Hamileliğin 9. haftası

Bebeğinizin üreme sistemi bu haftada şekillenmeye başlıyor ancak cinsel organları hala gelişmedi, bu nedenle bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için biraz daha beklemeniz gerekecek.

9. HAFTA
Gebeliğin 9. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 9 haftasında bebeğiniz bir embriyo olarak tüm hızıyla gelişimini sürdürürken sizde de yükselen hamilelik hormonları ve artan kan hacminize bağlı olarak bazı belirtiler görülmeye başlanabilir.

 

Hamileliğin 9. haftasında bebeğin durumu

 

Dokuzuncu haftada bebeğinizin gözleri oluşmaya başlıyor ancak göz kapakları 27. haftaya kadar açılmayacak. 9 haftalık bebeğin boyu yaklaşık 16-26 mm iken, ağırlığı 1-1,5 gr kadar. Yüzünde kulak kepçeleri ve göz çukurları şekil almaya başladı bile.

 

Bebeğinizin beyni artık kasları idare edecek bağlantıları kurmaya başlıyor, bu sebeple fetüsün el-kol hareketlerinde artış da gözlemlenebiliyor. Ancak hala çok küçük boyutlarda olduğu için bu hareketleri hissetmeniz şimdilik mümkün olmaz. Gebeliğinizin 16. ve 22. haftaları arasında bebeğiniz yeterli büyüklüğe ulaştığında onun esneme-gerinme hareketlerini ve minik tekmelerini hissetmeye başlayacaksınız. Bu haftaya kadar minik bir virgül şeklinde olan bebeğinizin omurgasının uzantısı olarak görülen embriyonik kuyruk, bu haftada yok olmaya başlar, bu sayede artık kalçaları ve bacakları da şekil almaya başlayacaktır. Beyin gelişimiyle birlikte organ ve uzuv gelişimi de ilerledikçe uzayan kollarını ve bacaklarını bol bol hareket ettirebilecek. Kulakları şimdilik kafanın iki yanında aşağı bir konumda oluşuyor, kafası büyüdükçe kulakları da normal yerine çekilecek. Gövdesinde meme başları, kalça ve bacaklar da gelişimine başlar. Gövdesi gün geçtikçe inanılmaz bir hızda uzayıp gelişecek.

 

9 haftalık bebeğin dişleri de damak yapısını oluşturacak bölümde tomurcuklanmaya başlamıştır. Aynı şekilde üreme sistemini oluşturacak yapılar da şekilleniyor.

 

Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim?

 

Hamileliğinizin 9. haftasında bebeğinizin cinsiyetini tespit edebilmeniz henüz mümkün değildir. Bu haftalarda oluşmaya başlayan cinsel organları, gebeliğinizin 13. haftasında, yani bebeğiniz üç aylık olduğunda ultrasonda tespit edilebilecek kadar gelişecek. Yine de bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en uygun haftaların 16-17. haftalar olduğu söylenebilir.

 

BEBEK CİNSİYET BELİRLEME İlle kız çocuğunuz olsun mu isti... HANGİ BELİRTİ HANGİ CİNSİYETE İŞARET EDİYOR? Eğlenceli yöntemlerle bebeğinizi...

 

9 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

Hamileliğin 9. haftasında annede meydana gelen değişimler

 

Hamileliğin ilk haftalarındaki belirtilere ek olarak 9. haftada bazı annelerde varis ve basur şikayetleri görülebilir. Kan dolaşımında meydana gelen değişiklikler nedeniyle oluşabilecek bu rahatsızlıkları mümkün olduğunca azaltabilmek için beslenme düzeninize dikkat etmeli ve hareket etmelisiniz. Her gün yapacağınız 20 dakikalık hafif yürüyüşler hem daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olacak, hem de kan dolaşımınızın normal bir şekilde devam edebilmesini sağlayacaktır. Yine de varis şikayetleriniz artarsa varis çorabı kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

 

Hamilelikte oluşan varisler nasıl önlenir?

 

Gebeliğin 8. haftasından sonra birçok kadında görülebilen varis şikayetlerini azaltmak için şunlara dikkat etmeniz önerilir:

 

 • Uzun süre ayakta kalmamak
 • Otururken ayakları kaldırarak dinlendirmek
 • Gerekli ise varis çorapları kullanmak
 • Hızlı kilo alımından uzak durmak
 • Günde 30 dk yorucu olmayan egzersizler (kısa mesafe yürüyüş) yapmak

 

  

Hamileliğin 9. haftası aynı zamanda memelerde meydana gelen değişikliklerin de gözlemlendiği haftadır. Yükselen hormonlarla birlikte süt üretimi de tetikleniyor ve göğüsleriniz doğumdan sonra bebeğinizi beslemeye hazırlanmaya başlıyor. Meme üzerinde yeşil damarların belirginleşmeye başladığı görülebilir. Aynı zamanda memede hassasiyet, karıncalanma ve dolgunluk hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu tür rahatsızlıkları hafifletmek için göğsü destekleyen rahat sütyenler tercih edilmelidir. Ilık duş altında hafifçe masaj yapmak da dolgunluk hissinin hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

 

GÖĞÜSLER HAKKINDA 8 HARİKA GERÇEK Göğüslerinizi daha iyi tanımaya ... HAMİLELİKTE VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR? Başka bir canlıyı içinizde taşıy...

 

Hamilelikte mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler de sık görülen belirtiler arasındadır. Eğer ilk haftalarda bu tür rahatsızlıklar yüzünden günlük rutininiz etkilenmeye başladıysa, bazı önlemler almanız gerekir. Gün içinde 5-6 öğün olacak şekilde öğünlerinizi ayarlayabilirsiniz, bu öğünlerde küçük porsiyonlar halinde yemek yemek sindirim sisteminizi zorlamayarak bu şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde mide bulantılarınız da yemek yemenizi engelleyecek ölçüde devam ediyorsa, doktorunuza danışıp hamilelikte güvenle kullanabileceğiniz bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Nane yağı koklamak da hamilelikteki mide bulantılarını azaltmaya yardımcı olan bir yöntemdir. Eğer yeterince beslenemediğinizi düşünüyorsanız ya da beslenme düzeninizle ilgili emin değilseniz, hamilelikte beslenme konusunda uzman bir diyetisyene danışabilirsiniz. Aynı zamanda doktorunuz da yaptığı testler sonucu vücudunuzda herhangi bir vitamin veya mineral eksiği olup olmadığını tespit ederek beslenme düzeninize bazı gıdaları eklemenizi önerebilir ya da kapsül şeklinde tüketebileceğiniz multivitaminlerden kullanmanızı isteyebilir.

 

HAMİLELİKTE FAZLA KİLO ALMAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER Hamilelere “Sen iki canlısın, bo... HAMİLELİKTE MİNERAL TAKVİYELERİ Anne karnında sağlıklı gelişim i...

 

 

Hamilelikte aşermek

 

Hala karnınız çok fazla belirgin değil ancak bel çevrenizin genişlemeye başladığını hissediyor olabilirsiniz. Artık daha rahat, hava alan kumaştan yapılmış kıyafetler tercih etmeniz hem daha rahat etmenizi, hem de kan dolaşımınızı engellemeyerek hamilelikte karşılaşabileceğiniz bazı sorunlardan kaçınmanızı kolaylaştıracaktır. İç çamaşırlarınızı penye ve pamuk kumaşlardan seçin, sentetik ve naylon ihtiyva eden ürünlerden uzak durmaya çalışın.

 

 

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

 

Hamileliğin 9. haftası ile ilgili uzman görüşü:

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 9. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Pelvik boşlukla bebeğin artık testis veya yumurtalıkları oluşmaya başlar. Ancak dış genital bölge henüz tam olarak oluşmadığından hala cinsiyet tayini yapmak için erkendir.

 

 • Kulak kepçeleri ve göz kapakları net gözlenmektedir.

 

 • Bebeğin bu dönemde gövdesi uzayıp güçlenecektir. Hala bağırsakları karın dışında olup, ileriki haftalarda normal yerine dönecektir.

 

 • Kulak gelişimi olurken kulaklar kafanın iki yanında ve daha aşağı yerleşimlidir. Kafa büyüdükçe kulaklar da normal yerine çekilecektir. Aynı şekilde gözlerin ilk oluşum yerleri daha yanlara doğru birbirinden uzakken, gelişimin ilerleyen dönemlerinde öne doğru çekilecektir.

 

 • Bu haftalarda bebeğin meme başları belirginleşir.

 

Hamilelikte aşermek

 

Gebeliğin 9. Haftasında Neler Oluyor? – HT Hayat Bebeğinizin üreme sistemi bu haftada şekillenmeye başlıyor ancak cinsel organları hala gelişmedi, bu nedenle bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilmeniz için biraz daha beklemeniz gerekecek.
9. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
67
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Ekim 2018 Perşembe 16:44

  9 haftalık hamileyim, karnım şişik durumda bu normal mi?

  Cevapla
 •  
  06 Ocak 2018 Cumartesi 18:03

  atetimten 15 sonra bir buçuk gün pempe kanamam oldu hamile miyim başlm agrlyo halsizim renk olamadlm gün 4 gün gecikti hamile miyim tes yaptlm nekatif clktl

  Cevapla
 •  
  16 Ocak 2017 Pazartesi 07:48

  Slm bende 9.haftaligim hamileyim kazıklarim agriyor

  Cevapla
 •  
  23 Haziran 2017 Cuma 11:54

  bebeğin erkek

 •  
  09 Ocak 2017 Pazartesi 09:59

  salam doktor internet hesabına gore 9 haftalık hamileym lakin exoda hec bır sey anlaşılmır sancım olur tek tek ayrıca cirk gelır lutfen bana da bir şey soyle

  Cevapla
 •  
  02 Kasım 2016 Çarşamba 19:18

  8 haftalık hamileyim bende gondii diye bir parazit cikti bunun bebege zarari varmidir

  Cevapla
 •  
  27 Ekim 2016 Perşembe 14:18

  8 haftalık gebeyım karın agrım var neden olur

  Cevapla
 •  
  12 Şubat 2018 Pazartesi 14:14

  merhabalar , karın ağrısı çok normal bir durum rahmin genişliyor karın duvarlarına baskı yapıyor ondan ağrın oluyor

 •  
  23 Ekim 2016 Pazar 23:05

  Merhaba ben 9 haftalık hamilwyim ve aynı zamanda troyit hastası olduğunu öğrendim troyidim 17di bebegiminbeynine zarar verirmi doktorum6haftalikken ilaca badladigim için beynine zararli olmaz dedi cvp yazarmisiniz bana lutfen

  Cevapla
 •  
  17 Ekim 2016 Pazartesi 17:45

  eger bebek gözükmüyorsa dış gebelik olabilir.

  Cevapla
 •  
  12 Ekim 2016 Çarşamba 09:57

  Bende 8 haftalık hamıleyım.bu ılkbebegım Allahımın ıznıylee..cok heycanlıyım..rabbım tamamına erdırsın ınsallah..herkezınkını benımkınıde

  Cevapla
 •  
  22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:17

  Bende 7 haftalık geleyim ikincisine ama allah olmayanlara versin insaalah

  Cevapla
 •  
  06 Ağustos 2016 Cumartesi 19:40

  Ben 9haftalik hamile ama benim meme rengi değiştirme mis ve biraz yumuşak ne diyor sunuz

  Cevapla
 •  
  29 Temmuz 2016 Cuma 11:09

  11 haftalik hamilyim. Urek bulanmam ne zaman gecerrr

  Cevapla
 •  
  15 Haziran 2016 Çarşamba 12:52

  Irgenirem yemekden

  Cevapla
 •  
  25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:19

  Ayaklarim cok sizlaniyor bu cok ayakta kalmaktan dolayi olabilirmi

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2016 Pazartesi 00:11

  Slm

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2016 Pazartesi 00:09

  Bencede çok doğru

  Cevapla
 •  
  29 Nisan 2016 Cuma 02:38

  dokuzuncu haftadayım..şiddetli kasık ağrılarım var bu normal mi.

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 00:36

  Salam mendede hematoma var.cox narahatam .5 heftemde bildim.indi 8 heftedeyem qorxusu varmi.bilen varsa yazsn zehmet olmasa

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2016 Pazartesi 21:54

  getoma mendede vardi onun caresi ancaq uzanmaqdi ayaqlari qaldirib uzanmaq 1ay qeder. Allah komey olsun

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2016 Pazar 23:54

  salam

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 13:33

  Iki aydir aybasi olmuram.amma test bir xet gosterir.Goren men hamileyem.

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2016 Perşembe 18:11

  Mende 9heftelik hamilelikdi gematoma var o pisdimi bir bilen varsa xahis yazsın

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2015 Perşembe 10:04

  Sekiz haftalık hamileyim doktora gittim çocuk gözükmedi haftaya gel dedi sebebi nedir

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2015 Cumartesi 23:59

  Merhaba epilepsi rahatsizligi olan ve keppra ilaci ile dogum yapmis bayanlar varmi? Cocuga yan etkisi oldumu olduysada ne derece?

  Cevapla
 •  
  06 Kasım 2015 Cuma 07:12

  bende 9haftalik hamileyim ama gematomam var

  Cevapla
 •  
  05 Kasım 2015 Perşembe 00:04

  Selam bende 9hafdalik hamileyim qirib olmusum bebeye kecermi

  Cevapla
 •  
  29 Ekim 2015 Perşembe 18:27

  Agrl yukarl gocmezkoyu fotograflari

  Cevapla
 •  
  28 Ekim 2015 Çarşamba 23:29

  9 haftalık gebelikte anne bebeğin kalp atışlarını hisseder mi

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2015 Çarşamba 23:44

  evet

 •  
  26 Ekim 2015 Pazartesi 12:35

  Bende 9haftik hamileyim.bende papiloma virusu var.bebeye gecme ihtimali varmi

  Cevapla
 •  
  21 Ekim 2015 Çarşamba 15:55

  9 haftalik hamilelik var kusma ve mide yanması var bu neden oluyo

  Cevapla
 •  
  13 Eylül 2015 Pazar 00:02

  9 haftalık hamileyim çok halsizliǧim var normal mı

  Cevapla
 •  
  27 Ağustos 2015 Perşembe 13:25

  9haftaki hamileyi midem çok bulanıyor birsey yiyemiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 •  
  01 Ağustos 2015 Cumartesi 14:21

  ben 9 hafta hamileyim hep yatmak istiyorum normal mi

  Cevapla
 •  
  19 Temmuz 2015 Pazar 11:13

  Adim umka 9hafdalik hamileyim bulanti kusma bas donmesi beni bitiriyor cok kusuyorum bebeyim icin her seye katlanirim yeter ki saglikli olsun

  Cevapla
 •  
  20 Temmuz 2017 Perşembe 04:57

  aynen bende :)

 •  
  08 Haziran 2015 Pazartesi 22:13

  adim peri 9 heftelik hamileyem.qayet rahat kecir menim ucun

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2015 Cumartesi 20:48

  bende 9 haftalığım taam :d

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2015 Cuma 22:45

  bende 9 haftalık hamileyim :d

  Cevapla
 •  
  01 Haziran 2015 Pazartesi 19:52

  bende 9 haftalik hamilelik ağrıların çok halsizlik var

  Cevapla
 •  
  15 Mayıs 2015 Cuma 19:56

  mende 9 hefteliy hamileyem qusmam olmur ama qarmimda sislik olur

  Cevapla
 •  
  08 Mayıs 2015 Cuma 02:58

  ben ebru 9 haftalik gebeyim iki tane oglum var ucuncu biraz supriz oldu bu cok uyku yapiyor ama bebegim icin deger acaba kizmi?

  Cevapla
 •  
  07 Mayıs 2015 Perşembe 13:18

  bende 9 haftalik hamuleyim ve cok güzel bir duygu allah herkese nasip etsin

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2015 Salı 14:41

  bende 9 haftalik anneyim.bebeyim simdi iymi ne yapiyo cokkk merak ediyorum.gosde buyume,kusma halsizlik,beni eritiyo.bebeyim iyi olsunda ben herseye katlanirim.Allah bize baislasin onlari.amin!!!

  Cevapla
 •  
  13 Nisan 2015 Pazartesi 15:44

  bende dokuz haftalik hamileyim kasık sancim çok oldu doktora gittim bebeğin gelişimi olduğunu rahmimin büyüdüğünü söyledi

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2015 Cumartesi 21:24

  9haftalık hamileyim aşırı şişkinlik karında batmalar ayakta durduğumda bel ağrısı var allahım herkese hayırlı doğum nasip etsin

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2015 Pazartesi 20:36

  9 haftalık haftalik hamikeyim aşırı kaşık ağrıların var

  Cevapla
 •  
  23 Mart 2015 Pazartesi 00:06

  bende dokuz haftalik hamileyim bulantim cok tuzlu ve eksi yiyorum genelde bugun sag bacagim kasik agrim vardi neden dir acaba

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2015 Cuma 13:15

  benimde çok bulantılarım var hazımsızlık ne olcak bole bilmiorum

  Cevapla
 •  
  07 Mart 2015 Cumartesi 10:20

  iyi gunler arkadaslar dun aksamdan beri icim cok huzursuz gogusumdek sislik ve karncalanma azaldı ve icimde bir bosluk hisi var yaklask 9haftalk gebeyum bilgisi olan varsa lutfen yardmci olsun cildiracam cunku moralim cok bozuk

  Cevapla
 •  
  05 Mart 2015 Perşembe 21:20

  bende bel ağrısı halsizlik bulantı ve uyku hali çok var 9haftada böyle ise allah yardımcımız olsun

  Cevapla
 •  
  04 Mart 2015 Çarşamba 22:48

  mende9haftalik hamileyim yazilanlarin hamisa var mende

  Cevapla
 •  
  23 Şubat 2015 Pazartesi 17:09

  merhaba,bende 9 hafdalik hamileyim,miyde bulantim ve hazimsizlik cok yawiyorum

  Cevapla
 •  
  19 Şubat 2015 Perşembe 23:14

  bende 9 haftalik hamileyim bağımsızlık çok var

  Cevapla
 •  
  12 Şubat 2015 Perşembe 21:49

  bende 9 haftadayim ama mide bulantim cok oluyor

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2015 Çarşamba 19:10

  ben 9 haftalik hamileyim miyde bulanti kusma olmuyo ama kasik agrim cok oluyo bu nedendir

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2015 Perşembe 09:45

  bebegim9 haftalik oldu bugun 1 haftadir gribim surekli oksuruyorum ve aksamdan beri kasiklarima bisey degiyo sanki igne igne batiyo neden acaba

  Cevapla
 •  
  15 Ocak 2015 Perşembe 09:40

  arkadasimbendedeaynisikayetlervar

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2015 Pazartesi 23:18

  pmbe akittim geliyor 9 hafta nedeni nedir?

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2015 Çarşamba 00:30

  bendetam 8 haftalık hamileyim bulan tim oluyo ve halsizlik oluyo sildik karnım acikiyo

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2014 Çarşamba 23:07

  aaaaaaaaa

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2014 Çarşamba 23:06

  bende bu gün tam sekiz hafta tamam oldu amma urek bulanmam oluyo kudmam arfa oluyr ne yapm ben

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2014 Perşembe 18:47

  migde bulantim nezaman gecer kusma yok sadece bulanti ve ogurme oluyo tam 8 haftalik hamilryim

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2014 Cumartesi 13:02

  10 bende bugün çok kustum biraz kanlıydı neyapa bilirim

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 21070

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 6134

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : 00:30 İzlenme : 26807

 • Bebekler hakkında ilginç bilgiler
  Bebekler hakkında ilginç bilgiler

  Süresi : 01:01 İzlenme : 8506

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön