Eda Tahmaz'a göre iyi bir iç mekan tasarımının olmazsa olmazları

Evinize yeni bir soluk katmak istiyorsanız İç Mimar Eda Tahmaz'ın önerilerine kulak verin!

Evinize ruh katın!

2008 yılından bu yana mimari, iç mimari ve ürün tasarımı projeleri üzerinde çalışan tasarım stüdyosu EDDA Mimarlık'ın kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz ile yaratıcı ve ilham verici tasarımları konuştuk.

 

İyi bir iç mekan tasarımının olmazsa olmazları nelerdir?

Öncelikle mekanın konumu, büyüklüğü ve kimlerin kullanacağı çok önemli. Ardından mekanın doğru çalışması ve doğru kurgulandırılması, plan olarak en önemli konu. Bu bilgiler elde edildikten sonra uygun renk, boyut ve dokulardaki mobilyalar, duvar kağıtları veya boya, ve aydınlatma elemanları gibi ihtiyaçlar ön planda olmalı. Sonrasında ise aksesuarlarla da birlikte mekan zenginleştirilmeli.

 

Önümüzdeki zaman diliminde evlerinin iç mekan tasarımlarına yeni bir soluk katmak isteyen okuyucularımıza pratik önerileriniz olabilir mi?

Klasik tarzda çizgileri modern tarzda mobilyalar ve minimalist aydınlatmalarla birleştirerek kullanabilirsiniz. Çeşitli doğal malzemeleri içeren aksesuar ve büyük yapraklı yeşil bitkilerle de evlerinize samimi ve sıcak bir kimlik kazandırabilirsiniz.

 

2017-2018 sonbahar/kış dekorasyon trendlerini öğrensek sizden?

Bakır ya da pirinç aksesuar veya detaylar içeren mobilyalar, ham veya doğal efekt verilmiş malzemeler, 2018 yılında yükselen trendler içerisinde yerlerini şimdiden aldılar. Ahşap, mermer, taş, cam gibi doğal malzeme ve dokulara da evlerimizde fazlasıyla yer açacağız.

 

Peki önümüzdeki yılın renklerinden söz eder misiniz?

Çivit mavisi, limon sarısı, menekşe moru, zümrüt yeşili gibi canlı renkleri, naturel ahşaplar ve mermerlerle birlikte kullanarak mekanda sıcak-soğuk malzemelerin ilişkisini dengelemek doğru olacaktır. Ayrıca, mat ve parlak pirinçler de yine sezonun trend renk ve malzemeleri arasında yer almaktadır.

 

Evini dekore ederken insanların en çok yaptıkları yanlışlar neler?

Dekorasyon hatalarının başında plan ve yerleşim geliyor. Mobilyalar, mekanın büyüklüğüne göre seçilmeli. Yanlış boyut ve aynı zamanda yanlış renk tercihi, mekanda yakalanması gereken bütünlüğü bozar. Işık da en az yerleşim kadar önemli bir faktör. Gün ışığı, mutlaka yaşam alanları içerisine alınmalı. Bu açıdan bakıldığında beyaz ışık kullanımın büyük bir hata olduğunu söyleyebilirim. Kullandığımız armatürlerde de tercihimiz her zaman gün ışığından yana olmalı. Çünkü beyaz ışık, mekan içerisindeki tüm renkleri olduğundan farklı gösterir.

 

Bir mekana tasarımla nasıl ruh katılır?

Öncelikle mobilyaların ergonomisi ve işlevselliği çok önemli. Bunun dışında aynı tonda devam eden renk seçimi de kişilerin ruh halini olumsuz yönde etkiliyor. Aksesuarlar, duvarlar, mobilyalar, döşeme kumaşları ya da perdelerde kullanılabilecek canlı renklerle mekana kimlik kazandırılması gerektiği kanaatindeyim.

 

İç mekan tasarımlarınızda hangi temel unsurlara dikkat ediyorsunuz?

Bu ofiste ve çalışma yaşamım süresince içinde yer aldığım tüm projelerde önceliğim hep müşterilerin istek ve görüşleri doğrultusunda, kendi mimari görüş ve bilgimi de mutlaka projeye katarak, istenilen amaca yönelik rahat ve huzurlu ortamlar yaratmak oldu. Tabii her proje kendi yerine ve amacına göre farklılıklar gösterse de benim için değişmeyen tek konu, fonksiyonu ön planda tutarak her mekanın içindeki hikayeyi ön plana çıkarmak ve bunu en iyi şekilde anlatmak. Bir mekanın kurgusunu yaparken göz önünde bulundurduğumuz ana unsurlar, tasarım aşamalarının ve katmanlarının oluşturulması sırasında istenilen fonksiyon, amaç ve duyguyu bir bütünlük içerisinde korumak ve ön plana çıkarmak.

 

Röportaj: Dilay Argün

 

Ev dekorasyonu için 10 parlak fikir
+10
Çekmece düzenleyiciler Banyonuzda, mutfağınızda ve hatta yatak odanızdaki çekmecelerdeki dağınıklığı toplamak istediyseniz yeni trend çekmece düzenleyicilerle çoktan tanışmışsınız demektir! Eğer hala haberiniz yoksa size çekmece düzenleyicilerden bahsedelim: Düzenleyiciler çekmecelerinizde havlularınızın, çatal-bıçaklarınızın, çoraplarınızın ve daha birçok başka eşyanızın düzenli bir şekilde durmasını sağlar ve istediğiniz zaman onları rahatça bulabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön