Ebeveynlerden geçen 10 kalıtsal özellik

Anneniz ve babanızdan size miras kalan 10 kalıtsal özellik

Akademik başarının sebebi: Anne

Anneniz gibi kahverengi gözleriniz, babanız gibi uzun bacaklarınız mı var? Biz, ebeveynlerimizden gelen genlerin kopyalarından meydana gelen her fiziksel özelliği miras olarak aldık. İşte, size ailenizden miras kalan 10 kişisel özellik...

 

1. Yüksek kolesterol seviyeleri

Birçok kişi yüksek kolesterol seviyelerinin yedikleriyle bağlantılı olduğuna inanıyor. Eğer uzun ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, sebze ve meyve yemeniz ve bol egzersiz yapmanız gerekir. Ancak bazen yüksek kolestrol seviyeleri aslında yaşam biçimimize değil, genlerimize bağlıdır. Her 500 kişiden 1'inin, kanında kolesterol birikimine neden olan özel bir genetik mutasyon vardır. Bu insanlar, sebzeden başka bir şey yemeseler bile bu maddenin yüksek seviyelerine sahip olurlar.

 

2. Kellik anneden gelir

Kellikte en büyük rol oyanayan sebeplerden biri X kromozomudur. Erkekler bu özelliği annelerinden miras alırlar. Fakat dökülen saçlarınız için onları suçlamak için acele etmeyin - burada rol oynayan diğer genlerden biri de babadır. Dahası, çevresel faktörler de saç dökülmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

 

3. Akademik başarının sebebi anne

Bir anne zayıf aldığı zaman çocuğunu azarlıyor ve eğer çalışırsa daha başarılı olacağını düşünüyor olabilir. Akademik başarı %55 genetik mirasa bağlıdır. Binlerce gen, okulda ne kadar iyi performans yaptığınızdan doğrudan sorumludur. Eğer aileniz okul günlerinde başarılı olmuşlarsa, siz de büyük bir potansiyele sahip olursunuz.

 

 

4. Kahve aşkı

Çok kahve içtiğinizi mi düşünüyorsunuz? Bunun suçlusu tamamen genleriniz! Bilim adamları, kahvesiz yaşayamayanlar ve yaşayanlar hakkında karşılaştırmalı bir araştırma yapıldı. İkinci grupta, daha yavaş kafein emdiği anlamına gelen belirli bir gen grubu olduğu ortaya çıktı. Bunun anlamı gerçekten ihtiyaç olduğu için kahve içtikleri anlamına gelmiyor.

 

5. Genç yaşta diyabet hastası olmak

Tip 2 diyabet genellikle yaşlı insanlarda gelişir. Ancak bazen etkin bir yaşam tarzına sahip olan çocuklar ve ergenlerde de görülür. Bu, genç olgunluğa bağlı şeker hastalığı olarak bilinir ve kötü bir diyet de rol oynayabilir, ancak genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkar.

 

 

6. Renk körlüğü anneden 

Bazı renkleri ayırt etme yeteneği, bir kişinin genleri aracılığıyla miras aldığı bir şeydir. Bu genler genellikle kalıtsaldır ve annelerden çocuklara miras kalır. Renk körlüğüne sebep olan genleri çoğunlukla erkekler alır. Bunun nedeni genetik yapıdaki tek maternal X kromozomunun kusuru telafi edilemez, kadınlar ise babalarından "acil" bir X kromozomuna sahiptir.

 

7. Laktoz intoleransı

Şaşırtıcı gelebilir, ancak yetişkinlerin %65'inin laktoz ya da süt şekeri sindirme yeteneği düşüktür. Bunun için belirli bir gen sorumludur. Bir çocuk hala çok gençken ve hayatta kalmak için sütüne ihtiyaç duyarsa, vücut laktozu sindirmek için bir enzim oluşturur. Ancak, kişi büyüdükçe, süt ürünlerini emme kabiliyeti düşer. Sadece insanların bir kısmının laktoz toleransı için geni vardır. 

 

8. Araba kullanma kabiliyeti 

Ve herkesin uzun süredir merak ettiği konu, bilim adamları tarafından doğrulandı: Herkesin araba kullanabilme kabiliyeti yoktur. Yolun tüm kurallarını öğrenebilir ve sürüş testinizi geçebilirsiniz. Ama kendi kendine yönelme yeteneğini etkileyen özel genler varsa, tepkileriniz hafızanız ve hızlı ise, o zaman direksiyon başına geçmek kötü bir fikir gibi görünebilir. Sürüş sırasında rahatsız olma ihtimaliniz yüksektir ve bu nedenle kaza geçirme riskiniz daha yüksektir. Bilim adamları, bu genlerin nüfusun %30'una sahip olduğuna inanıyor.

 

 

9. Miyopluk

Bir kişinin yakın mesafeleri görme konusunda yakınması olasılığı kalıtsaldır. Her iki ebeveyn de bu sorunu yaşarsa, çocuğun gelişme riski %50 civarındadır. Bununla birlikte bilim insanları, burada her şeyi mutlaka genetik üzerine atamayacağımıza inanıyorlar. Bilgisayarın başında otururken daha az zaman harcamak ve gözlerini zorlamaktan kaçınmak, miyopluktan muzdarip olma ihtimali çok düşüktür.

 

10. Popülerlik

İnanılmaz gelebilir, ancak kişinin popülaritesinin sırrı genlerinde gizlidir. Harvard'lı bilim insanları uzun yıllar süren titiz araştırmalar sonucunda bu sonuca vardılar. Bu genleri miras alan insanlar, akranları arasında popüler olan ve insanlar sıklıkla arkadaş olmak isteyen kişilerdir. Bu nasıl geçti? Belki gelecekteki araştırmalar bunu daha açık yapacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Aralık 2018 Salı 19:02

  çok iyi bir çalışma gerçekten işime çok yaradı

  Cevapla
 •  
  03 Ağustos 2018 Cuma 11:03

  miyop uzagı goremeyenleri tanımlar.. yakını değil

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön