Bu iş çocuk oyuncağı değil!

Hayata Destek Derneği’nin 2012’de çocuk işçileri fındık bahçelerinden uzak tutmak amacıyla başlattığı “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!” projesi bu yıl da sürüyor. Önümüzdeki dönemde başka illerde de hayata geçirilecek.

Bu iş çocuk oyuncağı değil!

Hayata Destek Derneği’nin “Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!” projesinin yöneticisi Dr. Bülent İlik’ten öğreniyoruz... “Ordu Valiliği, Hayata Destek Derneği ile birlikte ve Alman Rewe firmasının katkılarıyla fındık işçilerinin toplandığı çadır kentlerden birinde bir yaz okulu yaptı bu yıl. Fındığa çocuklar gitmesin diye” diyor Dr. İlik. Proje kapsamında hem Uzunisa Çadırkenti hem de Perşembe Efirli Kampı’nda çoğunluğu üniversite öğrencisi 15 genç görev almış. Anneleri babaları fındık toplama işinde çalışan her yaştan çocuk için cıvıl cıvıl bir dizi etkinlik hazırlamışlar. Aralarında dört çocuk eğiticisi bulunuyormuş, ayrıca beden eğitimi, müzik ve resim öğretmenleri...

 

Çocuk işçi çalıştırılması konusundaki bilgilerimizi gözden geçirince Ordulu çocukların şanslı olduklarını fark ediyoruz. Zira ülkemizde yaklaşık 1 milyona yakın çocuk işçi çalışıyor. Üstelik Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun 182 numaralı sözleşmesini imzalamamıza rağmen. Daha da kötüsü, mevsimlik tarım işçiliğinde çocuk emeğinin, çocuk işçiliğinin en kötü üç biçiminden biri olduğu kabul edildiği halde. Mevcut yasalar uygulanamayınca da her yıl yaşadıkları kentlerden ayrılıp aileleriyle birlikte uzaklara gitmek zorunda kalan çocuklar, ağır koşullar altında çalışmaya, dolayısıyla da okul hayatlarına veda etmeye zorlanıyor. Eğitimden yoksun kalmalarıysa çocukları bir “yoksulluk döngüsü” içinde anne-babalarının kaderlerini paylaşmaya mahkûm ediyor.

 

Hayata Destek hakkında

Hayata Destek, afet risk ve etkilerinin en aza indirilmesi için Türkiye ve çevre ülkelerde afete hazırlık, risk azaltma, acil müdahale ve iyileştirme çalışmaları yapan bölgesel bir insani yardım kuruluşu. Derneğin kurucu üyeleri, Belçika, İngiltere, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Afganistan ve İran’da edindikleri acil yardım, iyileştirme, kalkınma ve savunuculuk alanlarındaki geniş bilgi ve deneyimlerini Hayata Destek’e aktarmışlar. Dernek ilk çalışmalarına 2003’te İran Bem depremindeki iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmalarıyla başlamış. 2005 tarihli Güney Asya depreminden sonra Pakistan’ın dağlık Keşmir bölgesinde ikinci insani yardım görevini üstlenmiş. Türkiye’deki insani yardım deneyimleri arasındaysa, Van depremi, Simav depremi, Marmara sel felaketi ve Elazığ depremi sonrası acil yardım operasyonlarıyla afete hazırlık ve risk azaltma çalışmaları bulunuyor.

www.hayatadestek.org

info@hayatadestek.org

 

Ordu ve Düzce’den sonra sıra başka illerde

Hayata Destek, 2012’de, çocuk işçileri fındık bahçelerinden uzak tutmak amacıyla Ordu Uzunisa’da, göçer ailelerin konaklama yerinde çocuklar için bir yaz kampı düzenleyerek Karadeniz Bölgesi’nde çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla atölyeler gerçekleştirdi.

 

1 Ağustos 2012’de başlayan projede 6 ayrı eğitmen, yaklaşık 120 çocukla her gün eğlenceli eğitim tekniklerine dayanan ve çeşitli oyunları da içeren çalışmalar yaptı. Hayata Destek’in saha etkinlikleri, 2013’te de sürüyor. Ağustos ayından itibaren Düzce’de 8, Ordu’daysa 9 gençlik çalışanı sahada Hayata Destek ekibi dahilinde çalışmalar yürütüyor. Dileğimiz bunun diğer bölge ve illerde de sürmesi. Çünkü çocuk işçiler normalde ne yazık ki yılın hemen hemen her ayı çalıştırılıyor. Konya’da pancar çapalıyor, Malatya’da kayısı, İç Anadolu’da sebze, Şanlıurfa’da pamuk topluyorlar.

 

Haber: Gülenay Börekçi

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön