Yani Candy Crush bile...

Kadının dekoltesini, başörtüsünü bırakın, memesine bakın. Hayır öyle değil, kanser bakımından. Bu ay dünyada meme kanseri için bilinçlenme ayı. Peki, medya buna ne kadar yer veriyor? Dekolte dalaşının yarısı kadar verse, nice hayat kurtaracak belki de. Candy Crush bile hem bilinci yayarak, hem bağış yaparak kampanyada. Tirajı da medyayı yaya bırakır; 100 Milyon

Yani Candy Crush bile...

Yeni bölüm kilitleri için arkadaşlardan geç cevap geliyor, insanları para ödemeye zorluyorsunuz...” “Oyunun PC ile cep telefonumda aynı seviyede olması için acil çözüm bekliyorum...”

 

Candy Crush’ın mucidi King’in forumunda bu tür şikâyetler gırla. Doğrudur; arkadaşlarım arasında Şeker Fabrikası, Limonata Gölü ve Naneli Çayır şampiyonu oldum ama 51’inci seviyenin kilidini açmak için çok bekledim. Sağolsunlar Serra, Nevsal ve Sırma gönderdi. Didem’e takaza ettim; “Çok talep geliyor, altta kalıyorsun” dedi. Peki!

 

Çok bekledim, fakat İngiliz kullanıcılar gibi şikâyetçi değilim. Candy Crush’ın meme kanseri kampanyasına katkısı hatırına. Üstelik doğrudan Türk kullanıcıları ilgilendirmediği halde.

 

Malûm, ekim ayı meme kanseri için farkındalık ayı. Dünya çapında 100 milyonu aşkın kullanıcıyla fırtına gibi esen Candy Crush da, hazır oyunların kralıyken bu rüzgârdan yararlanmak için kolları sıvadı. Bir yandan Nasdaq’a girmeye hazırlanırken, diğer yandan sosyal sorumluluk sahasına da el attı.

 

İngiltere’de meme kanserini önleme, erken teşhis, tedavi ve hastalığın nedenlerini araştırma faaliyeti gösteren “Breakthrough Breast Cancer” adlı hayır kurumunun kampanya ortağı oldu Candy Crush. Kuruma bağışta bulunmak için Facebook’ta 240 bin “beğen” bekliyor. Ama “beğen”ler gelmese de 24 bin Euro bağışı yapacak. Tutar çok yüksek değil, çünkü çalışanların eseri olacak. Bağıştan da önemlisi King.com forumundan kurumun sitesine yönlenen kullanıcılar, dünyada her yıl 1.3 milyon kadının yakasına yapışan, 450 bin kadını öldüren hastalığı tanıyacak.

 

Nedir bilinmesi gerekenler? Genetik, yaşam tarzı, tercihleri ve çevre koşullarının harmanlanmasıyla ortaya çıkıyor meme kanseri. Yakalanmamak için sağlıklı kiloda olmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, bebekleri mutlaka emzirmek ve fiziksel aktivite gerekiyor. Erken teşhis çok çok önemli olduğu için elle muayene ve 40 yaşından sonra mamografi şart.

 

Ve tabii bir de aile hikâyesi var. Anneler, teyzeler ve kız kardeşlerde çıktıysa, meme kanseri o kadar da uzak değil demek. Bkz. Angelina Jolie. Anneanne, anne ve teyzesini meme kanserinden kaybeden Jolie % 87 risk taşıdığı için duble mastektomi yaptırdı.

 

Erkek mi? Hadi canım

İşte bunları bilmek, uygulamak hayat kurtarabiliyor.

 

İki medya grubunun dekolte uğruna savaş baltalarını çıkardığı geçen cuma günü 13.30 itibarıyla “meme kanseri”ni google’ladım. Kadın bedeni üzerinden siyasi tartışmalar arasında kadının bedensel sağlığına yer var mı diye. Gelen ilk haber şu oldu: “Meme kanseri erkekleri de ilgilendiriyor.” Çarpıcı başlık peşindeyiz ya, Türkiye’de her yıl 20 bin kadının yakalandığı meme kanserine bile böyle pervasızca yaklaşabiliyoruz.

 

Hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklerin tam 100 katı ama zavallı ajans haber dikkat çeksin diye bu başlığı atmış. Aslında kabahat ajansta değil. Bu haberlere yer vermeyen gazetelerde.

 

Ekim ayı başından beri il sağlık müdürlükleri peşpeşe meme kanseri toplantıları düzenliyor. Bir ilin müdürü de konuşmanın satır arasında “Bilinenin aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilir” demiş. Oysa aynı konuşmada kadınlara derin uyarılar var: Kadınlarda en fazla görülen kanser türü olduğu, 50 yaş sonrasında genç yaşa göre 4 kat fazla görüldüğü, erken âdet, geç menopoz, uzun süre österojen kullanımı, genetik geçiş gibi risk faktörlerinin bulunduğu şeklinde. Mamografi sayesinde erken teşhisin nasıl hayat kurtardığını da, elle muayenede fark edilen kitlenin ağrı yapmaması nedeniyle bazen geç kalınabildiğini de anlatmış.

 

“Erkek” başlığı atıldığı için o konuşmayı aktardım. Diğer il sağlık müdürlerinden de uyarılar var; “Düzenli egzersiz yapın, meyve sebze yiyin, ağır yağlılardan kaçının, C vitamini, antioksidanlara yönelin” gibi.

 

Adamlar daha ne desin! Medyaya pembe kurdele bilinci lâzım. Bakın Teksaslı maço itfaiyeciler bile pembe kurdele baskılı tişört giyiyor bu ay.

 

Haber: Ayşe Özek Karasu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön