Sezaryenle doğan bebeklerin mikrobiyomuna ne olur?

Bir bebeğin mikrobiyomu – sağlıklarını hayatlarının tamamı için şekillendiren mikrobiyom – doğum süreci başladığı an oluşmaya başlar. Ve yapılan araştırmalara göre, bebeğin tam olarak nasıl doğduğu, mikrobiyom fonksiyonları üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Sezaryen ve mikrobiyom...

İnsan mikrobiyomları, çevreden ve genlerden etkilenerek sürekli bir değişim içerisindedir. Bir grup araştırmacı, bebeklerin doğum kanalından geçerlerken kimi bakterileri topladıklarını söylüyor. Peki, sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekler?

 

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yrd. Doç. Maria Gloria Dominguez-Bello, “Sağlık sonuçlarının tam olarak ne olduğunu hala bilmiyoruz; ama uyum sağlanabilir gibi görünüyor.” diyor. “Doğaya karşı her hile yaptığımızda, paralel bir bedel ödüyoruz.”

 

Doğal yollardan doğan bebekler, annelerinin doğum kanalından bakteri alırlar. Ancak sezaryen doğumla dünyaya gelen bebekler, ilk bakterilerini annelerinden alamazlar. Bunun yerine, doğdukları odadaki bakterileri toplarlar.

 

“Bir bebek sezaryen yolla doğduğunda ve vajinal sıvılara maruz kalmadığında, bakteriden başka edindiği bir diğer şey deridir – insan derisi.” diyor Dominquez-Bello. “Normalde zaten inanılmaz derecede temiz olan ameliyathaneyi temizleyerek bir araştırma yaptık. Çünkü duvarlar, havalandırma boşlukları ve cerrahların kullandıkları büyük lambaların tepeleri var. Temizlerken buralarda toz olduğunu görebiliyorsunuz. Bu toz üzerinde biraz inceleme yaptık ve içlerinde deri kalıntıları olduğunu ve dolayısıyla bu kalıntılarda bakteriler bulunduğunu gösterdik; bu yüzden çevrenin yeni doğan bir sezaryen bebeği beslediğini düşünüyoruz.”

 

Sezaryen bebekler, annelerinin doğum kanalından bakteri alma şansını kaçırdıklarında, sütü sindirmelerine yardımcı olacak bazı bakterileri alamıyorlar. Dominguez-Bello, eksik bakterileri edinmenin bir yolu olup olmadığını görmek istedi.

 

Ekibiyle birlikte başladığı araştırma kapsamında, sezaryen annelerin doğum kanallarına tampon benzeri bir gazlı bez yerleştirdi. Bebek doğduktan sonra, bebeği gazlı beze maruz bıraktılar.

 

“Göbek bağı kesildikten sonra iki dakika içerisinde yaptığımız ilk şey, bebeğin önce ağzını ve yüzünü, daha sonra tüm vücudunu gazlı bezle silmek oldu.” diyor Dominguez-Bello.

 

Anlaşılan o ki, bu deneyle annelerinin bakterilerine maruz bırakılan bebeklerin mikrobiyomları daha iyi bir hale geldi.

 

Dominguez-Bello: “Tamamen iyileştirmedik. Kısmi iyileştirme başarabildik. Tamamen başarıp başaramayacağımızdan emin değilim; çünkü en kısa senaryoda bile doğum en az bir-iki saat sürüyor.”

 

“Elbette doğumu taklit etmeye çalışmıyoruz; ama mikrobiyomu en azından kısmen iyileştirerek sağlığı da iyileştirip iyileştiremeyeceğimizi görmek istiyoruz. Sezaryen doğumla ilişkilendirilen bazı hastalıklar var. Mikrobiyomu erkenden etkileyen her şey, bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının riskini artıyor.” 

 

Dominguez-Bello’nun sonuçları, sezaryen bebeklerin mikrobiyomları üzerinde bir ay daha çalıştıktan sonra gelecek. Sonrasında çok sayıda bebeğin birkaç yıl boyunca izlendiği çok daha büyük bir araştırmaya başlamak istiyor.

 

“Randomize tasarımlı, çok daha büyük bir araştırmaya ihtiyacımız var – binlerce çocuğun en az üç yıl boyunca izlendiği, obezite, olası astım ve alerji testlerinin yapıldığı bir araştırmaya. Gördüğünüz gibi çok kapsamlı, pahalı bir araştırma. Tekliflerimiz var; ama para alıp alamayacağımızı bilmiyoruz.” diyor Dominguez-Bello.

 

 

Kaynak

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Mayıs 2016 Perşembe 15:52

  Beş yıl önce sezaryen oldum.ikinci cocugumu normal dogum yapmam mümkün mu.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön