Negatif düşünceleri kafanızdan nasıl atarsınız?

Negatif duygular ve düşünceler bazen uykularımızı kaçırır, zihnimizden bir türlü gitmezler. Bu basit psikolojik önerilerle daha pozitif olabilirsiniz!

 • “Her düşüncemiz geleceğimizi şekillendirir.” - Louise L. Hay

  Düşünceleriniz olumsuzluklara odaklanmış ise bu alıntı sizi korkutmak için yeterli olacaktır. Ama bu iyi birşey. Olumsuz düşüncelerin geleceğinizde güller açmasına değil, yabani otlar bitmesine sebep olacağını bilerek, onarı yenmek için ilk adımı atmış olursunuz. Birkaç basit teknikle, kafanızın içindeki o rahatsız edici ses kendi kendine kısılacaktır. Hiçbirimiz olumsuz düşüncelerden tamamen kurtulamayız; doğaldırlar ve bazen dış etkilere tepki vermek için zaruridirler. Ancak, dizginlenebilirler.

 • Düşüncelerinizi araştırın, farkındalığınızı geliştirin

  Ofise vardıktan sonra oraya nasıl gittiğinizin bilincinde olmadığınızı fark ettiğiniz zamanları düşünün. Düşüncelerle otomatik pilot modunda olduğumuzda, kendimizi olumsuzluk istilalarına açık bırakırız. Yola odaklanmadığımız için kaza geçirmek gibi… Her güne düşüncelerinizin farkında olma niyeti ile başlayarak otomatik pilot modunu engelleyebilirsiniz.  Örneğin, eğer aynaya baktığınızda kendinizi eleştiren düşünceleri salmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bunun günün ilk soruşturması olarak kullanabilirsiniz. Bu düşüncelerin size nasıl yardım ettiğini sorgulayın.  Bu aslında düşüncelerinizin size yardım etmediğini, size zarar verdiğini anlamanıza yarayacaktır. Kendinize bunu neden yapmak isteyesiniz? Neden iyi noktalarınızı görmeyi tercih etmiyorsunuz? Aynaya, ‘içim de dışım da güzel’ gibi bir ‘olumlama’ yazın. Kulağa saçma gelse de, uygulama aşamasında sizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmaya yardım edeceği kesin.

 • Zihninizi pozitif düşüncelerle doldurun

  İşinizden nefret ediyor olabilirsiniz, ev arkadaşlarınızı sevmiyor, ailenizle sürekli çatışıyor, kilo veremiyor olabilirsiniz ama yine de pozitif düşünmelisiniz. Her gün, hayatın içine basit ama etkili faaliyetleri konumlandırarak, pozitif düşünce becerisini geliştirebilirsiniz. Bunu uyumadan önce okuyacağınız uyarıcı ve ilham verici kitaplarla, doğa ve açık havada daha fazla vakit geçirerek, uzun ve keyifli banyolar yaparak, sağlıklı beslenerek ve yaratıcılığınızı ifade ederek yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön