Yüzünüzün dünyaya anlattığı 3 şey

Yapılan araştırmalar, yüzümüzün aslında kim olduğumuz hakkında bazı bilgiler verebildiğini gösteriyor.

Yüzünüzün dünyaya anlattığı 3 şey

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, yüzümüzün dünyaya söylediği üç şey hakkında şu bilgileri verdi.

 

Bir kişinin saldırgan olduğu yüzünden anlaşılabilir mi?

 

“O kişi bir erkekse, o zaman bu sorunun cevabı bilimsel araştırmalara göre evet. Araştırmalar, yüzün genişlik ve uzunluk oranının (yani küçük ya da geniş bir yüz olmasının) saldırganlıkla ilintili olduğunu söylüyor. Elde edilen bu sonuçlara göre yüzün genişlik ve uzunluk oranı bir kişinin agresif olup olmadığıyla ilgili önemli ölçüde fikir veriyor. Yüksek seviyelerdeki testosteron seviyelerinin, geniş yüzlü ve baskın davranışlar sergileyen erkeklerde olduğunu gösteren araştırma da bu sonucu destekliyor.

 

Yüzüne bakarak cinsel tercihini söyleyebilir misiniz?

 

Yapılan bir dizi araştırmada elde edilen sonuçlara göre belli yüz özellikleri kişinin cinsel yönelimiyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Araştırmacılar, Kanada'daki üniversitelerde gay ve lezbiyen günlerine katılan gay erkekler ve lezbiyen kadınlarla, gay ve lezbiyen olmayan kadın ve erkekleri belirleyip, onları fotoğrafladılar. Bu fotoğraflar üzerinden ileri bir yüz modelleme programı yardımıyla yüz hatlarının ölçümlerini yaptılar. Elde edilen sonuçlar oldukça ilginç!

 

Araştırma sonuçlarına göre lezbiyen kadınların, daha kalkık burunları (gay olmayan erkeklerin de daha kalkık burunları), daha büzülmüş ağızları, daha küçük alınları ve lezbiyen olmayan kadınlara göre az da olsa daha erkeksi yüz şekilleri var.

 

Gay erkeklerin ise daha çıkık yanakları, daha kısa burunları (lezbiyen olmayan kadınların da daha kısa burunlu olduğu görülmüş) ve gay olmayan erkeklere göre daha arkaya eğimli alınları bulunuyor. Araştırmacılar, yüz yapılarındaki bu değişikliklere sebep olan faktörleri anlamanın, kişilerdeki cinsel eğilim gelişme süreçlerinin de nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

 

 

Nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuz yüzünüzde yazıyor mu?

 

Yapılan araştırmalarda yüz özellikleriyle kişilik özellikleri arasında da bazı bağlantıların olduğu saptandı. Uyumluluk seviyesi yüksek olan erkeklerin diğerlerine göre daha kalkık kaşları ve daha küçük alınları (kaşlar ve saç başlangıcı arasındaki mesafe); uyumluluk seviyeleri daha düşük olan erkeklerdeyse tam tersi bir durum olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca bu özelliğe sahip kişiler, içe doğru üst dudağa ve sıkı çene kaslarına sahip.

 

Kadınlar arasında, sadece dışa dönüklük ve yüz özellikleri arasında kayda değer bir bağlantı olduğu sonucuna varıldı. Dışa dönüklük seviyesi yüksek olan kadınların, daha çıkıntılı bir burun ve dudaklara; geride duran bir çene ve masseter (çiğnemede kullanılan) kaslara sahip oldukları görüldü.

 

Psikolog Mehmet Başkak konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Bu bulgular, bir kişinin yüzüne bakarak belli ölçüde o kişideki bazı psikolojik özellikleri tahmin etmenin mümkün olabileceğini gösteriyor. Ancak bir kişinin yüzüne bakarak belli ölçüde o kişideki bazı psikolojik özelliklerini söyleyebilmek için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekiyor.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön