Sosyal medya kullanımı

Sosyal medyada arkadaşlarınızın sayfalarını taciz mi ediyorsunuz?

Şşşt... Arkadaşlarınızı rahatsız etmeyin!

İnternet  kullanan herkesin Facebook’la iyi ya da kötü bir ilişkisi var. Bir gün yeni güvenlik ayarları ile Mark Zuckerberg’e kızarken ertesi gün aynı ayarlar için ona teşekkür ediyoruz. Gün geçmiyor ki Facebook profilinde, yapılan paylaşımın yanında yer alan fotoğrafı işaret eden “Bu kullanıcı, Cityville, Farmville, Petville ya da herhangi bir villeden davet istemiyor” paylaşılmayan olmasın.

İşte, bizi en çok sinirlendiren şey gereksiz paylaşımlar ve bu ortamı nasıl kullanacağını bilmeyen arkadaşlar oluyor.

Peki siz arkadaşlarınızı Facebook’ta yaptıklarınızla rahatsız ediyor musunuz?

Arkadaşlarınızın arasında olan diyaloglarda gerek beğenileriniz, gerekse yorumlarınız ile onları rahatsız etmeyin. Konu sizinle alakalı değilse, iki kişinin arasında bir espiri yapılmışsa bunun arasına girmeyin.

Herkesi eklemeyin!
Tanıştığınız, bir kerelikte olsa görüştüğünüz kimseyi eklemeyin. İnsanlar sizi tanımadan, sizinle kişisel bilgilerini paylaşmak istemiyor olabilir. Kibarlıktan ötürü sizi kabul ediyor olabilirler ama eğer çok eklemek istiyorsanız önce bir mesaj ile onayını alabilirsiniz.

Paylaşım aralığına dikkat!
Duvarınızda sürekli fotoğraf paylaşmayın. Bu kadar çok resim paylaşmak istiyorsanız bunu kimseyi rahatsız etmeden yapabileceğiniz “Fotoğraf Albümü” denen bir şey var.

Israrcı davranmayın!
Herkesten paylaştığınız yazı veya fotoğrafları beğenmesi için ısrarcı davranmayın.

Arkadaşlarınızı ayırın!
Bir etkinlik düzenlerken kimleri davet ettiğinize dikkat edin. Birbiriyle alakasız olan insanları etkinliklerinize davet etmeyin.

Oynadığınız oyunlara dikkat!
Milyonlarca oyun oynuyorsunuz ve tüm bildirimlerinizi duvarınızda paylaşıyorsunuz. Bunun yerine bu bildirimleri sizinle aynı oyunları oynayan arkadaşlarınıza göndermeye ne dersiniz?

Herşeyi paylaşmak zorunda değilsiniz!
Onlarca kez ardı ardına paylaşılan benzeri sözler, espiriler ya da fıkralar sizi güldürdüğü kadar başkasını güldürmeyebilir. Ya da birisiyle olan kapışmanızda ona karşı yazdığınız iğneleyici sözler bir çok arkadaşınızın umrunda olmayabilir. Bu nedenle Facebook’u yalnız sizin kullanmadığınızı ve bir er meydanı olmadığını hatırlayarak, paylaşımlarınıza dikkat edin.

Tanımadığınız insanlara karşı dikkat!
Nereden, nasıl hangi fikirle ortaya çıktıysa maalesef Facebook’ta “Dürtme” gibi bir gerçek var. En köşede durur ve ara sıra sayfanızda gezerken girdiğinizde onlarca insanın sizi dürttüğünü görürsünüz. Siz, siz olun tanımadığınız ismini dahi hayatınızda ilk defa gördüğünüz insanları dürtmeyin veya eklemeyin.

Etiketler, etiketler, etiketler...

Kocaman bir kutlama resmi ve resimde etiketli onlarca kişi, onların ortak özellikleri genellikle kimsenin kimseyi tanımaması oluyor. Arkadaşlarınızı beğendiğiniz bir özel gün –yılbaşı, bayram gibi- tebrik fotoğrafında etiketlemek istediğinizde bir daha düşünün. “Bu insanlar birbirlerini ne kadar tanıyorlar?”

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön