Karı-koca kısa film çekip yarışmaya gönderdi

“Kadına şiddete hayır” demek için senaryo yazıp, oynayıp, kısa film çeken ve sonra da filmi Fransa’daki Mobile Film Festivali’ne gönderen Neslihan ve Aydoğan Rayman çifti, Seyirci Özel Ödülü için destek bekliyor. Oylama 15 Kasım’da sona erecek.

‘Kadına şiddete hayır’ demek için film çektiler

İstanbul’dan sadece bir bavulla gittikleri Ayvalık’ta, kadına şiddet konulu kısa film çekip, Fransa Mobile Film Festivali’ne katıldılar. Çektikleri ‘Kaşık’ isimli kısa film, 85 ülkeden katılan 715 film arasında ilk elemeyi geçen 51 filmden biri oldu. Rayman çiftinden söz ediyorum. Aydoğan ve Neslihan Rayman; 14’üncüsü düzenlenen, Birleşmiş Milletler işbirliğiyle gerçekleştirilen ve bu yıl “İnsan Hakları İçin Ayağa Kalk” temasını konu alan Mobile Film Festivali’nde “Kadına Şiddete Hayır" demek için çektikleri kısa film ‘Kaşık'ı festivale gönderdiler.

 

Elemeyi geçen diğer 50 film ve ‘Kaşık’, festivalin resmi youtube kanalında yayınlanıyor. Bu arada, yarışmaya katılan ‘Nefes’ isimli başka bir Türk filmi daha var. Farklı kategorilerde ödüller veriliyor, ancak halk jürisi (seyirci ödülü) için filmin izlenme sayısı baz alınıyor. ‘Kaşık’ şu ana kadar 81 binden fazla izlenmiş. Film, 2 güne kadar ne kadar çok izlenirse o kadar başarılı sayılacak. Oylama, 15 Kasım Perşembe günü sona erecek. Neslihan Hanım, “Şu an izlenme sıralamasında 3’üncüyüz. Biz de merakla takip ediyoruz Kaşık'ın yolculuğunu” diyor.

 

Filmin senaristi ve kadın oyuncusu Neslihan Rayman, 1992’den bu yana tiyatro oyunculuğu yapıyor. İstanbul 'da en son, 3 sezon Viko Elektrik Friması' nın sosyal sorumluluk projesi ile 350 bin çocuğa doğal kaynakların korunması, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği ve çevrenin korunmasını anlattıkları bir tiyatro oyununda rol almış.

 

 

Hayalleri gerçek oldu

Yönetmen Aydoğan Rayman ise inşaat mühendisi. Çalıştığı firmadan 6 ay önce emekli olmuş. Gençlik yıllarından bu yana hep film çekmek istemiş, hayallerini ise bu yıl, eşiyle birlikte çektiği ‘Kaşık’ isimli filmle Mobile Film Festivali’ne katılarak gerçekleştirmiş. Aydoğan Bey, “İlk kez geçen yıl yine aynı festival için bir film çekip yarışmaya katılmıştık ancak ilk deneyimimiz olduğu için dereceye girememiştik” diyor.

 

Daha sonra geçen Mart ayında Bahçeşehir Üniversitesi'nin Galata Kampüsü'nde 48 saat kalarak kısa filmler çekip yarıştıkları Çek-Yat Kısa Film Yarışması'na katılmışlar. Orada ‘Eşik’ adında bir kısa film çekmişler. Film, ‘en iyi 2’nci film’ ödülünü almış.

 

 

Kaşık-Eşik-Işık’ üçlemesi

İki ay sonra Aytekin Bey emekli olunca, önce tatile çıkmışlar Ayvalık’a, sonra da sadece bavullarıyla orada ev tutup, “Ayvalıklı” olmuşlar. Neslihan Hanım, şöyle konuşuyor: “Burada ‘Kaşık'ı çektik. Bir de ‘Işık’ isimli kısa film çektik. Aslında ‘Kaşık - Eşik ve Işık’ bir üçleme. ‘Kaşık’ kadın karakterin yaşadığı fiziksel şiddeti, ‘Eşik’ aynı kadının yaşadığı psikolojik şiddet ve devinimlerini, ‘Işık’ ise o kadının geçmişini, ailesini ve yaşamını sorguladığı bilinçaltı yolculuğunu anlatıyor.

 

İş başa düşünce...

3 filmi de Aydoğan Bey yönetmiş, senaryolar ise Neslihan Hanım’a ait. Bu arada filmlerin kameramanlığını, oyunculuğunu, kurgu/montajını, ses ve görüntü yönetmenliğini ve müziklerini, kısacası her aşamasını sadece ikisi yapmış. Bu konuda eğitiminiz var mıydı, diye sorunca; Neslihan Hanım, “Aslında bu filmler bizim okulumuz oldu. Kendi kendimize film yapmak isteyince yani iş başa düşünce hepsini tek tek öğrendik. Daha da bitmedi tabii...” diyor. Sırada bir tiyatro oyunu varmış; Kahve Falı. Neslihan Hanım, henüz bitirmiş yazmayı. “İlk provamızı aldık. Onun da yolculuğu başladı yani” diye konuşuyor.

 

Haber: Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön