Meditasyon ne işe yarar?

Meditasyonun onlarca faydasını artık bilim dünyası da kabul ediyor. Farkındalık için kendinize ayıracağınız birkaç saat, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için çok önemli.

Meditasyon ne işe yarar?

Meditasyon basitçe, belli tekniklerle oturup sessizce kendinizi, nefesinizi dinlediğiniz bir pratiktir. Hinduizm, Budizm, Sufizm gibi inanç sistemlerindeki yerini bir kenara bırakıp sadece günlük hayatta ne işe yaradığına bir göz atalım. Çünkü meditasyonun beyni kuvvetlendirdiği gibi, bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu bir zihin egzersizi olarak bile, onlarca faydası var.

 

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar da meditasyonun pek çok hastalığa iyi geldiğini kanıtlıyor.

 

MUTLU EDEN MANTRALAR Mantralar, zorlu durumlarda bakı... MANEVİ YÖNDEN GÜÇLÜ OLMAK Ruhunuzun derinliklerine inerek ...

 

Odaklanmak

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırmada, hiç meditasyon deneyimi olmayan kişilere üçer saatlik hızlı bir meditasyon eğitimi verildi. 16 hafta boyunca her gün 10 dakika meditasyon yapmaları istenen deneklerde odaklanma becerilerinin geliştiği gözlemlendi.

 

Özellikle şehir hayatının karmaşasında fazlaca uyarana maruz kalan zihinlerimiz için günde 10 dakika meditasyon, daha iyi odaklanmamızı sağlayabiliyor.

 

Kaygı ve depresyonla savaş

2014 yılında Social Cognitive and Affective Neuroscience dergisinde yayınlanan bir başka araştırma da, 4 gün boyunca kısa sürelerle meditasyon yapmayı deneyen 15 kişinin kaygı düzeylerinde ciddi oranda azalma tespit edildi.

 

Meditasyon yapmak kalbi rahatlatır, sakinleşmenize ve daha pozitif hissetmenize yardımcı olur. Her gün düzenli yapacağınız meditasyon pratiği ile depresyondan kurtulmanız dahi mümkün.

 

 

Daha az stres, daha fazla neşe

Richmond Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, meditasyon deneyimi olan kişilerin, gösterilen rahatsız edici görsellere verdikleri tepkilerin bile daha az olduğu gözlemlendi. Çalışmanın sonucuna göre, beynin duyguları yöneten kısmının meditasyon sayesinde stresin olumsuz etkilerinden arındırılabileceği kanıtlandı. Düzenli meditasyon yapmak stres düzeyinizi azaltır, daha sağlıklı ve neşeli olmanıza yardımcı olur.

 

Acıyı azaltın

Meditasyon sayesinde rahatlayan ve beden farkındalığı kazanan kişinin acıya olan dayanıklılığı da artıyor. 2011’de Wake Forest’ta yapılan bir araştırma, acıya ve ağrıya verilen tepkilerin, düzenli meditasyon pratiği sayesinde yaklaşık %50 azalabildiğini kanıtladı.

 

 

Daha güçlü bir beyin

Meditasyon, neyindeki gri hücre sayısını artırarak beynin öğrenme, hafıza gibi işlevlerini kuvvetlendiriyor. Psychiatry Research dergisinde 2011’de yayınlanan bir araştırmada daha önce hiç meditasyon pratiği olmayan kişilerle çalışıldı. Sekiz haftalık bir meditasyon deneyiminden sonra beyin aktiviteleri tekrar taranan deneklerde gri madde sayısında önemli ölçüde artış gözlendi.

 

YOGA ÖĞRETMENİNİZİN AKTARMAK İSTEDİĞİ 7 ŞEY Yoga eğitimine yeni başlayanları... HAYATINIZDA DENGE SAĞLAMAK İÇİN EDİNMENİZ GEREKEN 7 ALIŞKANLIK Bu 7 basit alışkanlığı huy edini...

 

Alzheimer’a karşı güçlü bir savunma

Meditasyon, aynı zamanda beyin deformasyonunu engelleyerek Alzheimer hastalığına karşı da koruma sağlıyor.

 

Soğuk algınlığı ve gribe karşı bile faydalı!

Annals of Family Medicine’de 2012’de yapılan bir araştırma, meditasyonun bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini ortaya koydu. 50 yaş ve altı kişilerde yapılan deneyde düzenli meditasyon pratiğinin, tıpkı egzersiz gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlandı.

 

Daha az stres, daha sağlıklı bir beden veya hastalıklara karşı korunmak için; meditasyonu hayatınıza katmanız için çok fazla sebebiniz var!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön