Ramazan’da paketli gıdalara dikkat!

Ramazanın 12 saat sürmesi ve ay boyunca edinilen yanlış beslenme davranışları gün içerisinde ciddi sorunlar teşkil edebiliyor.

Ramazan’da paketli gıdalara dikkat!

Diyetisyen Aslıhan Güray, oruç tutanların iftar ve sahur arasında hazır gıda tüketimine dikkat etmelerini söyleyerek paketli gıdaların etiket bilgilerinin okunmasını ve glikoz-fruktoz şurubu içeren ürünlerden uzak durulması konusunda uyardı.

 

Diyetisyen Güray “Şerbetli ve hazır paketlenmiş gıdaların iftar sonrası ve iftar sırasında tüketilmemesine dikkat edilmeli. Çünkü bunların bazıları yüksek fruktozlu mısır şurubu içeriyor. Bu da kan şekerini birden yükseltmekte. Mısır şurubu kullanılan ürünler tüketildiğinde kanda leptin ve insülin daha az salgılanıyor. Bunun sonucunda da doyma hissinde gecikme ve azalma dolayısıyla da yemeye yatkınlık ve iştahta artma görülüyor” dedi.

 

“Etiket bilgilerini mutlaka okuyun”

 

İftar sırasında gazlı içecek ve meyve sularının tüketilmesini önermediklerini belirten Diyetisyen Güray, “Özellikle gün içerisinde susuzluğu artıracak olan glikoz- früktoz şurubu ve aspartam içeren gıdalardan uzak durmalıyız. Bunun yerine evde taze veya kuru meyvelerle ve uygun miktarda doğal şekerle komposto ve içecekler hazırlayabiliriz bu sayede sıvı alımını da artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kan şekerinizi dengeleyin

 

İftar ve sahur arasını 4 öğüne bölündüğü zaman kan şekeri dengesinin daha kolay sağlandığını ifade eden Diyetisyen Aslıhan Güray son olarak sözlerine şunları ekledi: “İftar sonrasında meyve ve sebzenin aşırı tüketimi büyük bir hatadır. Meyveyi aşırıya kaçmadan belli porsiyonlarda tüketip yanında mutlaka kefir, ayran, yoğurt gibi süt ürünleri veya süt almalıyız. Böylece kan şekeri daha yavaş ve kotnrollü yükselir.”

 

ORUÇ TUTARKEN SAĞLIKLI KALIN Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın’da ... RAMAZAN AYINDA BESLENME NASIL OLMALI? Sağlıklı ramazan için nelere dik...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön