7 yaygın manipülatif cümle ve bunlara verilecek tepkiler

Hak ettikleri mantıklı ve öz-değere saygılı yanıtlarla en yaygın manipülatif cümleler...

7 manipülatif cümle ve bunlara verilecek tepkiler

İnsanlar, değer verdikleri için manipüle etmeyi seçmezler. Manipülasyon, sevgi kılığındaki kontrol arzusudur aslında. Sevgi gibi görünme özelliği, manipülasyonu, suistimalin en sinsi formlarından biri haline getirir.

 

Hayatınızın, bir manipülatörün tatlı sözleri ile ele geçirilmesine izin vermeyin. Kontrol algınıza sıkıca tutunun ve kendi seçimlerinizi kendiniz yapın. Bu manipülasyon düzenin bir parçası haline gelirse eğer, ilişkiyi geride bırakmayı düşünün. Manipülasyon yalnızca kontrolcü değil; aynı zamanda da ciddi bir şekilde bencilcedir.

 

 

Manipülatörlerin işlerini görmek ve sömürmek amacı ile kullandıkları birkaç yaygın cümle var. Neyse ki bunların çoğu, biraz sağduyu ile kolaylıkla bertaraf edilebiliyor.

 

İşte size hak ettikleri mantıklı ve öz-değere saygılı yanıtlarla en yaygın 7 manipülatif cümle:

 

 1. “Bak bana ne yaptırdın!”

“Sana herhangi bir şey yaptıracak güce sahip değilim. Bu şekilde tepki vermeyi sen seçtin. Kendi davranışlarının sorumluluğunu taşımak zorundasın. Ben, yalnızca benimkileri sahiplenebilirim.”

 

 1. “Sana aldığım o güzel kolyeden sonra nasıl hala kızgın kalabilirsin?”

“Affımı, para ile satın alamazsın. Yaptığın çok hoş bir hareketti. Ama bu kolyenin seni affetmemle herhangi bir ilgisi varsa, bu bir hediye değil. Rüşvet. Geri alabilirsin.”

 

GÜÇLÜ KADIN OLMAK Kendinden emin bir tavır işinizi... DEPRESYON NEDİR Depresyonla savaşan bir insanın ...

 

 1. “Dışarı çıkarken onu giyme. Telefonunu kontrol etmeme izin ver. Kime mesaj atıyorsun? Sana değil, çevreye güvenmiyorum.”

"Diğer insanlara güvenmek zorunda değilsin. Yalnızca benim sadık ve dürüst olduğuma güvenmen gerekiyor. Böyle davrandığında, ya aldatan ya da zayıf bir insan olduğumu farz etmiş oluyorsun. İkisi de değilim."

 

 1. “Evde kalmanı istiyorum; çünkü çocuklarımız için en iyi şey bu. Tek başıma ailemizi geçindirebilirim.”

“Çocuklarım için en iyi şey, mutlu ve tatmin olmuş bir anneye sahip olmaları. Çalışmak ya da evde kalmak arasında yapılacak olan seçim, bana ait. Mutlu olduğum şeyleri yaparak, çocuklarıma bağımsız bir hayata sahip olmayı öğretiyorum. İstemediğim bir hayat tarzına zorlayarak mı ilgileneceksin benimle?”

 

 1. “Farklı düşündüğünü biliyorum; ama söylediğim şekilde hareket etmene ihtiyacım var. İkimiz için en iyi olan bu.”

“İkimiz için en iyi olan şey, bir çift olarak birlikte karar vermek. Benim için en iyi olan şey ise, fikirlerimin duyulması ve onlara saygı gösterilmesi. Senin yolun gerçekten de ikimiz için en iyisi mi, yoksa senin için en iyisi mi?”

 

EN İYİ ZODYAK EŞLEŞMELERİ Aşağıdaki çiftlerin en iyi Zodya... BİRBİRİNİ SEVEN HER ÇİFTİN YAPTIĞI 10 ŞEY Sevgiliyle birlikte en alışılage...

 

 1. “Gidersen eğer, kendime bir şey yaparım.”

“Kendine zarar verme ya da intihar gibi düşüncelerin varsa eğer, sana yardımcı olacak kurumlara başvurabilirsin. Ben seçimimi çoktan yaptım. Sebeplerimi de açıkladım sana. Geri dönmüyorum.”

 

 1. “Biliyorum, şu anda çocuk yapmak istemiyorsun; ama yine de deneyelim. Yalnızca bir aile olmak istiyorum.”

“Aile konsepti, birçok farklı formda olabilir. Aralarındaki ortak özellikse, karşılıklı saygı hisleridir. Kaç çocuğa, ne zaman sahip olacağımızı seçme hakkım var. Hazır olduğumda söyleyeceğim.”

 

 

 

Bu yazı iheartintelligence.com sitesinden derlenmiştir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön