Nymphomaniac'tan ilk izlenimler

Türkiye'de gösterime girmesi sakıncalı bulunan Nymphomaniac filmiyle ilgili izlenimler...

Sansürlenen film Nemfomanyak

Toplumsal tabular, ahlak kavramı ve kadının toplumdaki yerini parça parça işleyen film tam anlamıyla nefes kesici.  Bir seks bağımlısı kadının hayatını anlatan filmin başrollerinde Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Christian Slater, Uma Thurman, Willem Dafoe, Udo Kier gibi önemli isimler rol alıyor. 

 

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’in filmi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Nymphomaniac Volume 1 ve Volume 2 olarak gösterime girecek(ti). 

 

Film beraberinde sinemada sansürlenmeyle ilgili birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Berlin Film Festivali'nde uzun versiyon ya da sansürsüz versiyon olarak sadece Volume 1 gösterildi. Fakat bu gösterimin ardından filmin tüm dünyada gösterimi donduruldu. Şu aşamada ilk parçası "İtiraf Volume 1"in vizyona giriş tarihi 14 Mart olarak gözüküyor. Film buzlanmış, sansürlenmiş versiyonuyla gösterime girecek. İkinci parçası "İtiraf Volume 2"ninse vizyon tarihi henüz belli değil. İstanbul Film Festivali'nde 4 saatlik uzun versiyon olarak izleyiciyle kısa süre de olsa buluşma fırsatı bulan filmin ne yazıkki biletleri çoktan tükendi...

 

Nemfomanyak bir kadının cinsel evrimi ve kendini ifade edişlerinin anlatıldığı film tam anlamıyla sanatsal tüm metotlardan faydalanıyor. Müzik, edebiyat ve resmin epik bir dille kullanımı yönetmenin içgüdüsel ifadeleri anlatmadaki fenerleri olarak kullanılıyor. Tüm taşları yerine oturtmaksa seyirciye kalıyor. Film, toplumsal tabulara ve ahlaki savunuşlara bambaşka bir çerçeveden bakıyor. Ahlak olarak nitelendirilen ve kanıksanan hemen her şeyi sorgulamanız gerekiyor bu noktada.

 

Aile ilişkileri, kadının toplumdaki yeri ve cinselliği, yalnızlık ve keşfedişlerle dolu film ötekileştirilenlere diğer taraftan bakmanıza yardımcı oluyor.

 

Lars Von Trier’in alışkın olunan mesafeli ve hatta ketum denilebilecek tavrının aksine bu sefer trajikomik bir ironiyle karşılaşıyorsunuz. Filmin “İtiraf Volume 1” olarak ayrılan ilk 118 dakikası ve ikinci parçası “İtiraf 2” tamamen farklı incelemeleri yapılabilecek kadar derin ve çarpıcı.

 

İlk parça için daha keşifsel ve eğlenceli denilebilir. Fakat ikinci kısım kesinlikle daha sert ve daha gerçek.

 

Nymphomaniac filmi için yazılacak çok şey var. Ve belki defalarca izlenilmeli. Bu nedenle sadece kendi türünüzü anlamak için mutlaka ama mutlaka izlenmesi gerekenler arasında. Lakin doğaya, konuşamaya, çevreye uygulanan sansür 7. sanat içinde devreye girmiş bulunuyor. Canım ülkemde pedofili, tecavüz, kadına şiddet henüz doğru düzgün kontrol altına alınmamışken, sinemada cinselliğin kontrol altına alınması içimizi rahatlattı. Oh yaşasın! İzleyip sapık sapkın düşüncelere dalmayacağız. İzleyeceksek evimizde çekirdek çitleyerek çocuk gelinler temalı dizileri izleyelim ve bir şey yapmayalım. Çünkü o sapıkça değil...

 

Yazı: Pınar Aksu

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön