Çocuğunuz farklı kaynaklar arasında kaybolmadan nasıl daha iyi öğrenir?

Ev, okul, etüt, kitaplar derken birden fazla öğrenme kaynağına maruz kalan çocuğunuzun kafasını karıştırmadan eğitim sürecini nasıl destekleyebilirsiniz? Eğitim koçu Koray Varol anlatıyor...

Çocuğunuz neyi nereden öğrenecek?

Öğrenme sürecinde bir şeyi farklı kaynaklardan öğrenmek, hem öğrendiğimiz kaynağın anlatım kalitesine hem de bizim öğrenme modelimize göre farklılıklar gösterir. Öğrenciler bir konuyu okulda öğretmeninden, okul sonrasında etütten, evinde anne-baba-kardeş veya ona yardım eden birinden, kitap-internet veya kendi yaş dönemindeki arkadaşları gibi birçok farklı kaynaktan öğrenebilir. Bu noktada öğretenin öğrenciyle uzlaşması onunla güzel ve verimli bir iletişim kurması eğitimin gerçekleşmesini çok yüksek seviyede etkiler.

 

Her öğrencinin öğrenme kanalları küçük farklılıklar gösterebilir. Bazıları okuyarak daha iyi öğrenirken, bazıları işitsel olarak bazıları da görsel olarak daha iyi öğrenir. Bu durum kişiden kişiye küçük farklılıklar gösterebildiği gibi, farklı yollarla ve farklı oranlarla da öğrenme gerçekleşebilir.

 

Birçok kaynak arasından en iyisini seçmesine yardımcı olun

Farklı kaynaklardan öğrenirken çocuğunuzun hangisinden daha verimli ve daha iyi öğrendiğini sezmeye çalışın. Farklı kaynaklardan öğrenmek, dönem dönem çocuklarda öğrenme düzeni karmaşası yaratabilir. Bu da kendi içinde öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Çocuğunuz başlangıçta biraz zorlansa da birkaç kaynaktan öğrenmeye çalışmasını ve onların içinden en iyi ve en rahat öğrendiği kaynağı seçmesini sağlayın. Öğrenci, yapamadığı veya anlamadığı alanları sevmez. Bu noktada çocuğun denemesini sağlayarak, ona hangisinin iyi olduğunun seçilmeye çalışıldığını anlatın. Başlangıçta biraz zorlansa da yavaş yavaş bu konuda ilerleme sağlayacaktır.

 

Konuları küçük parçalara ayırarak tane tane öğrenmesini sağlayın

Öğrenci, kolaydan zora doğru daha rahat öğrenir. Bu anlamda, dönem dönem okulda öğrenme sorunu yaşayan öğrencilerin evde ailenin de desteğiyle farklı kaynaklardan öğrenme için çaba harcaması, ailelerin de öğrenme süreçlerini besleyici ve kolaylaştırıcı yardımlarda bulunması önemlidir. Küçük parçalar halinde öğrenme, rahatlatıcı bir öğrenme süreci yaratır. Çocuk, öğrenmekte zorlanıyorsa aile konuyu küçük parçalara ayırıp o parçaları tane tane öğrenmesini ve her parçayı belli aralıklarla tekrar etmesini sağlamalıdır.

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön