Çiğneme şu sakızı şöyle!

Etrafınızda birisi sakız çiğnediğinde, çayı höpürdettiğinde delirecek gibi oluyorsanız, misophonia mağduru olabilirsiniz.

Çiğneme şu sakızı şöyle!

Misophonia, çoğunlukla baskın olmayan ve kendini tekrar eden spesifik seslerden aşırı derecede rahatsız olma halidir.

 

Tamamen karanlık bir sinema salonunda uzun zamandır beklediğiniz filmin en heyecanlı yerindesiniz ama tek odaklanabildiğiniz şey arka sırada patlamış mısır yiyen adamın çıkardığı korkunç sesler. Adam mısırını bitirdiğinde ise devreye dünya üzerinde kolasını en çok höpürdetmeyi beceren tek canlı devreye giriyor…

 

Eğer başınıza bu ve benzer durumlar geliyorsa, muhtemelen misophonia denen rahatsızlıktan muzdaripsiniz.

 

Yaklaşık 20 yıl önce teşhis konulan ve isimlendirilen misophonia, kişiyi belirli seslerin öfke veya tiksinme patlamalarına sürükleme durumudur. Misophoniadan muzdarip kişilerin belirli semptomları ve tetikleyiciler vardır ve sadece belirli seslere duyarlılarken, bazen görsel tetikleyicilerden de etkilenirler.

 

Üstün zeka belirtisi olabilir

2013’de, Amsterdam Üniversitesi’nden Arjan Schroder ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada, yemek sesleri (ağız şapırdatmak ya da yutmak), nefes sesleri (burun çekme ve hapşırma) ve el sesleri (parmak çıtlatmak ya da kalemle oynamak) gibi en rahatsız edici tetikleyiciler belirlendi.

 

Psikologlar, alakasız duyusal bilgiye kendini kapatamamanın yaratıcılık ve zeka üstünlüğü ile şiddetle bağlantılı olabileceğine inanıyor. Onlara göre, seslere aşırı duyarlılığın sebebi deha olabilir.

 

Nöropsikoloji Dergisinde yayınlanan bulgulara göre,  bu insanların farklı şeylere aynı anda odaklanabilmesi onların daha yaratıcı düşünebilecekleri anlamına geliyor.

 

Araştırmacılar misophonia ardındaki bilimi yeni yeni anlamaya başlasalar da veriler, işitme sistemi ve limbik sistem (duyguların üretilmesi için sorumlu beyin parçası) arasındaki bağın altını çiziyor. Misphonia ayrıca obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu ile de bağlantılı görülüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön