Geminid Meteor Yağmuru

Bu gece Geminid meteor yağmuru var! Bu harika gök olayı açık havada şehir dışından gözlemlenebilecek.

Yılın son ve en büyük görsel şöleni bu gece

Yılın son meteor yağmuru olan Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru, 13-14 Aralık gecelerinde en görkemli halini alacak. Işık kirliliğinin az olduğu, şehir merkezlerinden uzak bölgelerde çıplak gözle izlenebilecek göktaşı yağmurunda, saatte 120'ye yakın göktaşının düşmesi bekleniyor.


Antalya'daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin her yıl hazırladığı ve yılın en önemli gök olaylarıyla günlük olarak gök cisimlerinin konumlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı Gök Olayları Yıllığı'na göre yılda 8 kez göktaşı yağmuru yaşanıyor. Bu göktaşı yağmurları, ocak ayında Quadrantid (Dörtlük), nisanda Lyrid (Lir), mayısta Eta Aquarid (Eta Kova), temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova), ağustosta Perseid (Perse), ekimde Orionid (Avcı), kasımda Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılıyor.

 

KUZEY IŞIKLARI NEDİR? En güzel doğa olayları arasında ... TAURİDLER METEOR YAĞMURU Her sene Ekim-Kasım aylarında dü...

 

Geminid Meteor Yağmuru ne zaman? Türkiye'den izlenebilecek mi?

Geminid Meteor Yağmuru 13 Aralık 2018 Çarşamba gününü 14 Aralık 2018 Perşembe gününe bağlayan gece izleyebileceğiz. Türkiye'de gözkyüzünün açık olduğu yerlerde ve akşam vakitlerinde izlemeniz mümkün.


Geminid Meteor Yağmuru nedir?

Gökyüzündeki görsel şölenler arasında en öne çıkan, ağustos ayında saatte 90'a kadar göktaşının izlenebildiği Perse ve 13-14 Aralık'ta gerçekleşecek ve saatte 120'ye kadar göktaşının izlenebileceği İkizler meteor yağmurları. Halk arasında "yıldız kayması" olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler göktaşı yağmurunu, 3200 Phaethon kuyrukluyıldızı oluşturuyor.

 

Geminid Meteor Yağmuru'nu bu videodan canlı izleyebilirsiniz!

 


Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteroid kuşağındaki cisimlerin zaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, böylece göktaşlarının güneş sistemine dağıldığını, bazılarının dünya üzerine düştüğünü, bunların çoğunun da atmosferde yandığını söyledi. Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında, ışık yoğunluğunun az olduğu ve bulutsuz havada izlenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Halil Kırbıyık, göktaşlarının atmosfere girerken yandığı için ışık çıkarttığını ve yıldız gibi göründüğünü, ancak yıldızla hiçbir alakası olmadığını dile getirdi.

  

Sıra dışı doğa olayları
+33
Su altı buz sarkıtı Bu sarkıtlar deniz altında kristal gibi görünürler. Denizin tuzlu suyu buzulun üstüne çıkıp tekrar geri sızdığında oluşan bu muhteşem görüntü, sadece düşük sıcaklık olan yerlerde oluşabilir. Bu yüzden de bu sarkıtlar sadece kuzey ve güney kutbu etrafındaki okyanuslarda gözlemlenebilir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Aralık 2017 Çarşamba 19:36

  Bence alime zararlı değil kaç gündür oynadım hiç bir şey olmadı ????????????????????????????????????????????????????

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön