Kaçak diş implantları kemik erimesi yapıyor!

Kaçak diş implantları sadece ağız ve diş sağlığımızı etkilemiyor, kemik erimesi nedeni bile olabiliyor. Uzmanlar, Türkiye’nin bu konuda sorun yaşayan ülkeler arasında olduğuna dikkat çekiyor!

Kaçak diş implantları kemik erimesi yapıyor!

İmplant sektörünün ana firmalarının yaptığı çalışmalara göre, üç yıl öncesine kadar yıllık 70 bin civarında olan implant uygulamaları, son iki yıl da 100-120 bini buluyor. Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Genel Müdürü Dt. Gökhan Yüksel, Türkiye’de yaklaşık 180 firmadan implant temin edildiğini söylüyor ve Türkiye ’ye kaçak yollardan giren sağlıksız implant oranının hayli yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

İran ve Irak kaynaklı!  
Yüksel, hekim ya da polikliniklere ulaşan bazı satıcıların kaçak olarak getirdikleri implantları pazarlamaya çalışmalarını camianında bildiğini belirtiyor. Yüksel, implantların yurda hangi yolla girdiğini bilemediklerini, ancak duyumlarının, İran ve Irak üzerinden getirildiği yolunda olduğunu söylüyor. Yüksel’e göre kaçak implant kullanan hasta, bunun sağlıksız olduğunu anlayamıyor ve bu ürünler saf titanyum oldukları sürece sağlığa zararlı bulunmuyor. “Önemli olan, implantın gerekli fiziksel tetkiklerinin, hayvan ve insanlar üzerindeki etkileriyle ilgili klinik çalışmaların yapılmış ve bağımsız bir otorite tarafından kontrol edilmiş olmasıdır” diyen Yüksel, asıl sorunun tutmayan implant sayısının kalitesiz implantlar da çok daha yüksek oluşu ile özellikle “kole bölgesi”n de kemik erimelerine yol açması olduğunu belirtiyor.

Markasını öğrenin!
Bu aşamada, hastaya hekimine kendilerine takılacak implantların marka ve menşeini sormaları ve eğer imkân dâhilinde ise bu üreticileri araştırmaları öneriliyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), dental implantlarda aradığı özellikleri, doku dostu ve kemik oluşumunu sağlayacak vasıflara sahip olmak şeklinde özetliyor.

Zararları nedir?  

 • İmplantın materyal ve mekanik özellikleri ile korozyon testleri uygun değil ise erken dönemde implant kayıpları yaşanır. 
 • İmplant ve üstyapının hassas oturmamasına bağlı kemik erimeleri, yumuşak dokunun çekilmesi gibi biyolojik komplikasyonlar meydana çıkar.
 • Vida gevşemesi, vida ve implantın üst parçasının kırılması gibi mekanik problemler meydana gelir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön