Yeni moda çıktı: Seks arkadaşlığı!

Büyük şehirlerde, sadece seks amacıyla bir araya gelme durumu hızla artış gösteriyor.

Yeni moda çıktı: Seks arkadaşlığı!

Duygunun olmadığı bir cinselliğin insanı mutlu etmediğini, tek başına seksin mekanik bir eylem olduğu vurgulanıyor.

 

Duygusal bir birliktelik yaşamadan sadece seks için görüşmenin psikolojik açıdan nedenleri ve etkileri de var. CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, insanın doğasında var olan aşk ve sevginin kutsal olduğunun altını çizdi. Keçe, “Bu tarz ilişkide, bir şeyler hep eksik kalacaktır. Aslında, burada da bireyin aradığı temel unsur sevmek ve sevilmek; güven ve şefkattir. Ancak seks arkadaşlığı durumu kişileri yalnızlığa ve mutsuzluğa itti. “Seks arkadaşlığı” tabiri özellikle Avrupa ve ABD’de tabu olmaktan çıktıktan sonra ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Doyumsuzluk hissi yüksek olan ve haz beklentisi içine giren kişilerin tercih ettiği seks arkadaşlığı, aşk arayışından çok seks arayışının ağır basmasıyla ortaya çıkıyor” dedi.

 

Depresyon sebebi

CİSED Genel Başkanı Psikiyatr Doç. Dr. Cebrail Kısa ise “İlk bakışta böyle bir ilişki şekli cazip gelse de, sonu genellikle hüsranla bitmektedir. Zamanla kullanılan bir ilişkiye dönüşecek olan yatak arkadaşı ilişki biçimi, kullanılan kişinin kendini değersiz hissetmesine ve bunun sonucunda da ağır bir depresyona girmesine neden olabilecektir. Bazı bireylerde, yatak arkadaşlığı kontrolden çıkarak, kişiyi seks bağımlısı haline getirebilir. Bu, terapi gerektiren bir cinsel işlev bozukluğudur. Bunun dışında, sürekli değişik insanlarla birlikte olmak cinsel yoldan bulaşan hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır” dedi.

 

Psikologlar da seks arkadaşlığında artışa dikkat çekerken, bu tip bir ilişki tarzını benimseyen kişilerin genellikle aşk acısı çektiklerini ve bir daha o kadar yoğun bir acıyı yaşamamak için böyle bir seçim yaptıklarının altını çizdi.

 

Terk edilmişlik hissi

İster istemez işin içine duyguların karışmasıyla da içinden çıkılmaz bir durum oluşuyor. Bir tarafın diğerine âşık olması ve “seks arkadaşlığı” nın buna bağlı bitmesi durumunda kişinin kendini kullanılmış ve terk edilmiş hissetmesi önlenemiyor. Var olan bir arkadaşlığa sonradan cinsellik eklendiğinde ise arkadaşlıklar bozuluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön