Hasta olmak istemiyorsanız bunları yemeyin

Yemek hazırlarken virüsleri kolaylıkla yayabildiğinizi biliyor muydunuz?

Dünden kalan pilavı yemeyin çünkü...

Bakteriler oda sıcaklığında, yalnızca 20 dakikada sayılarını katlayabilirler. Farkına varmadan vücudumuza aldığımız bakteriler kusmayı, ishali, ateşi ve hatta daha da kötülerini tetikleyebilir.

 

Dondurulmuş ve iyi pişirilmiş gıdalar (uygun bir şekilde hazırlanıp saklandıkları takdirde aşağıdakiler de dahil olmak üzere) genelde güvenlidir - ne de olsa dünyaya geldiğimizden beri yiyoruz. Ancak hastalık sebebi olabilecek bir şey yeme riskinizi azaltmak istiyorsanız eğer, bu yaygın suçluları tabaklarınızdan uzak tutun:

 

Çiğ filizler

Birçok gıda uzmanı, alfalfa gibi çiğ filizleri bırakın yemeyi, dokunmaktan bile kaçınırlar. Çünkü alfalfa filizleri, koliform gibi bakteriler ile kirlenebilir ve bu filizlerin büyümelerini sağlayan şartlar, bakteri gelişimini hızlandırır.

 

Artan çorbalar, yahniler ve kızartmalar

Tembellik yapıp yediğiniz artık yemeklerde nihayetinde hastalıklara sebep olan zararlı sporlar oluşabilir.

 

Artık pirinç

Dünden kalan pilavınız, pirinç tarlalarından gelen ve piştikten sonra bile hayatta kalabilen toksin üreticisi Basilus cereus bakterilerine ev sahipliği yapıyor olabilir.

 

BU YİYECEKLERİ TEKRAR TEKRAR ISITMAYIN! Tüm yiyecekler tekrar ısıtılmaya... SU İÇMEDEN ZAYIFLAYAMAZSINIZ Diyetisyen Canan Aksoy, kilo ver...

 

Patates, ton balığı, yumurta salatası

Stafilokok gibi bakteriler, şarküterilerin, pikniklerin ve açık büfelerin vazgeçilmezi nemli, el değen yiyeceklerde büyümeye bayılırlar. Bu yüzden taze görünmeyen oda sıcaklığındaki salatalardan uzak durmak en iyisidir.

 

Meyve salataları

Bir oturuşta yenen bir elmaya kıyasla, meyve salataları, birçok oturuşta birçok insan tarafından yenebilir; dolayısıyla daha çok patojene maruz kalınır bu da bakteri gelişimi için ideal bir durumdur.

 

Hamburger

Tek bir parça et, işlem sırasında kirlendiğinde, genelde yalnızca dış yüzeyi kirlenir ve bu kısım da genelde bakterilerin ölebileceği sıcaklıklarda pişirilir. Ancak kıymadan yapılan burgerler söz konusu olduğunda, iş değişir. Çünkü kıymada farklı hayvanların eti bulunur ve yüzey bakterileri burgerin az pişen kısımlarında hayatta kalacak şekilde dağılırlar. Şaşırtıcı bir şekilde, yiyebileceğiniz en güvenli burgerler, muhtemelen fast-food zincirlerinde yapılanlardır. Çünkü bu restoranlar, gıda kaynaklı hastalıkları minimuma indirgemek adına tasarlanan sistemler kullanırlar.

 

Seri üretim yöntemi ile hazırlanan sipariş gıdalar

Yiyeceğe ne kadar çok el değerse ve restorandaki hazırlık süreci ne kadar karmaşıksa, gıda kaynaklı hastalıkların oluşum ihtimali de o kadar artar.

 

KİLO ALDIRAN ŞAŞIRTICI GERÇEKLER! Fazla yemek yemek ve hiç hareket... SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN TUZA DİKKAT! Dr. Kemal Demirel tuzun sağlığa ...

 

Pastörize olmayan süt ürünleri

Enfekte bir hayvanın ya da çevrenin sütü kirletebileceği bir çok olasılık vardır. Pastörizasyon, bakterileri öldürür; ancak çiğ süt ve peynir, işlem görmediğinden risklidir.

 

Delinmiş konserve kutularındaki ve şişkin kaplardaki yiyecekler

Delinmiş konserve kutularındaki ve şişkin kaplardaki yiyecekler, botülizme sebep olan klostridium botulinum bakterisinin iki işaretidir.

 

Artık fırında patates

Folyo kaplı patatesinizi fırından çıktıktan sonra iki saat içerisinde buzdolabına koymadığınız sürece, hava geçirmeyen folyo içerisinde yavaş soğutma, ciddi şekilde hastalanmanıza sebep olabilecek botülizm riski oluşturur.

 

Çiğ domates

Domatesler, tarlalardan toplandıktan sonra boyutlarına ve renklerine göre ayrılmak üzere su tanklarına koyulurlar. Ve eğer bu su tankları kirliyse, domatesler suyu çeker ve nihayetinde bakterilerle dolarlar. Bakteri gelişimini minimuma indirmek adına domatesleri kestikten sonraki birkaç saat içerisinde buzdolabına koymalısınız.

 

Kavun

Bakteriler, bir oturuşta nadiren bitirilen kavun gibi nemli gıdalara bayılırlar. Kavunu kesmek, tohumlarını ayıklamak, doğramak ve saklamak gerekir; dolayısıyla meyvenin enfekte olabileceği ve bakterilerin üreme şansı yakalayabilecekleri birçok fırsat vardır.

 

Çiğ marul

Yere yakın, kirin ve kumun yapraklar arasında birikebileceği şekilde büyüyen marullar, manavlara gidene dek bir miktar bakteri kaparlar. Bakteriler, marulun çürük kısımlarına saklanarak yıkandıktan sonra dahi hayatta kalabilirler.

  

FONKSİYONEL GIDA HAKKINDA NELERİ BİLİYORSUNUZ? Gelin sizi fonksiyonel gıdalar i... KİLO VERİRKEN YEMENİZ GEREKEN 5 YİYECEK İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça ...

 

Taze maydanoz ve kişniş

Taze otlar, çiftlik hayvanlarından ve topraktan bir takım nahoş şeyler kapabilirler. Ve küçük yaprakların kompleks yapıları ve sayıları, düzgün yıkamayı güçleştirebilir.

 

Pastörize olmayan meyve suları

Bir adet meyve suyunda birkaç bin elma bulunabilir; eğer bunlardan iki ya da üçü kirlenmişse, presleme, küçük bir problemi büyütür ve nihayetinde hastalıklara yol açar.

 

Hazır etler ve ne zamandan kaldığı belli olmayan yumuşak peynirler

Bunların birkaç hafta boyunca buzdolabınızda kalmalarına izin verin ve düşük sıcaklıkta bile hayatta kalabilen listerya bakterileri nedeni ile yüksek ateş, ishal ve kas ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Az pişmiş tavuk

Salmonella gibi yüzey bakterileri, tavuk etinin içerisine girebilir. Tavuğu uygun sıcaklıkta iyice pişirerek bakterileri yok edebilirsiniz.

 

Pastörize olmayan yumurta

Salmonella bakterileri, tavuğun yumurtalıklarına bulaşarak yumurtalara geçiş yapabilir. Bu yüzden bakterilerin ölmelerine yetecek kadar ısıya maruz bırakılan pastörize yumurtalar, en güvenlisidir.

 

Kurabiye hamuru

Pastörize yumurta kullansanız bile hamurunuzdaki un, değirmen süreci esnasında bakteri kapabilir. Bakteriler, nemi ve sıcaklığı severler dolayısıyla kirlenmiş unu, eritilmiş yağ gibi ılık sıvılarla karıştırdığınızda bakterilerin sayıları artar.

 

Çiğ kuruyemişler

Ağaçta yetişen kuruyemişlerin kabuğu, hayvanların ve toprağın bakterilerle kirletebilecekleri yere düştüklerinde toplanırlar. Kabuğu kırmak ise bakterinin tohuma geçişi için mükemmel bir fırsattır.

 

Çiğ deniz ürünleri

Gıda uzmanları, sushiye burun kıvırıyorlar çünkü kirlenmiş sudan gelen herhangi bir balık, bakterilerle dolu olabilir. İstiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, suyu filtrelerler. Dolayısıyla çiğ deniz ürünlerinin geldikleri suların artıklarını taşıyor olma ihtimalleri çok daha yüksektir.

 

BUNLARI ASLA DONDURUCUYA KOYMAYIN! Biliyoruz hayat kurtaran donduru... BESLENME KALİTESİ PİRİNÇ İLE ARTIRILABİLİR Mİ? Çocuklar ve yetişkinlerde özelli...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
37
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Mayıs 2018 Pazartesi 00:11

  ultra viyole ile mikropları öldürebilirsiniz.suda zararlı kimyasal varsa (toksik kimyasallar)içtiğiniz su size zarar verecektir.onun için hem biyolojik hemde kimyasal temizleme işleminde geçmesi gerekmektedir.

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2018 Perşembe 15:21

  taş devri, tunç devri derken bütün zorlukları bütün yoklukları aşarak günümüze kadar gelen insanoğlu, sonunda aşırı evhamdan, neslini tüketecek galiba... sonrası hayata yine taş devrinden başlayacak gibi duruyor. "new beginning"

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2018 Salı 14:00

  aman şu olacak aman bu olacak cak cek ile yürümez o iş. artık yemekten birine bir şey olsa ben şu an yoktum. öpüyorum hepsinizi

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2018 Çarşamba 09:39

  :)

 •  
  17 Kasım 2017 Cuma 10:17

  yani her eve bir diyetisyen almalı.bunu yazanlar gece kondu damı yaşıyorlar.

  Cevapla
 •  
  10 Nisan 2018 Salı 15:16

  gecekonduda mı?

 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 21:39

  `yok yaa

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 16:19

  geberek gidek artık...

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 15:46

  onu yeme bunu yeme saçmalıklarını bırakın artık. dünya türkiye gündemi ne ile uğraşıyor sizin işiniz nedir ayıp

  Cevapla
 •  
  16 Nisan 2018 Pazartesi 11:21

  herkes aynı gündemi mi konuşmalı?

 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 14:35

  acından ölmüş diyeceklerine yemişte ölmüş desinler

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 10:41

  sallamayın 40 yıldır yiyoruz

  Cevapla
 •  
  21 Ekim 2016 Cuma 18:21

  yawww hee hee :)

  Cevapla
 •  
  18 Temmuz 2016 Pazartesi 15:18

  uzmanlar doğru söylüyor..buzdolabından çıkarıp ısıtatak yediklerimiz hemen hasta yapmayabilir..ama midede şişkinlik uyku bozukluğu,kabızlık,çok su içme ağız kokusu gibi farketmediğimiz rahatsızlıklara sebep olabilir..illaki istifra, ishal olunmaz..

  Cevapla
 •  
  16 Temmuz 2016 Cumartesi 22:10

  artık fotosentez yapmaya başlarız

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 16:07

  çok fazla kilom var ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  16 Temmuz 2016 Cumartesi 22:10

  az ye

 •  
  17 Temmuz 2016 Pazar 01:22

  zayıfla!

 •  
  20 Ekim 2017 Cuma 20:18

  KURUFASULYEYİ PİYAZI EKSİK ETME bağırsaklar çalışsın DİABETTE OLMA OLANLAR İYİLEŞİR BİLE

 •  
  22 Ekim 2017 Pazar 18:06

  kendini bopgaz köprüsünden asagi at

 •  
  26 Şubat 2018 Pazartesi 15:01

  hayat kisa, bosveeer..

 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 15:36

  oldu olacak kendimizi karantinaya alalım.bağışıklık sistemi denen bişey var.ona kalırsa en temiz şeylerde bile bakteri ve mikrop var..

  Cevapla
 •  
  15 Temmuz 2016 Cuma 16:18

  aynen

 •  
  14 Temmuz 2016 Perşembe 14:01

  çinliler gibi olsaydık ne olucaktı adamlar timsah at domuz fare yılan ne bulurlarsa yiyiyolar bizim gibi değiller pilavı dolaba koyunca bi şey olmuyo yeterki uygun soğukluk olsun ben böyle büyüdüm ertesi güne kalan yemekleri tükettim hiç bi şey olmadı asparagas haber yapmayın millete ayrıca bilimsel olarak bi çalışma bulunmuyo bu konuda varsa da bizi bağlamaz

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 14:02

  yazdıklarınızın hiç biri yerli yerine oturmuyor. doğa, sizin 'olabilir, molabilir' tahminlerinizle hareket etseydi on bin yıl önceki atamız koli basili olurdu...

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 13:18

  mal mısınız kardeşim? her gün yeni bir uzman çıkıyor her seferinde başka gıdalara kötü, sağlıksız, tükaka diyor. yahu sorununuz nedir? bırakın insanlar dilediği gibi yesin bir gün biri çıkar yumurta yemeyin der , ertesi günü diğeri "yumurta yiyebilirsiniz ama süt tüketmeyin" der. ben bunların uzmanlığına bir şeyler derdim ama neyse......

  Cevapla
 •  
  11 Mayıs 2016 Çarşamba 10:04

  peki otobüse binip binbir türlü insan ile içli dışlı olmasak daha mantıklı değil mi :). her ırktan var maşallah.

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 16:15

  allah aşkına yaa suda içmeyelim o zaman bu nasıl bi yazı

  Cevapla
 •  
  25 Nisan 2016 Pazartesi 10:18

  yaaaav heee heee kim yazdıysa sarayda büyümüş galiba

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2016 Salı 09:12

  onu yeme,bunu yeme,atalarımız her şeyi yediler bizden iyi yaşadılar biz ne yesek hep boş en iyisi taş devri

  Cevapla
 •  
  18 Nisan 2016 Pazartesi 20:56

  açlıktan ölmekk istiyen varsa bunları dinlesin

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 18:53

  aç kalırım daha iyi

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 13:40

  dilediğinizi yiyin bunlara inanmayın inananlar açlıktan yada vitaminsizlikten ölür

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 11:11

  kısaca hasta olmamak için hiç bir şey yemeyelim.

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 10:08

  bize yiyecek bir kalmdı

  Cevapla
 •  
  15 Nisan 2016 Cuma 15:08

  olur yiyemediğimizi atarız.

  Cevapla
 •  
  10 Mayıs 2016 Salı 16:00

  içinize sinmeyen besin kokusuyla kendini belli eder,örneğin küflü ekmek veya bozuk meyveler gibi.çiğ yumurtayı pişirmeden içmek riskdir,çiğ et,balık yemek de öyle.suyunuzu bile temiz olmayan hidrofordan alıyorsanız kaynatarak için veya şişe suyu alın.ancak ultraviyole lambalı su tasfiye cihazları kaynatılmış gibi suyu steril yapabilir.


 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön