Bu sektörler çalışan arıyor!

Ekonomik açıdan zor bir süreçten geçilse de bu meslek grupları iş bulma konusunda sıkıntı yaşamıyor!

Bu sektörler çalışan arıyor!

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda İnsan Kaynakları'nda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Yenibiriş Ürün ve Teknoloji Koordinatörü Eren Çamlıkaya, işe alımlarda öne çıkan pozisyonlar ve gelecek dönemde öne çıkacak meslekler hakkında görüşlerini paylaştı.

 

Ürün ve Teknoloji Koordinatörü Eren Çamlıkaya, piyasasaların daraldığı kriz ortamlarında ayakta kalabilmek için reklam ve pazarlamanın daha fazla önem kazandığını kaydederek, “Bu sebeple dijital pazarlama, e–mail pazarlaması, reklam optimizasyonu, sosyal medya yönetimi gibi pozisyonların işe alımı durmuyor, aksine artıyor. Bunlarla birlikte dijital dönüşüm kapsamında teknolojinin kaldıraç etkisini kullanarak operasyonlarını daha verimli kılmak ve maliyetlerini azaltmak isteyen firmalar da teknoloji yatırımlarından vazgeçmiyorlar” dedi.

 

Teknoloji tabanlı mesleklerde açık var

Özellikle sistem yönetimi, veritabanı uzmanlığı, yazılım geliştirme, ürün yönetimi ve dijital tasarım pozisyonlarında yurtdışına işgücü çıkışı nedeniyle yurtiçinde arzın azaldığı belirten Çamlıkaya, bu mesleklere talebin giderek artış gösterdiğini, açığın acilen kapanması gerektiğini vurguladı.

 

Bazı meslek alanları küçülme trendinde

Çamlıkaya, özellikle destek fonksiyonları olarak tanımlabilecek finans, muhasebe, satış, lojistik operasyonlar, satın alma gibi departmanlarda çalışanların teknolojiyle artan verimlilik ve daralan ekonominin etkileriyle küçülmelerle karşılaşabileceğini söyleyerek “Kurum içi girişimcilik ve iş geliştirme pozisyonlarının avantajına olan bu gelişmeler yeni mesleklerin de doğmasına zemin hazırlayacak” görüşünü ileri sürdü. Hizmet sektöründeki istihdamın ise ekonominin görece rahatlamasıyla birlikte önümüzdeki dönemde hızla eski düzeyine erişebileceğini söyleyen Çamlıkaya, turizm ve restoran sektörlerinde işlerin Türkiye‘de özellikle büyüme kaydedeceğini belirtti.

 

Mega trendler hakkında da bilgi veren Çamlıkaya, şunları söyledi: “Mega trendlere baktığımızda artık bilgi ekonomisinden deneyim ekonomisine geçtiğimizi görüyorum. Sadece teknoloji değil deneyim tasarımı konusunda üretme kabiliyeti olan herkes için ciddi fırsatlar olacak. Yakın gelecekte psikoloji, sosyoloji, antropoloji, siyaset bilimi gibi alanlarda teknoloji çalışanlarına olduğu kadar ihtiyaç olacak.”

 

 

Sizin için ideal meslek hangisi? Belki de size uygun olan başka bir meslek. Peki hangisi?
1. Elektrik süpürgesi aldınız ve evde paketi açarken aile fertleri yanınızda. Hangisini yaparsınız?
2. Ofiste bir iş arkadaşınızla tartışıyorsunuz ve haksız olan sizsiniz. Son sözünüz hangisi olur?
3. Başınız ağrıyor ve siz:
4. Pantolon deniyorsunuz. Satış danışmanına ilk sorunuz hangisi olur?
5. İki arkadaşınızın arası açık ve siz onları barıştırmak istiyorsunuz. Hangi yöntemi izlersiniz?
6. Öğrencilik yıllarınız sizin için:
7. Uyurken telefonunuzu sessiz moda almıştınız. Uyandınız ve bir arkadaşınızın beş cevapsız çağrısını gördünüz. Geri aradığınızda sizi hal hatır sormak için aradığını söyledi. Ona ne söylersiniz?
8. Hangisinden vazgeçmezsiniz?
9. Hayat sizce:
10. Ter kokusunu önlemek için:

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön