Evdeki ecza dolabında neler olmalı?

Geçen günlerde büyük bir kurumda atölye yapmaya gidiyordum. Metrodan indim, elimde bilgisayarım, atölye malzemelerim o kadar çok şeyim vardı ki, kuruma kadar taksiye bineyim, rahat olurum diye düşündüm. Tam karşıdan karşıya geçiyorum, yola park edilmesin diye konulmuş turuncu babaları kaldırmışlar, ama bir parçası yolda kalmış, onu fark etmedim ve takılarak çok kötü düştüm. Her iki dizim de bayağı kötü parçalandı. Sağ olsun, hem taksici hem de o sırada karşıdan karşıya geçenler yardımcı oldu. Sonrasında hemen taksiye atladım, nasılsa kurumda ecza dolabı vardır, pansuman yaparım diye düşündüm. Kurum, binlerce kişiye aynı anda hizmet verdiği için gözden kaçmaz diye düşündüm. Oraya varınca ilk önce güvenliğe sordum, reviriniz var mı dedim, revir hafta sonu kapalı dediler. “O zaman güvenlik odasında ilkyardım dolabı olması gerek” dedim, “oraya bakar mısınız?” İlkyardım dolabına baktılar, bana oksijenli su ve Batticon getirdiler ama bir baktım ki tarihleri geçmiş bile. “Bunların tarihi geçmiş” dedim, “Revirin anahtarlarını alalım, sizi oraya götürelim” dediler. Beraber revire gittik, gittik ama bir dolabın anahtarı yok, bir ilkyardım çantası gördük, ona baktık, onun içinde pansuman malzemeleri yok. Sonra ben bir ilkyardım kutusu gördüm, yepyeni, ışıl ışıl, “ah” dedim, “süper, bunda vardır.” Kutuyu açtık, kutu püripak, ışıl ışıl, yepyeni, içinden pansuman malzemeleri de çıktı. Ama bilin bakalım, son kullanım tarihi ne? 2016. Üç sene öncesi! Şaştım, kaldım. Sonra, haydi oradan eczaneye gittim -neyse ki yakında bir eczane varmış- oraya gittim, pansumanımı yaptım. Sonra da atölyemi gerçekleştirdim.

 

Demem o ki, lütfen kurumlarınızda, evlerinizde, arabalarınızda pansuman malzemelerin olduğuna emin olun ve tarihlerini kontrol edin. Bu, gittiğim kurum çok büyük olduğu için, benim hiç başıma geleceğini düşünmediğim bir durumdu. Ama buralarda bile gözden kaçmaması gereken, kaçabiliyor.

 

Grip, baş ağrısı ve ufak tefek yaralanmalar; günlük yaşamda çok sık karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklar. Hele ki evinizde haylaz bir ufaklık varsa... Bu gibi durumlarda ecza dolabınızın gerekli ve iyi seçilmiş temel ilaçlarla dolu olması işinizi kolaylaştırabilir. Ancak şunu da unutmamak lazım: Ecza dolabını tıka basa doldurmak anlamsızdır. Çünkü vücut, normal enfeksiyonları veya küçük yaralanmaları kendisi iyileştirebilir. Bunun için ayrıca ilaca gerek yoktur. Ama yine de temkinli davranıp, fazla abartmadan ecza dolabınızda bazı temel ilaçları bulundurmalısınız.

 

Ecza dolabınıza kaos mu hüküm sürüyor? Öyleyse, şimdi ayıklama zamanı…

 

 

İlaç kaosunu nasıl düzene sokabilirsiniz?

 

 • Artık kimsenin ihtiyacı olmayan veya ne için reçetelenip verilmiş olduğunu bilmediğiniz, kullanılmış şurupları, göz damlalarını ve hapları eczaneye götürün. Bu ilaçlar, orada doğru bir şekilde yeniden değerlendirilir.

   

 • Tekrar kullanılabilecek merhem ya da hap kutularını, renkli bir etiket üzerine reçete günü, teşhisi, alış süresi, dozajı ve kim için olduğunu not ederek ayırın.

   

 • Güvenlik açısından en doğrusu, ilaçların yatak odasında çocuğun açamayacağı serin bir çekmecede saklanmasıdır. Böylece, sıcaklık ve rutubet ilaçlara ve sargı malzemelerine zarar veremez.

 

 

Ev eczanesinde kesinlikle olması gerekenler

 

 • Sıyrıklar için dezenfekte malzemeleri.

 

 • Burun damlası. Burun damlası veya deniz suyu sayesinde mukoza zarının küçülmesi sağlanır ve böylece basit bir nezle yüzünden bakteriyel enfeksiyon oluşması engellenebilir.

 

 • Etken maddesi parasetamol olan ateş düşürücü fitil veya hap sayesinde vücut ateşini yaklaşık bir derece düşürebilir ve baş ağrısı gibi rahatsız edici ağrıları dindirebilirsiniz.

 

 • Bitki çayları, öksürük şurubundan daha iyi gelebilir. Sıvılar mukoza zarını nemlendirir ve bu da iyileşmeyi hızlandırır. Uzun süren öksürük şikayetlerinde mutlaka doktorunuzla görüşün.

 

 • Adaçayı dezenfekte eder ve can sıkıcı boğaz ağrılarını dindirir.

 

 • Eczaneden alacağınız çinko merhem, tahriş olmuş popoları yumuşatır. 

   

 • Yanık merhemi, küçük yanıklar için evde bulundurun. 

   

 • Elektrolit çözeltisi, ishal durumunda meydana gelen sıvı ve elektrolit kaybını tekrar eşitler. Alternatif: İki çay kaşığı şeker ve bir tutam tuz, yüz mililitre çay içinde çözülür.

   

 • Neşeli motiflerle bezenmiş çocuk plasteri, yaraların üzerine yapıştırabilirsiniz.

   

 • Büyük yaraların bakımı için ayrı paketlenmiş dört gaz bezi ve kesik yaraları için iki adet sterilize edilmiş kompres.

   

 • Küçük bir cımbız. Küçük bir kıymığı yumuşak, hızlı ve basitçe deriden çekebilmeye yarar.

   

 • Dijital bir termometre (cıvasız)

   

 • Su torbası, karın ağrılarını ve kasılmaları etkili ve kolay şekilde doğal yollardan geçirir.

   

 • Bir buz torbası (her türlü acil durum için derin dondurucuda saklanmalı). Çıkıkların, eziklerin, çürüklerin, burkulmaların etkisini azaltır ve egzama kaşıntısını geçirir.

   

 • Makas, gazlı bez gibi malzemeleri kesebilmeniz için.
 • İlkyardım kitabı.

 

Önemli: acil durum telefonları

 

Çocuk doktoru, aile doktoru, eczane, hastane gibi acil durum numaralarınızı bir kağıda yazın ve ecza dolabınıza koyun. Ayrıca kolayca herkesin görebileceği, buzdolabı gibi bir yere de yazın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön