Çocuğunuzun çocuk olduğunu unutmayın!

Sömestr sonrası sendroma dikkat çeken Uzman Pedagog Sevil Yavuz, çocukların tatil sonrası sağlıklı ve rahat bir uyum süreci geçirebilmeleri için anne babalara öneriler veriyor.

Çocuğunuzun çocuk olduğunu unutmayın!

Biz yetişkinler bile tatil sonrası işe hemen adapte olmakta zorluk çekerken, çocukların tatil sonrası okula uyum sürecinde zorlanmaları gayet normal. Sömestr sonrası sendromu yaşayan çocuklar, onların sağlığı ve gelişimi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan anne babaları da kaygılandırıyor. Uzman Pedagog Sevil Yavuz, çocukların tatil sonrası okula adaptasyon sürecine dair anne babalara anlayışlı olmalarını ve birlikte keyifli vakit geçirmeye özen göstermelerini öneriyor.

 

Her çocuğun okula uyum süreci farklı

 

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, her çocuğun okula uyum sürecinin aynı olmayacağını vurguluyor. Kimi çocuk okulun ilk günü uyum sağlayabiliyorken, bir başka çocuk için bu süreç haftalarca sürebiliyor. Uzman Pedagog Yavuz, çocukların sömestr tatilinde kendine ne kadar vakit ayırdığının ya da dinlenip dinlenmemesinin bile okula uyum sürecini etkileyebileceğini söylüyor.

 

Çocuğunuzun “çocuk” olduğunu unutmayın!

 

Okulun başladığı ilk hafta, tatilin verdiği rahatlık ve rehavetle çocuklar sorumlulukları konusunda tembel davranabiliyor. Bu konuda anne ve babaların anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekiyor. Çocukların sosyalleşmesinin önemini vurgulayan Uzman Pedagog Sevil Yavuz; “Çocuğunuzun çocuk olduğunu unutmayın. Tüm çocukların oyun ve eğlenceye ihtiyacı vardır. Bu yüzden çocuğunuzun ders dışında oyun oynamasına da fırsat verin. Özellikle çocuğunuzun dışarıda arkadaşlarıyla birlikte oynaması için onu motive etmelisiniz” diyor.

 

 

Ev sadece ders çalışma ya da uyuma yeri değil!

 

Çocuğun evde ders çalışmak ve uyumak dışındaki zamanlarda ailesi birlikte vakit geçirmesinin ve iletişim kurmasının önemini vurgulayan Uzman Pedagog Yavuz, evde çocuklarla geçirilen zamanı birlikte keyifli anlara dönüştürmek gerektiğini belirtiyor.

 

Özellikle soğuk geçen kış günlerinde hep beraber salonda oturarak sohbet etmenin bile birlikteliği pekiştirdiğini söyleyen Uzman Pedagog Yavuz, birlikte yenen akşam yemeklerinin ardından hep beraber paylaşılacak tatlı keyfini tavsiye ediyor. Çocuklarla birlikte tüketilebilecek masum sütlü tatlı olarak dondurmayı ilk sıraya koyan Uzman Pedagog Yavuz, yüksek kalsiyumlu ve düşük kalorili olması nedeniyle dondurmanın çocuklar için sağlıklı bir ara öğün olduğunun ve onları mutlu ettiğinin de altını çiziyor. Kışın dondurma yemenin boğaz ağrıtacağına dair yanlış bir inanış olduğunu belirten Uzman Pedagog Sevil Yavuz, bu koşullarda üretilen dondurmanın her mevsim tüketilebilecek ve dengeli beslenme düzenine dahil edilebilecek iyi bir atıştırmalık olduğunu vurguluyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön