Sevgili Türkiye yolcuları: Lütfen şu 8 şeyi anlamadan önce ziyarete gelmeyin

Türkiye'de daha önce bulunmayanların bilemediği gerçekler

Bunları bilmeden Türkiye'ye yolculuk etmeyin

1. Başörtüsü takmak zorunda değilsiniz

Türklerin çoğunluğu Müslüman olsa da, burası Müslüman değil, laik bir devlet. Yani devlet tarafından zorunlu tutulan bir giyim tarzı yok ve kadınlar, istedikleri her şeyi giymekte özgürler. Sonuç olarak İslami giyim tarzı, tasarım güneş gözlükleri ile kullanılan son moda başörtülerinden, dünyanın bu kısmı ile ilgili haberlerde sıklıkla gösterilen baştan aşağı siyah giyime dek, çok farklılık gösteriyor.

 

Mini etek ve kısa şort modası var. Dövmelerle birlikte yüz ve vücut piercingleri de, özellikle İstanbul ve Ankara’daki genç kesim arasında oldukça popüler.

 

TÜRKİYE'YE ÖZGÜ ŞEYLER Kültürümüzde ve alışkanlıklarımı... TÜRKİYE’NİN EN İYİ 10 PLAJI Bu sene tatilini Türkiye'de yapm...

 

Yani camileri ziyarete gittiğinizde tesettüre girmenize gerek yok. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor: Ne olursa olsun, söz konusu vücudun aşırı şekilde teşhiri olduğunda, nüfusun çoğunluğu oldukça muhafazakâr. Mütevazı bir şekilde giyinmek, daha çok makbule geçiyor; ancak unutmayın gerçekten istemediğiniz sürece, başörtüsü takmanıza gerek yok.

 

2. Türkler Arapça konuşmazlar

Türkiye’nin ulusal dili, Türk dil ailesinin bir üyesi olan Türkçedir. 1928 yılında, birçok Arapça ve Farsça kelime içeren Osmanlı Türkçesi, günümüzde kullanılan dil ile değiştirilmiştir. Osmanlı harfleri, Latin alfabesi ile değiştirilmiş, 1932 yılından itibaren, Türk Dil Kurumu, unutulmuş birçok Türkçe kelimeyi yeniden dile kazandırmıştır.

 

TÜRK ERKEĞİNİN SORMAKTAN VAZGEÇEMEDİĞİ 10 SORU! Türk erkeğinin vazgeçemediği 10 ... TÜRK KADINI İLE BATILI KADIN ARASINDAKİ FARKLAR Türk kadınını Batı kadınından ay...

 

Sonuç olarak, modern Türkçe ile Arapça arasındaki benzerlik yok denecek kadar az – bazı Arapça kelimelerin hala kullanımda olmalarına rağmen. Ve birçok dilde olduğu gibi, teknolojik ve kültürel gelişmelerle oluşan yeni kelimelerin gerekliliği, Türkçeye birçok yabancı kelimenin girmesine sebep olmuştur.

 

3. İngilizce turist bölgeleri dışında pek yaygın değil

Eğer bir Türk mahallesinde yaşıyor ve anlaşılmak istiyorsanız, yerel dili konuşabilmeniz gerekiyor. Ancak turistler genelde vakitlerini Sultanahmet, Kapadokya, Ege ve Akdeniz sahilleri gibi turistik bölgelerde geçiriyorlar. Burada karşılaştıkları Türklerin çoğunluğu, turizm sektöründe çalışıyor; dolayısıyla bu insanlar, başka dillerle birlikte İngilizceyi de son derece iyi biliyorlar.

 

4. Falafel bir Türk yiyeceği değil

Develerde olduğu gibi, falafel de ülkeye giren ithal ürünlerden birisi. Her ikisi de Orta Doğudan geliyor; ancak develer yüzyıllar önce getirilmişken, falafel çok daha yeni bir ürün. Kendine Türk mutfağında yer bulması, daha çok ülkeye bomba gibi düşen Amerikan hipstertrendinin bir sonucu – özellikle de İstanbul’da. Ancak Türklerin çoğunun falafele özel bir ilgisi yok; müşterilerin çoğunluğunu, gurbetçi ya da yabancı öğrenci nüfusu oluşturuyor.

 

 

5. Türkiye bir Orta Doğu ülkesi değil

Türkiye, Orta Doğu’ya yakın olsa da, Orta Doğuda değil. Bir kısmı Avrupa kıtası üzerinde, çoğunluğu ise Asya kıtasının üzerinde bulunuyor.

 

6. Türk misafirperverliği efsanedir

Henüz tanıştığınız insanlar tarafından ağırlanacak, sağlıklı bir şekilde tüketemeyeceğiniz miktarda yiyecek ve içeceğe boğulacak, kendinize yeni ve kalıcı bir ev bulmuş gibi hissedeceksiniz. Ancak misafirperverliği suiistimal etmeyin; popüler bir Türk atasözüne göre: “Misafir, üç gün misafirdir.”

 

İSTANBUL TARİHİNDEKİ 7 ÖNEMLİ KADIN İstanbul tarihi, kalıplara meyda... TÜRKİYE'DE İLKLERİ BAŞARAN KADINLAR Gazeteci, yazar Yaşar Gürsoy’un ...

 

7. “Dakik” olmanın anlamı burada çok farklı

Türkiye’de dakik olmak, trafiğe, bireysel ruh haline ve aile krizlerine bağlı olarak oldukça akışkan bir konsept. Türkiye’de aile daima önceliklidir ve sıklıkla geç kalmanın, buluşma yerini değiştirmenin ve hatta ekmenin bahanesi olarak kullanılır. Eğer biri 5-10 dakika sonra yanınızda olacağını söylerse, en az 1 saatten önce buluşmayı beklemeyin.

 

8. Söz konusu yol tarifi olduğunda, insanlar bilmediklerini kabul etmektense, yanlış olsa bile bir şeyler söylemeyi tercih ediyorlar

Yola çıkmadan önce, en az üç farklı kişiye yolu sormak ve çoğunluğun verdiği bilgiye uymak çok önemli. Google haritaları ile de istediğiniz yere gidebileceğinizi farz etmeyin. İnsanların kendilerini sokak isimleri ile değil, yerlerle yönlendirdikleri bir ülkede, bir kahve dükkânının, barın ya da hastanenin yerini bilmek, çok daha güvenilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön