Doğum kontrol hapları cinsel tatmini etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre, partnerleriyle doğum kontrol hapı kullanırken tanışan kadınlar, ilacı bıraktıktan sonra partnerlerini daha az çekici bulabiliyorlar.

Doğum kontrol hapları cinsel tatmini etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre, partnerleriyle doğum kontrol hapı kullanırken tanışan kadınlar, ilacı bıraktıktan sonra partnerlerini daha az çekici bulabiliyorlar.

 

Bilim adamları, eşleriyle tanıştıklarında hormonsal koruyucu kullanan yeni evli kadınların, hap kullanımını bıraktıktan sonra eşlerini bambaşka bir gözle gördüklerini iddia ediyorlar.

 

Yüzleri objektif çekicilik kıstaslarına uymayan erkeklerle eşleşen kadınlar, doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra ilişkilerinden daha az tatmin oluyorlar. Çekici olarak kabul görülen erkekler söz konusu olduğunda ise, hap kullanımını sonlandıran kadınların tatmin seviyelerinin arttığı görülüyor.

 

Bulgular, hormonsal koruyucuların, kadınların erkeklerde çekiciliği değerlendirme şekillerine ve dolayısıyla ilişkilerinden duydukları hoşnutluğa müdahale ettiğini gösteriyor. İlişkiler, genellikle birtakım özellikler silsilesi göz önünde bulundurularak inşa ediliyor. Dolayısıyla doğum kontrol haplarının kadınların partner değerlendirmeleri üzerinde beklenmedik bir etki gösterdiğini bulan araştırmacılar, bu konunun göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

 

Evlilik içi tatmin, akıl ve beden sağlığıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir ve o evliliğe ait çocukların fiziksel, zihinsel ve toplumsal gelişimlerini etkileyen bir belirleyicidir. Doğum kontrol haplarının evlilik içi tatmin ile ilişkilendirilmesi, yararlı ya da zararlı olabilecek geniş kapsamda sonuçlara yol açabileceklerini gösteriyor. 

 

Araştırmacılar, dört yıl boyunca yeni evli 118 çifti gözlemlediler. Kadınlar ilişkilerinden aldıkları haz seviyesini ve doğum kontrol hapı kullanımını içeren anketleri düzenli olarak tamamladılar. Proceedings of The National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bu çalışmada, erkeklerin yüz çekiciliklerini derecelendiren gözlemciler de yer aldı.

 

Eşleriyle tanıştıklarında kontrol hapı kullanan ve daha sonra bırakan kadınların ilişkilerini değerlendirmelerinde değişimlerin olduğu görüldü. Eşleri çekici olan kadınların tatmin seviyelerinin arttığı görülürken, daha az çekici eşlere sahip olan kadınların hoşnutluklarının azaldığı görüldü.

 

Eşleriyle tanıştıklarında hap kullanmayan ancak daha sonra başlayan kadınların da ilişkileri hakkındaki hislerinde değişim yaşandığı görüldü. Bununla birlikte, hap kullanım şekillerini değiştiren tüm kadınlar, partnerleri nasıl görünürse görünsün, ilişkilerinin cinsel açıdan daha az tatmin edici olduğunu bildirdiler.

 

Bu bulgular, hormonsal kontrol haplarının kadınların erkek kokusu tercihlerini ve ilişkiyi cinsel açıdan ne kadar tatmin edici bulduklarını etkilediğini gösteren önceki araştırmaları destekliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön