Kurban Bayramı'nda dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı’nda bazı beslenme kurallarına dikkat etmemek sindirim güçlüğü, hazımsızlık, gaz problemleri gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kurban Bayramı'nda bunlara dikkat!

Hem tatlı hem de etin sofralarda yer bulduğu bu zaman diliminde Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem Şeber'in ufak püf noktaları bayramı sağlıklı tamamlamanıza yardımcı olur.

 

Et dinlendirilmeli!

Kurban eti en az 24 saat dinlendirilmelidir. İlk 24 saatte ortaya çıkan “ölüm katılığı” etin sindirilmesini zorlaştırır. Bu durum da kişinin hazımsızlık, yorgunluk, yemekten hemen sonra bitkinlik ve bulantı hissetmesine neden olabilir. Etler; kesildikten 24 saat sonra tüketilmelidir.

 

İç yağı ve kuyruk yağına dikkat!

İç yağı ve kuyruk yağı, kolesterol ve trigliserit seviyelerini en kolay yükselten yağlardır. Bu nedenle, et mümkün olduğunca yağlardan arındırılmalı ve o şekilde pişirilmelidir.

 

Et pişirirken ekstra yağa gerek yok…

Etin yağ dokusu içerisinde kendisinden bulunan yağlar, pişirme esnasında eriyerek ete yeterli lezzeti katar. Bu nedenle Kurban eti pişirilirken ekstra yağ eklemeye gerek yoktur. Özellikle yağlı etleri bir de tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır.

Etin yanına pilav, peşinden tatlı yanlış…

Pilav ve tatlı, karbonhidrat grubu besinlerdir. Bu nedenle yan yana veya peşi sıra tüketildiklerinde kan şekerini hızlı yükseltirler. Bir de et gibi sindirimi zor bir besin yanında tüketildiğinde, yemekten hemen sonra baygınlık hissi, yüzde kızarma, uyku gelmesi ve sindirim zorluğu gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Etin yanına tüketilecek pilav-makarna tarzı besinler az miktarda tüketilmeli, tatlı tüketimi için en az 2 saat geçmesi beklenmelidir.

 

Pişirme yöntemi önemli…

Kurban eti; haşlama, ızgara veya fırında pişirilmelidir. Kuşbaşı halinde doğranarak yağsız olarak sebzelerle birlikte sote de edilebilir. Kızartma ve kavurma yöntemleri mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

 

Birden yüksek ateşte pişirmeyin…

Birden yüksek ateşe konulan etlerin dış yüzeyleri hızlıca pişer, içleri çiğ kalır. Hızlıca pişme sürecinde dışı katılaşan et hem lezzetsiz olur, hem de kanserojen maddeler oluşur. Bu nedenle kırmızı etin, uzun sürede piştiği unutulmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirilmelidir.

Mangalda ateşe değmesin!

Eti mangalda pişirecekseniz en önemli kural, eti direk ateşe koymamaktır. Direk ateşe konulan etin yüzeyinde kanserojen maddeler oluşmakla kalmaz aynı zamanda et lezzetsiz olur. Mangal ateşine etin 15 santim uzak olması gerekir.

 

Kurban bayramında tatlı tüketimi…

Et yemekleri ağırdır ve sindirimi zordur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar tatlı olarak hafif tatlılar tercih edilmelidir. Meyve tatlıları ve sütlü tatlılar Kurban Bayramı için daha uygun seçeneklerdir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön