Zorla epizyotomi yapan doktora dava açıldı

Doğum esnasında istemediği halde vajinasına kesi uygulayan doktoru dava eden Kimberly Turbin'in mücadelesi sürüyor.

Zorla epizyotomi yapan doktora dava açıldı

Kimberly Turbin, kadın doğum uzmanı Dr. Alex Abbassi’yi, 2013 yılındaki doğumu esnasında açıkça istemediğini belirtmiş olmasına rağmen, kendisini bir makasla zorla 12 defa kestiği için (‘epizyotomi’, vajina ve rektus arasındaki bölgeyi kesme) şikâyet etti. 

 

“Ne zaman hastanelerde gördükleri muamele konusunda şikâyet eden kadınların nasıl göz ardı edildiklerine dair hikâyeler duysam, bunu neden yaptığımı hatırlıyorum” diyor Turbin. “Buralara gelene dek birçok insan mağdur oldu. Ancak bu, bir şeyler yapabileceğinizin kanıtı. Bu, susturulmuş kadınlar için büyük bir adım.”

 

Turbin, sansasyonel vatandaşlık hakları davalarındaki başarısıyla tanınan ünlü avukat Mark Merin tarafından temsil ediliyor. “Bu, tarihi bir hareket.” diyor Merin. “Bugün, Amerikan kadınlarının doğum esnasındaki yasal korunmaları söz konusu olduğunda duruma belirsizlik hâkim – ama Bayan Turbin’in davasıyla savunmasız hastalara zarar vermenin uzmanlar açısından somut sonuçlar doğuracağını göstermeyi amaçlıyorum.”

 

Kimberly Turbin ve oğlu

 

İddia edilen saldırı, bir aile üyesi tarafından videoya alındı ve dünyanın birçok yerinden desteklerini ve bağışlarını sunan yüzlerce kişi tarafından Youtube üzerinden izlendi. Olay, epizyotomonin çağdışı kullanımını içeriyor; vajinal kesim, rutin olarak uygulandığında kadınlara zararlı olduğundan, bebeğe ise herhangi bir yararı olmadığından, yıllar önce gözden düştü. Ancak mevcut tıbbi kanıtlara rağmen, medikal ihtiyaç ve hatta çoğunlukla hastanın onayı olmaksızın epizyotominin hala kullanıldığı durumlar var – çoğunlukla doktorun rahatlığı için. Bu muamele, obstetrik şiddet olarak nitelendiriliyor ve az sayıda ülkede suç olarak kabul ediliyor.

 

Zorla yapılan prosedürler, birçok yerde doğum süreçlerinin sıradan bir parçası haline geldi. Birçok organizasyon, Dünya Sağlık Örgütü’nün doğumlarda ‘saygısızlık ve suistimal’e dur demek için yaptığı çağrıyı destekliyor ve doğumlarda uygulanan tehlikeli medikal prosedürlerin, aşırı kullanıldıklarında anne ve bebekler için risk teşkil ettiğini kabul ediyor.

 

Amerika, dünyanın en masraflı ana sağlığı sistemine sahip olsa da anne ve bebek sağlığı konusunda birçok üçüncü dünya ülkesiyle eşit şartlara sahip ve doğum esnasında kadınların karar verme haklarına müdahale edilerek yapılan yaygın saygısızlığın bedelini ödüyor. Bayan Turbin ile birlikte birçok anneye avukatlık yardımı sunan Improving Birth grubu, davanın masraflarını karşılama çabasıyla para toplamaya devam ediyor – masrafların 50.000$’ı bulması bekleniyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön