Doyumsuzluk aile içinde doğuyor, sosyal hayatla büyüyor!

Günümüzde, bilgi çağı ve hızına yetişemediğimiz teknolojiyle birlikte ivme kazanan doyumsuzluk; toplumu tüketim çılgınlığına iterken, kişisel değerlerde olumsuz değişikliklere neden oluyor. Bu nedenle, anne ve babalara önemli görevler düşüyor.

Doyumsuzluk aile içinde doğuyor, sosyal hayatla büyüyor!

Değişim Psikoloji ve Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen’e göre, tüketim toplumu çekirdekten yetişiyor. Ancak bilinçli ebeveynler olarak, bu sorunu hayatımızdan uzak tutmak da mümkün.

Bilinçli anne babalar, sağduyulu miniklerle geleceğe yatırım yapıyor


Geleceğin büyükleri olan çocuklar, rol model olarak anne babalarını örnek aldıklarından, anne babalara bu anlamda önemli görevler düşüyor. Çocuklarla yapılan alışveriş, ailece sahip olunan tüketim alışkanlıkları, ailede tasarrufa verilen değer; tüketim çılgınlığını engelleme konusunda belirleyici oluyor.

 

Sağlıksız ve ölçüsüz tüketim alışkanlıklarına sahip ebeveynler, sürekli tüketmeye meyilli çocuklar yetiştiriyorlar. Anne babanın bilinçlenmesi, çocuklarda ilerideki yaşlarında tüketimde ölçüsüz davranma, kişisel değerlere verdiği önemi yitirmeye başlama, öz güvensiz olma ve depresyona eğilim gösterme gibi olumsuz duygu durumları ve davranışları engeller. Ebeveyn olarak, kendinizin ve çocuklarınızın hayatlarının, doyumsuzluktan uzak ve mutlu geçmesi için, şu önerilere kulak asmanızda yarar var:

 

 • Çocuklarınızı, kumbarada para biriktirmek gibi, tutumlu davranış geliştirmelerini sağlayacak aktivitelere yönlendirin.

 

 • Sosyal yaşantının ve hediyeleşmenin, büyük bütçeler gerektirmediğinin bilincine varın. Bu bilinci, çocuklarınıza da aktarmaya çalışın.

 

 • Karnınız açken ve sinirliyken alışveriş yapmayın. Aksi halde, sonradan pişman olacağınız, sağlıksız şeyler yiyebilir veya ihtiyacınız olmayan ürünler satın alabilirsiniz.

 

 • Çocuklarınızla alışveriş yaparken, ihtiyaç odaklı düşünün. Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın. Bu tutumunuzu, çocuğunuza da aşılayın.”

 

Knudsen, tüketim çılgınlığına son vermek için ebeveynlere öncelikle, sosyal hayatı alışveriş merkezlerine indirgemeyerek, başka alanlarda da aktivitelerde bulunmalarını öneriyor.

 

Çocuklarımızı sıklıkla alışveriş merkezlerine götürmek yerine; parklara, tarihi yerlere, hayvanat bahçelerine, eş dost ve akraba ziyaretlerine de götürmeliyiz.

 

Alışveriş merkezlerine arada gitmek bir sorun değil, ancak hemen hemen tek aktivite haline gelmeye başlamışsa, bu bir sorundur. Ayrıca, eskiyen eşyalarımızı onararak, evde başka görevlerde kullanmamız; çocuklarımıza savurganlık yerine, eskileri değerlendirerek tutumlu olma davranışını aşılaması açısından önemlidir.

 

Davranışı aile içinde kazanılıyor ve çocuğun içinde bulunduğu sosyal çevreyle giderek büyüyor. Bu nedenle, geleceğimizin büyükleri olan çocukları, doyumsuzluktan ve tüketim çılgınlığının bir parçası olmaktan korumak konusunda, ebeveynlere önemli görevler düşüyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön