Geçmişe dönüşen gelecek

Hata yapma korkusu bizi vasatlık kalesine hapseden kapıdır. Eğer bu korkuyu yenebilirsek özgürlüğümüze doğru önemli bir adım atmış oluruz.

Geçmişe dönüşen gelecek

Bugünden itibaren -önümüzdeki yüzlerce yıl boyunca- evren Işığın Savaşçıları’na yardım edecek ve önyargılılara engel olacak. Dünyanın enerjisinin yenilenmeye ihtiyacı var. Yeni fikirlerin alana ihtiyacı var. Beden ve ruhun yeni meydan okuyuşlara ihtiyacı var. Gelecek bugüne dönüştü ve tüm hayaller - önyargı içerenler hariç- kendilerini gerçekleştirmek için bir şansa sahip olacak. Önemli olan şeyler kalacak, gereksiz ne varsa yok olacak. İşte bu yüzden Işığın Savaşçıları, ne yapmalı, nasıl davranmalı gibi konularda fikir verip duran bir dolu insan gördüklerinde her türlü eleştiriyi görmezden gelirler. Zira bu dünyadaki görevlerinin yaptıkları her şeyi açıklamaya zaman bırakmadığını bilirler. Savaşçılar başkalarının davranışlarını yargılamaktan da kaçınırlar: Yürüdükleri yola güvenmek için başkalarının yolunun yanlış olduğunu kanıtlamaya ihtiyaç duymazlar.

 

Adaletsizlikle savaşmak

 

T.H. Huxley şöyle der: “Yaptıklarımızın sonuçları budalalar için korkuluk, bilge insanlar için işaret feneri olur. Satranç tahtası dünyadır; satranç taşları gündelik yaşamımızdaki hareketlerimiz, oyunun kuralları da doğa yasaları dediğimiz şeydir.” Yaptıkları işe konsantre olmuş olsalar da Işığın Savaşçıları adaletsizliğe kayıtsız kalmazlar. Her şeyin bir olduğunu, her bireysel davranışın gezegendeki tüm insanları etkileyeceğini bilirler ve birinin korkak saldırılara maruz kaldığını görürlerse, düzeni sağlamak için kılıçlarını kullanırlar. Ancak, baskıya karşı savaşsalar da hiçbir zaman baskı kuranı yargılamaya kalkmazlar. Herkes Tanrı’nın huzurunda yaptıklarının hesabını verecektir, işte bu yüzden savaşçılar görevlerini tamamladıklarında başka bir şey söylemezler. Işığın Savaşçıları çevrelerindekileri suçlamak için değil kardeşlerine yardım etmek için bu dünyadadırlar.

 

Kötümserlikten kaçınmak

 

Dünyanın enerjisini yenileyebilmek için öncelikle karamsarlığın bulaşıcı olduğunun farkında olmak gerekir. Yenilgiyi kabullenmek bulaşıcıdır. Umutsuzluk bulaşıcıdır. Auraları (canlıların çevrelerine yaydığı enerji dalgalarını) görebilecek kadar duyarlı kişiler, fiziksel hastalıkların vücuda girmesinden önce yaşamsal enerjinin bir kısmının endişeli ve stresli beyin tarafından tüketildiğini fark ederler. Bugün kendimizden verdiğimiz her şey bir gün bir şekilde bize geri verilecektir – tıpkı doğanın döngüsündeki gibi.

 

Bazı hataları kabullenmek

 

Alman filozof F. Nietzsche bir defasında şöyle demiştir: “Bütün her şeyi irdelemek gerekmez; arada bir hata yapmak insanın doğasında vardır.” Ancak, hepimiz en ufak şeylerde bile haklı olduğunda ısrar eden insanlar tanırız. Hatta bizler de birçok defa bu kategoriye dahil olmuşuzdur: Hataya asla geçit vermeyeceğimizi düşünürüz. Bu tavırla elimize geçen tek şeyse ilerleme korkusu olur – çünkü ilerlemek sonuçlarının neler olacağını bilmediğimiz yeni kararlar almayı gerektirir. Hata yapma korkusu bizi vasatlık kalesine hapseden kapıdır. Eğer bu korkuyu yenebilirsek özgürlüğümüze doğru önemli bir adım atmış oluruz.

 

Ve hepsinden önemlisi, cesur olmak

 

Bu yeni insanlık çağıyla doğrudan yüzleşebilmek için, yeni fikirlerin alan bulmasını sağlamak için ve böylelikle Dünya’nın enerjisinin yenilenebilmesi için en gerekli şey cesarettir. Önyargıların karşısına dikilme cesareti. Adil olma cesareti. Dünya tarihini şekillendiren bütün her şeyi anlama cesareti. Zaman zaman hata yapacağımızı bile bile bilinmeze doğru ilerleme cesareti. Tanrı bizi yaratıp bu dünyaya koyarak kendi payına düşeni yaptı; şimdi şefkatle bizi izliyor ve bizden de kendi payımıza düşeni yapmamızı istiyor.

 

Yazı: Paulo Coelho

Çeviren: Mine Akverdi Denktaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön