pazartesi 17:14

  Ee yaniiiii????????????????????????????

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2018 Pazar 09:33

  Saclerim jansiz ve kurak hemde dokuluyor napmalim

  Cevapla
 •  
  31 Mayıs 2018 Perşembe 15:25

  güzel

  Cevapla
 •  
  25 Mart 2018 Pazar 21:54

  Benmde saçlarım.cok cansiz hem dökülüyor ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  16 Ocak 2018 Salı 13:56

  Saclarlm dukuluyor neyapmallylm

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2018 Cuma 19:56

  sabret

 •  
  15 Ocak 2018 Pazartesi 11:11

  Bazılarını tüketiyoz

  Cevapla
 •  
  13 Eylül 2017 Çarşamba 20:22

  gayet yararlı bilgiler var tşk 7sınıf içn çok yararlı olacak

  Cevapla
 •  
  22 Mayıs 2017 Pazartesi 15:32

  ellerinize salık çok güzel meb sitesi

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2017 Çarşamba 18:16

  web olmasın o ?

 •  
  11 Nisan 2017 Salı 12:57

  Emeğe saygı.Çok iyi hazırlanmış bir web sitesi.

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2017 Cuma 15:00

  b vitamini hariç her şey var :p

  Cevapla
 •  
  01 Ocak 2017 Pazar 19:24

  hiç bir halt yok

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2017 Pazartesi 15:47

  doğru konuş

 •  
  15 Aralık 2016 Perşembe 21:07

  çok işime yaradı teşekkürler

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2017 Cumartesi 14:36

  var da hangi besinde ne kadar var? bir insanın günlük ihtiyacı ne kadar? laf ola beri gele ..boş sayfa!


 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön