Arabada doğal doğum!

Üçüncü doğumu için hastaneye yetişmeye çalışan anne, hastanenin otoparkında doğum yaptı

Arabada doğal doğum!

Amerikalı anne Paula D’Amore, ilk doğumunu sezaryenle gerçekleştirmişti. İkinci doğumunda ise normal doğumu denedi ve başarılı oldu. Sıra üçüncü doğumuna geldiğinde, normal doğum yapmaması için herhangi bir engeli yine bulunmuyordu.

 

Doğum başladığında acele etmeyen ve sürecin çoğunu evde geçiren D’Amore, sancıları 15 dakikada bir gelmeye başlayınca doğum ekibine haber verdi. Ekip doulası, doğum fotoğrafçısı, annesi ve hemşire olan yakın arkadaşından oluşuyordu.

 

 

Eşi ve oğulları evin üst katındaki odalarında uyurken aşağıda kendi kendine doğum sürecini geçirdiğini söyleyen Paula D’Amore, “uyanmasınlar diye aşağıda gezindim durdum, hatta kahve yaptım, böylece uyandığında eşim Joe’nun da kahvesi hazır olacaktı!” diyerek aslında ne kadar sakin bir doğum yaşadığını hatırlattı.

 

 

Doğumun bir kısmını evde, küvetin içinde geçirmeye karar vermişti ancak nişanının geldiğini fark edince hastaneye gitmeye karar verdiler.

 

Yanında doulası, doğum fotoğrafçısı ve eşiyle birlikte yola çıktılar ancak yolda doğum beklediklerinden daha da hızlandı. Yolda ıkınma hissinin geldiğini anlatan anne, doğum anını şöyle anlattı:

 

 

 

“Kızım doğarken suyum geldiğine eminim. Doulam Lindsey, eşimi bebeğin başını yakalaması için yönlendirdi. Sonra hemen bir hemşire geldi ve bebeğin yüzündeki sıvıları temizlemesini söyledi, çok fazla sıvı vardı. Daha sonra ebe Christine de yanımıza geldi ve 2-3 ıkınma sonra kızımı kucağıma almıştım! Bir süre göğsümde yattıktan sonra, eşim arabanın diğer tarafından yanıma gelip kordonu kesti. Sonra beni arabadan çıkardılar ve tekerlekli sandalyeye oturdum, kucağımda bebeğimle dinlenme odasına götürüldüm.”

 

 

Fotoğrafçı Paulina Splechta, kendi blogunda D’Amore’un doğumunu şöyle anlattı: “Üçüncü doğumu için tekrar istemediği bir sezaryen ameliyatı planlamak yerine Paula doğru bir doğum ekibi bulmayı seçti. Deneyimli bir ebe ve doula ile birlikte üçüncü doğumu için ihtiyaç duyduğu tüm desteği ve güveni sağladı…”

 

 

Ülkemizde sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) hala birçok sağlık çalışanı tarafından ‘imkansız’ olarak nitelendiriliyor. Oysa birçok anne, deneyimli bir ekiple bunun mümkün olduğunun farkında. Elbette her deneme normal doğumla sonuçlanmıyor ama sezaryen sonrası vajinal doğumun bir seçenek olduğunu, mümkün olduğunu göstermek adına arabada doğal doğum yapan Paula’nın hikayesi birçok anneye ve sağlık çalışanına ilham olabilir.

 

 

POZİTİF SEZARYEN HİKAYESİ Hamileliğim boyunca kızımı kolla... SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM YAPANLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön