Stresinizi nasıl azaltırsınız?

Hayat koşuşturması içinde hepimiz bazen stres yaşarız bu doğaldır, ama stres düzeyini kontrol altına alamazsak bu durum bunaltıcı bir hal alır ve stres yükseldikçe sağlığımız da olumsuz etkilenebilir.

Stresinizi nasıl azaltırsınız?

Hayat koşuşturması içinde hepimiz bazen stres yaşarız bu doğaldır, ama stres düzeyini kontrol altına alamazsak bu durum bunaltıcı bir hal alır ve stres yükseldikçe sağlığımız da olumsuz etkilenebilir. Araştırmalar çok stresli işlerde çalışanların sedef hastalığı, egzama gibi cilt bozukluklarına veya tip 2 diyabet hastalığına yakalanma rızkını ortaya koyuyor.

 

Dolayısıyla daha az stresli bir yaşam için neler yapabileceğimizi görelim:

 

Yoga yapın

Yoga sadece vücudunuza esneklik kazandırmakla kalmaz, stresle başetmenize de yardımcı olur. Nefes alıp vermenin de ayarlanacağı basit yoga hareketlerini öğrenip uygularsanız daha az stresli bir hayatınız olur.

 

İyi uyuyun

Uykunuzu iyi almanızın sağlık için saymakla bitmeyecek faydasının yanı sıra, stresle başa çıkmanıza da yararı var. Uzmanlar kronik stres sorunu yaşayanların çoğunda yetersiz ve kalitesiz uyku durumunu saptamışlar.

 

Terapiye gidin

Konuşma terapisi olarak da bilinen Psikoterapi, çoğu zaman stres ve anksiyete belirtilerini hafifletmek için bir stres yönetim aracı olarak kullanılır. İster bireysel isterse grup terapisi olsun, olumsuz düşünce ve duygular ve günlük stres ile daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

 

Yürüyüş yapın

Doktorlar en etkili stres atma yolunun yürüyüş olduğunda hemfikir, çünkü yürürken salgılanan endorfin vücudu dinlendiriyor. Ayrıca, egzersiz yapmak, stres altındayken böbreküstü bezlerinden salgılanan ve vücut için zararlı olan kortizon hormonu seviyesini düşürüyor.

 

Kahkaha atın

Bizde "bir kahkaha bir kilo prizola yerine geçer" sözünün başka ülkelerde de kahkahanın dertlerin en iyi ilacı olduğuna dair değişik söyleniş şekilleri var. Deneyler komik videolar izleyenlerde, stres üreten hormonların azaldığını, mutluluk hormonlarının ise yükseldiğini gösteriyor.

 

Günlük tutun

Psikoterapistlerin de tedavide yardımcı olarak faydalandığı günlük tutmanın stresi azaltmaya da faydası vardır. Kendinizi kötü hissettiğinizde duygularınızı yazıya dökerek ferahlar ve gözden geçirirken olayları değişik bir açıdan daha iyi analiz edebilirsiniz.

 

Sosyalleşin

Bazı insanlar dertli veya stresliyken iyice kabuğuna çekilir ve insanlardan uzaklaşır, oysa aile ve dostlarla, sevdiklerimizle yakın olmak iyi gelecektir. Bu zamanlarda salgılanan ve kucaklaşma veya aşk hormonu da denen oksitosin hormonu stresi azaltır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 483

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 354

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8871

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3511

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2166

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön