İşiniz ve aileniz dengede mi?

Bazen iş hayatınız ve aile yaşantınız arasındaki dengeyi kurmakta zorlanabilirsiniz. Aşağıda bulunan birkaç kısa soru ve yanıtları size yardımcı olabilir.

İşiniz ve aileniz dengede mi?

İşe gittiğiniz her gün, yapılacaklar listeniz uzadıkça uzuyor ve siz artık bunu ''Bayan Mükemmel''in bile bitiremeyeceğini düşünüyorsunuz. Doğru mu? Yanlış mı?

 

Çevrenizdekilerin sizin için düşündükleri önemli. Sizin kendi hayatınızla bile başa çıkmadığınızı sanmamaları için; nadiren bile olsa arkadaşlarınızdan ya da komşularınızdan size ufak bir iyilik yapmalarını rica etmezsiniz. Doğru mu? Yanlış mı?

 

Genellikle ''Çocuklarımla oynadığım oyunları özlemeye başladım dersiniz.'' Doğru mu? Yanlış mı?

 

İş hayatınızı çoğunlukla size hiç eğlenceli gelmez. Hatta neredeyse çoğu zaman ''İşyerinde olmaktansa her nerede olursam olayım.'' dersiniz. Doğru mu? Yanlış mı?

 

Eğer yukarıdaki soruların üç ya da dört tanesine ''doğru'' olarak cevap verdiyseniz, iş yaşantınızın dengesi bozulmuş olabilir. Çünkü uzmanlar, çalışma hayatınıza bakış şeklinizin ve çalışırken hissettiklerinizin, iş yaşamınızda dengeli olup olmadığınızın ipuçlarını verdiğini söylüyor. Siz de çalışma yaşamı ve ev hayatınız arasındaki dengeyi artık kuramadığınızı düşünüyorsanız, bu yazıyı okumanızda fayda var:

 

Kendi kendinizi sıkmayın

 

İnanılmaz şekilde yoğun mu çalışıyorsunuz? ''Neredeyse nadiren oturup kendime vakit ayırabilecek, yemek yiyebilecek hatta nefes alabilecek zaman bulamamaktan mı şikayetçisiniz? O zaman kendiniz için, iş stresinden kurtulup sakin ve boş zamanlar yaratma yolları aramanın vakti gelmiş demektir. Özel bir bankada yöneticilik görevini yürüten 43 yaşındaki Figen Yücesoy, genellikle evden sabah 5’te çıktığını ve akşam 7’de döndüğünü söylüyor. Figen Hanım uzun ve yorucu çalışma saatlerinin ardından eve gittiğinde, kocası ve iki oğluyla da kaliteli vakit geçirmeye çalışıyor. Çalışma yaşamının yoğunluğunu evime yansıtmamaya çalışıyorum çünkü işimi seviyorum diyen Figen Hanım, ‘Bu şekilde çalışmak beni tüketiyor diye sürekli söylenebilirim evet ama öyle yapmaktansa bu durumu nasıl daha az karmaşık hale getirebilirim diye düşünmeyi seçiyorum.'' diyor.

 

Her şeye yetiştirmeye çalışıyorsunuz

 

Bir danışmanlık şirketinde çalışan Çağla Gülence, her gün mutlaka yapması gereken üç şeyin listesini yaptığını söylüyor. ''Sonuçta 1 gün içinde yalnızca 24 saatimiz olduğu için, kendimizi buna göre ayarlamalıyız öyle değil mi?'' diyen Gülence; yapacağınız şeyleri listelemek, önemlileri ve daha az önemli olanları planlamanın kendinizi gerçekten daha dengeli hissetmenizi sağladığını belirtiyor. Buna ek olarak Çağla Hanım, ailenizin önceliklerine göre kendinizi organize edebilirsiniz diyor. Ve ekliyor; ''Sonuçta her maçta aynı anda kazanmak zorunda değilsiniz, bazen birinde beklemede kalırken diğerinde golünüzü atabilirsiniz. Bunun için önceliklerinizi planlayarak kontrollü ve sakin bir şekilde yol almalısınız.''

 

Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışıyorsunuz

 

Uzmanlar; bazen öyle anlar olur ki evle işe aynı anda yetişebilmeniz gerekir, ancak elbette aynı anda iki yerde birden olamazsınız. Böyle anlarda hem ev alanınızda hem de iş yaşamınızda yardım istemekten çekinmeyin diyor. Örneğin çocuğunuzu okula götürmeyi, bir komşunuzdan rica edebilirsiniz. Siz de onlara hafta sonunda başka bir iyilik yapabilirsiniz. Ya da bir iş arkadaşınızdan sizin vardiyanızı almasını rica edebilirsiniz. Haftaya da onun başı sıkıştığında siz onun yerine vardiya alır, ödeşirsiniz.

 

Hayatınızı korku filmine çevirmeyin: Çalıştığınız ortamı gerçekten hiç sevmiyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda sanki boş yere vakit kaybediyorum, burada olmaktansa evde olmalıydım ya da burada ne işim var şimdi evde keyif yapardım diye düşünebilirsiniz. Bu tür anlarda, kendinizi ne kadar iyi organize ederseniz, o kadar daha az yıpranmış hissedersiniz. Ayrıca evdeki ve iş yerinizdeki hayatınızı da kontrol altına almış olursunuz.

 

İşinizden nefret ediyorsunuz

 

Hepimizin maaşlarımıza ihtiyacımız var. Ama sadece ay sonunda alacağınız ödeme için işinize katlanıyorsanız, kendinizi fazlasıyla dengesiz hissedersiniz. Bu konularda uzmanlık sahibi doktorlar, Pazartesi sabahları için, ‘Endişe etmeyin çünkü herkes gibi siz de stresli hissedeceksiniz’ diyor. Hep kötü şeylere takılmayın, siz en iyisi, işinizi sevdiğiniz anları gözünüzde canlandırın. Mutlaka keyifli anları da vardır öyle değil mi? Kendinizi kendiniz motive edin. İşinizden dolayı sürekli söylenmek yerine, işinizin sevdiğiniz yönlerine odaklanabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Ekim 2016 Cumartesi 16:54

  İgrenç bilgi vermiyo hiç

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön