Eviniz kedi dostu mu?

Kedilerin bulunduğu ortamda daha rahat olabilmesi için evinizde yapmanız gereken şeyler var!

Eviniz kedi dostu mu?

Kediler için yaşadıkları alan çok önemlidir. İnsanlardan ziyade mekânları sahiplenirler. Eve yeni bir kedi aldığınızda birkaç gün içinde onun ev sahibi sizin ise misafir olduğunuz hissine kapılmanızın sebebi de budur. Aslında yarı evcil olan bu dostlar evlerde çok sıkılabilir bu nedenle sizin sevdiğiniz ve değer verdiğiniz eşyalara istemeden zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için evinizi kedilerinize uygun hale getirebilecek önerilerimizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

 

 

Kestirme yollar

Kediler hareketli ve çeviktirler ama bu kestirmelerden hoşlanmadıkları anlamına gelmez. Onlara kullanabilecekleri alternatif yollar yaratabilirsiniz. Kedi tünellerinden edinerek evi onun için çok daha heyecanlı ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hem gizlenmek için kullanabileceği hem de oyun oynayabileceği bu tünelleri çok sevecektir.

 

 

Kedi kapısı

Eğer kedinizin kapalı kapılara alerjisi varsa yani evde kapalı bir kapı gördüğünde avazı çıktığı kadar bağırıp size o kapıyı açtırıyorsa bu yöntem tam da sizin işinize yarayacak yöntemdir. Tüm odalara istediği zaman girip çıkabilirse o zaman bu miyavlama kesilecektir. Tuvaletini gizlemek için de kedi kapıları ideal. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız kedinizin rahatça dışarı çıkıp girebilmesi içinde bu kapıları kullanabilirsiniz.

 

 

Gözleri yükseklerde

Kedilerin atalarından kalan bir diğer miras tırmanma konusunda çok başarılı olmalarıdır. Evde tırmanmak için uygun bir alanın olmaması canlarını çok sıkabilir. Bu nedenle boş bir duvara tırmanma ağacı yapabilirsiniz. Çok karmaşık bir şey olmasa da evde tırmanabileceği bir oyuncağının olması hem hareket etmesi ve sağlığı açısından çok iyi hem de yaşadığı yeri daha çok sevmesi açısından.

 

 

Bitkilere dikkat

Eğer bir kedi sahiplenecekseniz evdeki bitkilerinizin kediler için uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kediler her ne kadar avcı olsalar da aslında hepçildirler. Yani hem et hem ot tüketebilirler. Özellikle sağlık nedenleriyle bazı otları yedikleri gözlemlenir. Bazı bitkiler kediler için toksik olabilir. Bu nedenle evde beslediğiniz tüm bitkilerin kedilerin sağlığına uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

 

 

Oyuncak severler

Kediler de en az köpekler kadar oyuncakları ile bağ kurabilirler. Özellikle çok tüylü oyuncaklara bayılacaklardır. Bu tür oyuncakları satın almadan kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Kumaşlardan yararlanarak diktiğiniz oyuncakların içine bir miktar da kedi otu koyarsanız kokusu kedinizi cezbedecek en sevdiği oyuncağını yanından ayırmayacaktır.

 

Kediniz sizi seviyor mu?
+6
Size göz kırpıyorsa Kediler öpülmekten ve dokunulmaktan çok hoşlanmasalar da bu sizi öpmeyecekleri anlamına gelmez. Ama yöntemleri biraz daha farklıdır. Eğer kediniz size bakıp yavaş yavaş gözlerini kapatıyorsa sizi öpücüklere boğuyordur. Siz de ona aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Böylece aranızda tatlı bir iletişim de kurmuş olursunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön