Yeni trend: Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğum!

Hipnodoğumun yaygınlaşması durumunda kadınlardaki korku unsuru giderilebilir.

Yeni trend: Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğum!

Cambridge Düşesi Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğumun bilinçaltında doğum ile ilgili olumsuz yargıları silmeye yardımcı olduğu ve bu ağrıların başa çıkılabilir ağrılar olduğu algısı yaratarak rahatlattığı belirtildi.

 

Hipnodoğumun yaygınlaşması durumunda kadınlardaki korku unsuru giderilebilir.

 

HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, bu metodun ülkemizde de yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

 

Ankara - Cambridge Düşesi Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğumun bilinç altında doğum ile ilgili olumsuz yargıları silmeye yardımcı olduğu ve bu ağrıların başa çıkılabilir ağrılar olduğu algısı yaratarak rahatlattığı belirtildi.

 

Her kadının çocukluğundan itibaren doğumla ilgili olumlu ya da olumsuz çok sayıda fikir edinir. Edinilen bu fikirler bazı kadınlarda ileriki dönemlerde negatif durumlar yaratır. Çocukluktan bilinçaltında yer eden olumsuz düşünceler kişinin doğum konusunda korku ve endişe beslemesine yol açabilir.

 

Doğum konusunda yaşanan korkunun da anne adaylarında kısır döngüye neden olabildiğini vurgulayan Orhan, doğum aşamasında yaşanılan korkunun ağrıyı, ağrının ise korkunun büyümesini tetiklediğini kaydetti.

 

Hipnodoğum son yıllarda gelişmiş ülkelerde yeni trend oldu. Hipnoterapi ile ağrının engellenerek, kişinin daha rahat ve güvenli bir doğum yapabilmesi sağlanıyor.

 

Bu işlemin asıl adı ‘Regresyon Hipnoterapisi’. Herkesin ağrı eşiği farklıdır. Her kadın bu sancıyı farklı yaşar ve doğum ağrısı hipnoterapi ile en aza indirilebilir. Bunda negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal bir süreç olarak görmek büyük önem taşıyor.

 

Kanserle ilgili programlar izleyen pek çok kişide psikosomatik olarak sebepsiz kanser belirtilerinin belirdiği görülmüştür. Doğum sancısı ve diğer hastalık semptomlarının aslında pek çok kişinin sosyal duyum sonucu abarttığı duyusal etkiler var.

 

Hipnodoğum esasen doğum ağrısını azaltmayan fakat kişinin bilinçaltında doğumla ilgili olumsuz kayıtlarını silmesine yardımcı olan ve doğum esnasında bu ağrının başa çıkılabilir bir ağrı olduğunu bilinçaltına çapalayan bir sistem.

 

Bu yöntem ülkemizde de uygulanıyor ancak henüz yaygınlaşmadı. Regresyon hipnoterapisinin sadece doğum ağrılarını dindirmede değil, travma kayıtlarından kurtulmak, korkular ve fobilerden arınmak, taciz-tecavüz gibi hayatı olumsuz etkileyen her türlü duygunun etkisini silmek, maddi, duygusal hayat, cinsel hayat gibi olumsuz giden periyodik gidişatların altında yatan kodlardan temizlenmek için de kullanılıyor.

 

Hipnodoğumun ülkemizde de yaygınlaşması gerekiyor, ancak bu işin ehil kişiler tarafından yapılması şartı ile…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön