Sıra ‘cesaret oyunları’nda

“Açlık Oyunları”nın başarısının ardından, Hollywood gençlere seslenen yeni bir bilimkurgu - aksiyon serisini daha başlatıyor.

Sıra ‘cesaret oyunları’nda

Hollywood’un son dönemdeki gençlik hitleri “Alacakaranlık” ve “Açlık Oyunları”, seyirciyi zor durumlarla karşı karşıya kalan genç karakterlerle yüzleştirir. Büyüme sancıları yaşayan gençler bu karakterlerle özdeşleşmekte zorlanmaz. “Alacakaranlık“ gerçek aşk özlemlerinin bir yansıması; “Açlık Oyunları” rekabetçi toplumun abartılı bir temsilidir. “Uyumsuz” ise gençlik yıllarında karşı karşıya kaldığımız her tür seçim, sınav ve aileden uzaklaşma korkusuyla yüzleştiriyor bizi. Geleceğin dünyasında, Chicago’da, duvarlarla dış dünyaya kapatılmış bir şehir devletinde geçiyor öykü. Kurucular toplumu 5 gruba ayırmışlar. 16 yaşına giren her genç, “bilgeler, dostlar, dürüstler, fedakârlar ve cesurlar” diye adlandırılan bu 5 topluluktan birini seçmek zorunda. Topluluk bağı önce geldiği için aileden kopma riski de var.

 

İktidar eleştirisi

 

Bireyleri gencecik yaşta böylesine hayati bir seçimi yapmaya iten toplumsal yapı, elbette derinlemesine incelenmiyor. Olaylar baştan sona bir masal tadında cereyan ediyor. Fedakârlar grubundan gelen Tris (Shailene Woodley), seçim öncesi yapılan testte hiçbir gruba ait olmayan bir “uyumsuz” olduğunu öğreniyor ve toplumun güvenliğini sağlayan Cesurlar’ı seçmesiyle birlikte kendini hiç beklemediği bir ölüm - kalım mücadelesinin ortasında buluyor. Veronica Roth’un romanından sinemaya uyarlanan filme, bir faşizm ya da baskıcı iktidar eleştirisi olarak bakmak mümkün. Ama asıl mesele, daha çok gençlerin gizli korkularıyla ilgili. Gençken okul, meslek ve hayat tarzı seçimleri konusunda bir yanda ailemizin tercihleri, diğer yanda ise kendi arzularımız vardır.

 

Winslet klas katıyor

 

Yanlış seçim sonucunda neleri kaybedeceğimizi bilmeyiz. Ve bazen tıpkı Tris gibi, birçok genç, toplumun dayattığı kısıtlı seçeneklerle tatmin olmayacak bir “uyumsuz” olduğunu anlar. Film “uyumsuzluğun” yanında yer alıyor ve gençlere “kategorize edilmeye karşı çıkın, korkularınızdan arının, sürüden ayrılıp kendiniz olun” mesajını veriyor. Öte yandan ciddi bir havası olsa da bir düşünce filmi olduğu söylenemez. Belirleyici olan aksiyon ve elbette aşk... Tris’in, darbecilere karşı verdiği mücadelede, iki aşamalı eğitim programında neredeyse tüm öğrendiklerini uygulaması, tuhaf bir ikilem olarak geliyor karşımıza. Böylece film özgürlükçü görünmesine karşın, Cesurlar grubunda verilen şiddet yanlısı, katı ve faşizan eğitim sistemini de onaylamış oluyor. “Sihirbaz” (The Illusionist) ve “Limit Yok” (Limitless) ile tanıdığımız Neil Burger, hızlı kurgusu, hareketli kamerası ve Junkie XL imzalı müzikle aksiyonun hakkını verirken, ShaileneWoodley’nin (23) Tris rolünde bir yıldız gibi parladığını belirtelim. Ama oyunculuk açısından “Senden Bana Kalan”daki (The Descendants) performansını aratıyor. KateWinslet’in de nazik ve tehlikeli lider Jeanine’de filme bir “klas” kattığı söylenebilir. “Uyumsuz”un gerçek bilimkurgu hayranlarını tatmin etmesi zor. Ama “Açlık Oyunları” tarzı filmleri sevenleri mutlu edeceğini tahmin ediyorum.

 

Filmin notu: 6.5

 

Yazı: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön