‘Okulda Diyabet’ programı ile çocuklara destek

Diyabetli çocuklara okul yaşamında da destek vermeyi hedefleyen Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarıyla işbirliği yaparak Okulda Diyabet Programını geliştirdi.

‘Okulda Diyabet’ programı ile çocuklara destek

Diyabetli çocuklara destek olmayı hedefleyen Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaparak okullarda da etkin destek için kolları sıvadı. Okulda Diyabet programı kapsamında diyabetle mücadele eden çocukların okul yaşamını da kolaylaştırmak için programa destek veren öğretmenlere teşekkür belgesi verilmesi de planlanıyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Çocuk Endokrin Derneği Diyabet Grubu Başkanı ve Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, diyabetli çocuklara öğretmenlerinin de sürekli ve etkin bir şekilde destek vermesinin çok önemli olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Diyabetli çocuğun izlendiği merkez, aile ve çocuktan aldığı bilgiler ve kendi gözlemleri çerçevesinde teşekkür belgesi verilecek öğretmenleri doğrudan belirleyebilecek ve bu öneriyi bilgi@cocukendokrindiyabet.org adresine bildirecek. Diyabetli çocuğun ailesi, öğretmenin kendisi veya okul yönetimi de www.okuldadiyabet.org sitesi üzerinden ilgili formu doldurarak başvuruda bulunabilecek. Bu şekildeki başvurular değerlendirirken, formdaki bilgilerin yanı sıra çocuğun izlendiği merkezin görüşü alınacak."

 

Projeyle öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin de uygulamaya konulan Okulda Diyabet Programı’na ilgilerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

7 milyondan fazla öğrenciye ulaşıldı

2010 yılında uygulanmaya başlanan Okulda Diyabet Programı’nın temel amacının okula giden çocukların diyabet ile ilgili bakımlarını güçlendirmek ve okul hayatı nedeniyle yaşayabilecekleri sorunları çözmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Hatun, bu bağlamda toplam 25 bin okulda 585 bin öğretmen ve 7,5 milyon öğrenciye ulaşıldığını ifade etti.

 

Diyabetle mücadele zor, imkansız değil

Çocuklarda çoğunlukla Tip 1 diyabet görülüyor ve bu diyabet türüne sahip hastaların da hayatı boyunca günde en az dört defa kan şekerlerini ölçmeleri ve en az dört defa da insülin yapmaları gerekiyor. Ülkemizde 18 bin civarında Tip 1 diyabetli çocuk bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hatun, “Bir çocuk diyabet olduğunda en önemli konu, üzüntüleri bir an önce geride bırakıp diyabetle barışık, diyabet tedavisinin gereklerini yerine getiren bir hayatı organize etmektir" diyerek şöyle devam etti: "Çocuklarda büyük çoğunlukla Tip 1 diyabet görülmekte ve bu diyabet türünde, hastaların yaşam boyu günde en az 4 kez kan şekeri ölçmeleri ve yine günde en az 4 kez insülin yapmaları gerekmektedir.

 

Proje kapsamında diyabet hastası çocukların okulda kan şekeri düştüğünde ya da diğer acil durumlarda öğretmenlerin neler yapması gerektiği konusunda eğitim almaları gerektiği öngörülüyor ve çocukların ara öğünlerini yiyebilmeleri ve insülinlerini yapabilmeleri için de kolaylık sağlanması, arkadaşlarıyla uyumlu bir okul hayatı sürdürebilmeleri için öğretmenlerin bilgilendirilmesi hedefleniyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön