Her test size farklı puan türü getirecek

YKS’nin iki oturumuna giren, tüm testleri yanıtlayan ve dil sınavına da giren bir adayın elinde tercih yapmak için 5 farklı puan türü olacak. Bunlardan 3’ü lisans, 1’i önlisans, biri de dil puanıyla tercih yaparken kullanılacak. Peki hangi testten hangi puan çıkacak?

Her test size farklı puan türü getirecek

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek adaylar katıldıkları sınavlara ve çözdükleri testlere göre puan alacaklar ve tercihlerinde de bu puanları kullanacaklar. YKS’nin iki oturumuna da girip testlerin tümünü çözen ve dil sınavına da katılan adayın elinde tercih yapmak için 5 farklı puan türü çıkacak.

 

İlk puan TYT’den gelecek

YKS iki oturumlu bir sınav. Sınavın ilk oturumunu tüm adayların katılmak zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi (TYT) oluşturuyor. Bu sınav 23 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te yapılacak. Toplam 120 soru yöneltilecek ve 135 dakika süresi olacak. TYT’de 40 Temel Matematik ile 40 Türkçe sorusunun yanı sıra 20 Sosyal Bilimler ile 20 Fen Bilimleri soruları yer alacak. Sosyal Bilimler sorularının dağılımı 5’er Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih sorularından oluşacak. Fen Bilimleri’nde ise 6 biyoloji ile 7’şer fizik ve kimya sorusu yer alacak. Bu oturuma tüm adaylar girmek zorunda. Bu yüzden de tüm adaylar YKS başvurularında öncelikle TYT oturumu için başvuracak.

 

200 ve üzeri alana 2 yıl kullanma hakkı var

Bu oturumdan tek puan türü çıkacak. Bu TYT puanı ile önlisans programları tercih edilecek. Ancak adayların tercih yapabilmeleri için 150 ve üzerinde puana sahip olmaları gerekiyor. Bu sınavda 200 ve üzerinde alan adaylar ise isterlerse bu puanlarını 2 yıl süreyle kullanacak. Eğer lisans programı tercih edecekseniz o zaman TYT’nin yanı sıra Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) de başvuracaksınız. AYT puanları ile de lisans programları tercih edilecek. AYT’ye gelince 24 Haziran Pazar günü saat 10.15’te yapılacak. Her biri 40’ar sorudan oluşan 4 test adaylara verilecek ve 180 dakika süresi olacak. Bu testler ve soruların dağılımları şöyle olacak:

 

Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 Testi: 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 6 Coğrafya-1 ve 10 Tarih-1 sorusu.

Matematik Testi: 40 soru yer alacak. Ancak bunların kaç tanesinin geometri sorusu olacağı henüz belli değil.

Sosyal Bilimler-2 Testi: 11’er Tarih-2 ve Coğrafya-2 sorusunun yanı sıra 12 tane Mantık, Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji sorusundan oluşan Felsefe Grubu ile 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu bulunacak.

Fen Bilimleri Testi: 13’er tane Biyoloji ve Kimya ile 14 tane de Fizik sorusu olacak.

 

3 farklı AYT puanı çıkacak

AYT’den Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ) ve Eşit Ağırlık (EA) puanları çıkacak. Ancak adayın puanının hesaplanabilmesi için 2 testi yanıtlaması gerekiyor. Adaylar isterlerse tüm testleri de çözebilecek. Bu durumda da 3 puanı olacak.

 

Dil tek puan çıkaracak

Dil puanlarıyla öğrenci alan programları tercih edecek adaylar iki sınava girecek. Bunlardan biri tüm adayların katılmak zorunda olduğu YKS’nin ilk oturumu TYT, diğeri de 24 Haziran Pazar günü saat 15.45’te yapılacak Yabancı Dil Testi (YDT).

 

‘3 puanım da olsun’ diyorsanız...

Adaylardan en sık gelen sorular lisans tercihi yapmak için girecekleri AYT’de tüm testleri çözme haklarının olup olmadığı ve hangi puan için hangi testleri çözmeleri gerektiği oluyor. Testlerle ilgili sınırlama yok. İsterseniz 4 testi de çözer 3 farklı puan alırsınız. Ama puanınızın hesaplanabilmesi için 2 test çözmek zorundasınız.

 

Şimdi hangi testleri çözerseniz hangi puanları alacağınıza bakalım:

 

SÖZ. puanı: Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 ile Sosyal Bilimler-2 testleri.

SAY. puanı: Matematik ile Fen Bilimleri testleri.

EA puanı: Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 ile Matematik testleri.

SÖZ ve EA için: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testleri.

SAY. ve EA için: Matematik ve Fen Bilimleri ile Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 testleri.

SÖZ.+SAY.+EA puanı: Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testleri.

 

Son sınıf ve mezunlar nasıl başvuru yapacak?

YKS başvuruları 21 Mart saat 23.59’a kadar sürecek. Başvurularınızı 2018 YKS Kılavuzu’na göre yapacaksınız. Son sınıflar ile mezunlar ve daha önce ÖSYM’ye başvurmuş olanlar farklı yolları kullanacaklar.

 

Son sınıflar başvuru merkezine gidecek

Kendi okulları sınav başvuru merkezi olan son sınıf öğrencileri kendi okullarından baş- vuru yapacak. Okulu sınav merkezi olmayanlar ise ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenecek başvuru merkezlerinden birinden yapacak.

 

Mezunlar, açık lise öğrencileri ve diğer adaylar

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgileriniz varsa, ÖSYM arşivinde geçerli bir fotoğrafınız bulunuyorsa ki burada son 50 ay içinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf geçerli fotoğ- raf olarak kabul ediliyor. Bu koşulları taşıyorsanız isterseniz internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ama başvuru merkezi ya da sınav koordinatörlüklerinden başvuru yapmanıza da engel yok. Eğer MEB e-okul sisteminde eğitim bilginiz yoksa ya da var olan bilginiz kayıtlı ve doğru değilse o zaman başvurunuzu ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden birinden yapacaksınız.

 

Eğitim bilgileriniz güncellenecekse

Başvuru ekranında MEB e-okulda kayıtlı eğitim bilgilerinizi göreceksiniz. Bu bilgilerde güncelleme yapılması gerekiyorsa ne yapacaksınız? Son sınıf öğrencisiyseniz kendi okullarınızdan bu güncellemeyi yapacaksınız. Mezunlar ise ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurup güncelleyecek.

 

Yazı: Pervin Kaplan

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön