Hamileliğin 33. haftası

Bebeğiniz artık bir ananas büyüklüğünde!

33. HAFTA
Gebeliğin 33. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin durumu

 

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin kilosu

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 1 kilo 800 gram ve 43 cm, bir ananas boyutunda. Rahminizdeki bu büyüklükte bebekle, amniyotik sıvı miktarınız azami seviyeye ulaşır.

 

Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ederken, antikorlar sizden bebeğe geçer; bu onun işine rahim dışına çıktığında ve kendini her türlü mikroba karşı korurken yardımcı olacak.Kafatası kemikleri henüz kaynaşmadı, bu da hareket etmesine olanak sağlıyor ve doğum kanalından geçişini kolaylaştıracak. Doğum sırasında kafasının üzerindeki baskı kuvvetli olacak. Kafa kemikleri birkaç yıla kadar kaynamayacak, böylece beyni ve diğer organları çocukluğu boyunca gelişmeye devam edecek.

 

Bebeğinizin hareketlerini hissettiğinizde saatinizi kontrol edin ve her kıpırdamayı, yuvarlanmayı, vuruşu ve titremeyi sayın. Eğer saat sonunda en az 10 tane hissetmediyseniz biraz yemek yiyin veya birşeyler için, yatın ve saymaya devam edin. Çünkü bebeğinizin de hareket etmek için enerjiye ihtiyacı var.

 

33 haftalık bebeğin görüntüsü

 

  

 

Hamileliğin 33. haftasında sizde meydana gelen değişiklikler

 

Kilonuz

Bu hafta itibariyle 12 kilo almış olmanız beklenir. 'Artık sonuna geldim' diye düşünerek kendinizi koyvermeyin, doğuma kadar hala beslenmenize ve hareketinize dikkat etmeniz önemli.

 

Hamileliğin son haftalarında uykusuzluk

Hamileliğin 3. döneminde uykusuzluk hamile kadınların 4'te 3'ünde görülür. Değişen ve genişleyen vücudunuz, hormonlarınız, Doğumla ve annelikle ilgili kaygılarınız gibi uykusuzluğunuzun pek çok sebebi olabilir. Ama aklınızdan çıkarmayın, hem doğumunuza hem de doğumdan sonraki lohusalık sürecine iyi hazırlanabilmeniz için anahtar kelime 'gevşemeyi öğrenmek'. Stresli anlarınızda ya da uykuya dalmadan önce, kendinizi rahatlatmak için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi bulun ve kendinize karşı nazik olun. Yatarken fazladan yastığa ihtiyaç duyuyorsanız, kullanın. Yumuşak ve temiz gecelikler giyin, odanızı iyi havalandırın ve uykuya kendinizi hazırlayın.

 

Hamilelikte el ayak uyuşması ve şişmesi

Hamileliğinizin bu haftalarında el ve ayak parmaklarınızda, bileklerinizde acı, hatta uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok organ gibi bilekleriniz de su toplamış olabilir. Bu da el bileklerinde bulunan kemikli bir kanal olan Karpal Tünel'deki basıncı artırır. Bu tünelin içindeki sinirler sıkışabilir ve bu da yakıcı bir acıya ve sersemleten bir ağrıya neden olabilir. Bileğinize sabitleyici bir şey takın veya uyurken kolunuzun altına bir yastık koyun.

 

 

Hamileliğin 33. haftasında cinsellik

Eğer doktorunuz herhangi bir sebeple (erken doğum riski vs.) uygun olmadığını söylemediyse, bu süreçte seks yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. 

 

Yükselen hormonların etkisiyle pek çok kadın bu dönemde kendini seksi hisseder, bazı kadınların ise cinselliği aklına bile getirmediği zamanlar olur. Herhangi bir 'doğru' olmadığını ve kendinizi iyi hissettiğiniz sürece cinsel hayatınızı özgürce yaşamaya devam edebileceğinizi unutmayın.

 

 

Hamilelikte güvenli seks pozisyonları
+7
Köpek Pozisyonu Kadın dizleri ve dirsekleri üzerinde dört ayak pozisyonunda durur ve erkek dizlerinin üstünde olacak şekilde kadının arkasındadır. G noktası pek çok pozisyona göre bu pozda daha çok uyarılır. Kadın klitoral olarak uyarılmaktan hoşlanıyorsa erkek ellerini kullanarak kadının daha fazla zevk almasını sağlayabilir. Göz teması kurulması pek mümkün olmadığından bazı kadınlar bu pozisyondan hoşlanmayabilir ama kendi tarzınızı bulmak için denemeler yapmaktan çekinmeyin! Hamilelik süresince en çok hoşunuza gidebilecek pozisyonlardan biridir…

 

Alt karın ağrısı

Eğer beliniz pozisyon değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda ağrıyorsa, muhtemelen çevresel ligament ağrısı yaşıyorsunuz (veya artan ağrılar). Bunlar ara sıra olmasına rağmen ateşiniz, titreme ve kanamanız yoksa korkulacak bir şey yok. Ayaklarınızı uzatın ve rahatlayın, bu yardımcı olacaktır.

 

Tırnak değişimleri

Hamilelik hormonları tırnaklarınızın çabuk uzamasına ve kırılgan olmasına neden olur. Eğer tırnaklarınız kırılgansa beslenmenizde bol bol biyotin kullanmaya çalışın. Muz, avokado, fındık ve bolca tahıl depolayın ve hamilelikte güvenle kullanacağınız jelatin kapsüllerden kullanın.

 

Hamilelikte değişen göbek deliği

Göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir. Bunun için birşey yapabilir misiniz? Hayır, ama doğumdan sonra birkaç ay içinde eski halini alacaktır.

 

Hamilelikte nefesin daralması

Büyüyen karnınız önünde hiçbir şey bırakmıyor; daha fazla büyüme olanağı olmayan ciğerleriniz de dahil olmak üzere! Sizin için ne kadar rahatsız ediciyse bebeğiniz için daha da rahatsız edici bir durum, plasentadan oksijen alan. Ne yardım eder? Olabildiğince dik durmaya çalışın böylece ciğerlerinizin nefes aldığınızda genişlemesi için daha çok yeriniz olacak.

Sık sık nefes darlığı yaşadığınızı, kısa nefesler alabildiğinizi fark ettiyseniz telaşa kapılmayın. Büyüyen rahminiz tüm iç organlarınızı etkilediği gibi, ciğerlerinizi de etkiliyor ve biraz sıkıştırıyor. Unutmayın, sizin oksijene ihtiyacınız var, bebeğinizin de. Şimdilik sizin vücudunuzdaki oksijenin bir kısmını plasenta yardımıyla alabilen bebeğinize ve kendinize bolca oksijen sağlayabilmek için, şunları deneyebilirsiniz:

 • Dik durmayı alışkanlık haline getirin. Böylece ciğerleriniz için daha fazla yer açarsınız ve nefesiniz de rahatlar.
 • Nefes farkındalığı çalışmalarını deneyin: En az beş dakika boyunca sakince oturup, nefesinizi dinleyin. Değiştirmeden, özel bir nefes tekniği uygulamadan, sadece doğal nefesinizi farkındalıkla takip edin. Nefesinizin farkında olmayı alışkanlık haline getirdiğinizde hem daha kolay nefes alacak, hem de bir tür meditasyon alışkanlığı edinmiş olacaksınız.
 • Kısa ve yavaş yürüyüşler yapın. Her gün en az on dakika kendinizi yormadan yapacağınız sakin bir yürüyüş, aynı zamanda iyi bir nefes egzersizi olacaktır.
 • Bulunduğunuz ortamların iyi havalandırıldığından emin olun. Sigara dumanı gibi nefesinizi etkileyecek etmenlerden uzak durun ve sık sık temiz hava alın.

 

Artan sakarlık

Büyüyen karın vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesine ve sakarlığa neden olur. Bunun için ne yapmalı? Yavaşlayın ve ağırdan alın; daha hızlı hareket etmek sizi daha da sakarlaştıracaktır.

 

BRAXTON HİCKS KASILMALARI

 

Braxton-Hicks kasılmaları nedir?

Bu hafta, vücudunuz doğuma hazırlanmaya kasları gevşeterek başlar. Rahiminizin periyodik olarak toplandığını veya sertleştiğini hissediyorsanız bunlar Braxton Hick kasılmaları olarak adlandırılan hazırlık kasılmalarıdır.

 

Peki bu kasılmaların gerçek doğum sancısı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu kasılmalar siz pozisyon değiştirdiğinizde durur. Kasılmalar başladığında yatıyorsanız, ayağa kalkmayı deneyin veya oturuyorsanız yürüyün.

 

 

İpucu: Omega-3 

Araştırmalara göre anne adaylarından beslenmesinde en azından biraz Omega-3 yağlı asitlerinden alanların bebekleri erken gelişimlerinde daha avantajlıdır. Eğer somon yiyorsanız, çocuğunuz Harvard'a girecek mi? Belki evet, belki hayır. Ama balık, beyin ve görme gelişimi açısından iyi bir besin kaynağıdır. 

 

 

 

Bebeğinizin hareketlerini izlemek hakkında sorular:


Ne kadar sıklıkla hareket hissetmeliyim?

Bebeğiniz son bir aydır daha çok hareket etmektedir. Her bebeğin hareket oranı farklıdır, şu kadarı doğaldır diye bir şey yoktur. Bebeğinizin hareketlerinde çok büyük bir azalma yoksa herşey gayet yolundadır.

 

Bebeğimin hareketlerini saymalı mıyım?

Güvenlik için pek çok doktor 28. haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyebilir. Bunları saymanın pek çok farklı yöntemi olabilir, bu nedenle doktorunuza kesin olarak nasıl bir sayım istediğini sorun.

Genelde, bebeğinizin aktif olduğu bir saati seçin, hatta her gün aynı saatte bakmanız daha da sağlıklı bir sonuç verebilir. Sessizce oturun ya da yatın ki dikkatiniz dağılmasın. 10 tane hareketi ne kadar sürede hesapladığınıza bakın. Hareket sadece tekme değildir, bütün vücut hareketleri harekete dahildir. Bu on hareketi yaklaşık 2 saat içinde hissedeceksinizdir. Endişelenmeyin, büyük ihtimalle bu kadar çok sürmeyecektir, bazen sadece 10 dakikada 10 tekme hissedersiniz. Eğer iki saat içinde bu hareketleri hissetmezseniz saymayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

 

Bebeğimin hareketleri azalırsa ya da değişirse ne yapmam gerekir?

Eğer bebeğinizin hareketlerinde bir yavaşlama varsa doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Hareketlerde azalma bir soruna işaret edebilir ve bebeğinizin kalp atışlarına ve hareketlerine bakmak için NST'ye girmeniz gerekir.

 

 

 ***

Gebeliğin 33. haftası ile ilgili uzman görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 33. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Bebek doğum şeklini belirleme açısından başını doğum kanalına doğru çevirmiştir. Genellikle doğuma 4 hafta kala bu hareketi tamamlar. Kemik pelvis içine yerleştikten sonra doğumun ne zaman başlayacağı konusunda kesin tarih belirlenemez.
 • Anneden olan demir ihtiyacını en fazla bu aylarda karşılar. Plasentadan demir geçişi tek yönlüdür,o da anneden bebeğe doğru olur. Bu neden annenin demir açısından zengin besinleri  tüketmesi gerekir.
 • Annenin kan volümü de son aylarda 4 litreden 5,5 litreye kadar çıkar. Mevcut kanın bir kısmı doğum sonrası kanamayla kaybedilir. Vitamin ve demir depoları iyi, düzenli ve dengeli beslenen gebeler doğum sonrası normal hayatlarına adaptasyonları daha rahat olur. Bedensel ve psikolojik iyileşme daha çabuk olacaktır.
 • Rahmin büyümesi nedeniyle göğüs altından kaburgaların altına doğru ağrılar oluşabilir. Büyümüş rahim nedeniyle bazı gebelerde tek taraflı özellikle sağda çift taraflı boşluk ağrıları olabilir.
 • Rahim basısına bağlı olarak böbrek ve idrar kanallarında genişlemeler olabilir. Gebelik dönemlerinde ağrıya ve bazen de enfeksiyona neden olabilirler. Ektazi denilen idrar yolları ve böbrekteki genişlemeler fazla ise, mutlaka üroloji doktoru tarafından görülmesi gerekir. Çok genişlemiş idrar yolları ve böbrek kanallarına nadiren de olsa katater takılması gerekebilir. Eğer gebede böbrek genişlemeleri, şikayete çok neden olmuyorsa gebeliğin sonuna kadar izlenir. Gerekirse ağrı kesici verilebilir. Gebenin bol sıvı alması önerilir. Gebelikte ortaya çıkan böbrek genişlemelerinin çoğu doğum sonrası rahmin basısının kalkması nedeniyle normale döner. Gebelikte bu sorunu yaşamış olan gebenin, lohusalığının bittiği 40 günde böbreklerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi uygun olacaktır.

 

 

 

 

Gebeliğin 33. Haftasında Neler Oluyor? – HT Hayat Bebeğiniz artık bir ananas büyüklüğünde!
33. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
38
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  30 Aralık 2017 Cumartesi 01:10

  Arkadaslar mrb ben de 3 kiz annesi ve bide son 4. Sezeryenim erkek inşallah olucak bizde merakla bekliyoruz oglumuzu birazda korku var tabi ki sezeryen den dolayi cok erken hamile kaldim rabbim hepimize saglikli dogumlar nasip etsin inşallah

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2017 Çarşamba 16:35

  Bence sekerine baktirmalisin

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2017 Salı 23:19

  Maşallah neyle besledin bebisi

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2017 Perşembe 16:32

  33. hafta 4.5 klio ya gelmiş erkeğim tosun gibi geliyo sanırım :)

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2017 Pazartesi 09:38

  ben son adet tarihime göre 35 haftalık hamileyim fakat bebeğim utrasyon ölçümlerine göre 33 haftalık bende çalışıyorum izne ayrılmayı düşünüyorum fakat doğumuma 4 hafta kalınca ayrılmayı düşünüyorum buna göre ne zaman ayrılacağım son adet tarihime göre mi bebeğin utrasyon ölşümlerine göre mi

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2017 Salı 20:14

  son adet tarihine göre ayrılman gerekiyor. 32 haftan dolunca rapor hakkı'n var ister 37 ye kadar çalışın isterseniz 32 de ayrılın

 •  
  13 Şubat 2017 Pazartesi 15:25

  Ben 32 haftalik hamileyim erkek bekliyorum allah saglikla kucagimiza allayi nasip etsin isallah

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2017 Cuma 17:25

  Bende 31 haftalik hamileym bir oğlum olacak insallh hayırlısıyla kucagimiza almayı nasip etsin arkadaslar

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2017 Cuma 01:00

  Ben 33 haftaliginm kiz bebek bekliyorum

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 01:36

  benim kızım olacak 32 haftalık hamileyim

  Cevapla
 •  
  19 Kasım 2016 Cumartesi 16:31

  Ben 33 haftani bitiririm.bi kiz bekliyorum.oglumdan cok heteketli masallah.ama malesef conmuyor))))

  Cevapla
 •  
  04 Kasım 2016 Cuma 10:59

  Ben ilk ultrasyona girdigimdr kiz olacagini soyledilir simdi ise kesin erkek diyolar :) ayrica hareketlerinde yavaslama vardi NTSye baglandim hersey normal :))

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2016 Salı 11:16

  kız erkem muammasını yaşattılar bizede kah hastası oldu araştır bir ultrason çektir muallakta bırakma son ana kadar erkek dediler sonra kız oldu kah hastalıgıymış

 •  
  10 Ekim 2016 Pazartesi 16:21

  33 haftalık hamileyim cok cok hareketli masallah... Oğlum olacak kıswet olursa :)

  Cevapla
 •  
  10 Ekim 2016 Pazartesi 02:59

  ben bu havta 33havtama girdim inşallah bir kızım olacak endişeliyim kararsızım korku var içimde. göre ben çok zor bir hamilelik geçirdim ve

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2016 Perşembe 15:32

  SALAM 33heftelik hamileyem uşaq conmeyib sargi gelisi deyilib 1ay vaxtim qalib sizce neylemeiyem meslehet vererdizde

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2016 Perşembe 22:07

  Ben de 33+4 günlük hamileyim kızım olacak ilk gebeligim ,Rabbim kucağımıza almayı da nasip etsin

  Cevapla
 •  
  09 Eylül 2016 Cuma 14:24

  Bende 33. Haftamdayim Allah in izniyle oglum olacak ilk gebeligim doğum yaklastikca heyecan artıyo bende

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2016 Perşembe 12:14

  ben de 33.haftamdayım. benim de oğlum olcak inşaallah. allah hepimize kolay ve normal doğum nasip etsin.şimdiden hayırlı olsun hepinize.

  Cevapla
 •  
  05 Eylül 2016 Pazartesi 10:18

  benımde kızım olacak insallah.33 haftalık hamileyim.kızımın adını zümra koymayı düşünüyorum.

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 10:57

  Benimde oglum olacak

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2016 Pazar 15:47

  31 haftalık hamileyim oğlum olcak emir esat olacak ismi rabbim herkese evlatlarını kucağına almayı nasip etsin:)

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2016 Cumartesi 12:30

  Benimde oğlum olcak 34.haftadayim.yusuf efe olacak adı.

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2016 Perşembe 08:57

  Kızımız olacak inşallah ... Onu görmeme ellerini tutup opmeme çok az kaldı . Rabbim herkese nasip etsin !

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2016 Çarşamba 15:07

  33.cu haftadayım doktorum bacak boyu gobek cevresi1haftalıkgeri diyor problem olabilirmi

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2016 Çarşamba 15:07

  33.cu haftadayım doktorum bacak boyu gobek cevresi1haftalıkgeri diyor problem olabilirmi

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2016 Cuma 20:25

  gg

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2016 Perşembe 23:17

  Hep uykum var yorgunum hep

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2016 Pazar 20:51

  Salamlar mende 33 heftelik hamileyem her sey yolundadi sukurler olsun ALLAH'ima insAllah hamimiz sag salamat qutarariq ALLAH hamimizin komeyi olsun aminnn

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2016 Salı 23:19

  Mrb.ben 33.4 gunluk gebeyim.bulantilarim var.bas donmesi.bu donemde normalmi

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 22:22

  Mrb 33 haftalik gebeyim istahim tamamen kesildi neyapmaliyim ozelikle ne yemeliyim

  Cevapla
 •  
  13 Şubat 2016 Cumartesi 23:20

  Benimde midem yaniyo.bulantilarim cok.daha coksabahlar.

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2016 Pazartesi 22:50

  benimde mide bulantı ve halsizlik oldu geçiyor merak etme bolca dinlen ve tuzlu leblebi ye iyi geliyor

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2016 Cumartesi 15:34

  Slm ben 33.haftasındayım ve sürekli halsizlik ve mide bulantısı yaşıyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  25 Aralık 2015 Cuma 00:57

  Çok güzel bilgi veriyosunuz

  Cevapla
 •  
  27 Kasım 2015 Cuma 01:02

  Cok tesekkurler faydali bilgiler icin

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2015 Cuma 17:41

  Cok açiklayici bir yazı olmuş tesekkurler

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2015 Cuma 23:38

  Bebeğim kısa ve zayıf

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön