Zihninize detoks yapmanın 5 yolu!

Büyük ihtimalle, bir çoğunuz bedenini zararlı toksinlerden temizlemek için detoks yapmayı düşünmüştür. Peki, zihninizi temizlemeye ne dersiniz?

Zihninize detoks yapmanın 5 yolu!

Eğer yaşamınızın kontolü elinizden gitmek üzereymiş gibi hissediyorsanız, durun ve zihninizdeki dağınıklığı temizlemek için zaman ayırın. Yaşamınızda daha iyi hale getirebileceğiniz alanlara odaklanın; ruhsal, finansal, zihinsel ve sosyal alanlar mesela. İşte size bazı öneriler:


10'a kadar sayın

Reaksiyonlarınızı kontrol etmeyi öğrenin. Hoşunuza gitmeyen birşey söylendiğinde ya da olduğunda, beyin kimyasallarınız hemen reaksiyona geçmenize nedebn oluyor. Bunu kontrol etmeye çalışın; harekete geçmeden önce içinizden 10'a kadar sayın. Bu size acele tepki vermeden önce, içinde bulunduğunuz kriz durumunu değerlendirecek zamanı kazandıracak. Biraz durup düşündüğünüzde duruma daha akıllıca değerlendirip, aksiyon alabilirsiniz.

 

Olumluluk

Olumlu birkaç mantra seçin ve bunları gün içerisinde kendinize tekrarlamayı alışkanlık haline getirin. Size de uygun olabilecek birkaç örnek: 'Yeni şeyleri denemekten hoşlanıyorum', 'Baskı altındayken sakinliğimi koruyacağım', 'Doğru seçimler yapmak için kendime güveniyorum', 'Ben iyi bir insanım'. Bu cümleleri ya da benzer mantralaı tekrarlamak, özgüveninizin artmasına yardımcı olur. Seçtiğiniz olumlu mantraları tekrar ettikçe, zihninizde olumsuz düşüncelerden temizlenmeye başlar.

Negatif düşünceleri zihninizden atın

Size, özellikle kendinizle ilgili olumsuz düşünceleri fısıldayan iç sesinizi kontrol altına almaya çalışın. 'Sen hiçbir işe yaramazsın', 'hiçbir şeyi doğu dürüst yapamazsın', 'çok kötü bir annesin' gibi düşünceler bunlardan sadece birkaçı. Bu tip cümleleri arkadaşlarınıza ya da ailenize asla söylemezsiniz, öyleyse neden kendinize tekrarlıyorsunuz. Kendinize daha iyi davranmayı hak ediyorsunuz.

 

Kin gütmeyin

Yaşamımızda başımıza kötü şeyler gelmiş olabilir; bize kötülük yapmış olan insanlarla karılaşmış olabiliriz. Bu olumsuz olayların, hayatınızı yönetmesine izin vermeyin. Zihninizi olumsuzluklardan arındıracak zor ama başarılı yollardan biri de, başınıza gelenleri kabullenmek ve bu olumsuz olayların sizi etkilemesine izin vermemek. Yaşamınızdaki zorluklarla uğraşın, yaşadığınız olayları analiz edin ve ders alın. Geçmişte takılı kalmayın, ileriye doğru adım atın ve geleceğinizden ne istediğinize konsantre olun.

 
Küçük şeylerle uğraşmayın

Her zaman büyük resme odaklanın. Küçük olumsuzluklarla, insanların hakkınızda ne düşündüğüyle  ilgilenmeyin. Elbette ki her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir ama bunlara odaklanmanız enerjinizi ve mutluluğunuzu tüketir. Zamanınızı daha iyi şeyler için kullanın. Pek çok olasılık sizi bekliyor. Yeter ki doğru yere bakmayı bilin. Aşağıya ya da geriye değil, ufka odaklanın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön