Bebek ve çocuk gelişiminde etkili besinler

Çocukların gelişiminde ilk 2 yıl en önemli faktör beslenme.

Bebek ve çocuk gelişiminde en etkili gıdalar

Çocukların gelişiminde ilk 2 yıl en önemli faktör beslenme. 2 yaşından itibaren genetik kapasite etkili olmaya başlıyor. Çocukların genetiğinin elverdiği en üst sınıra ulaşabilmesi için de iyi beslenmeye ek olarak yeterli gece uykusu alması ve bedensel aktivitesi etkili oluyor. Gelişimde tabii ki tüm besinlerin dengeli tüketilmesi önemli ancak öne çıkan gıdalar var:

 

Boy ve beyin gelişiminde protein


Pediatrik endokrinolog Dr. Nihal Memioğlu’nun verdiği bilgilere göre; Protein ve süt grubu besinler gelişim konusunda en önemli gıdalar. Et, balık, tavuk, yumurta bu bakımdan en zengin kaynaklar. Süt ve yoğurt, kalsiyum ve fosfor içerdiği için hem kemik gelişimi için çok önemli, hem de protein desteği sağlıyor.

 

Beynin gelişimi için tek bir besin olmasa da proteinli besinler bu konuda da çok etkili. Ayrıca çocukta vitamin ve demir eksikliğinin olmamasına, Omega-3 takviyesi yapılmasına da dikkat etmek gerekiyor. Bu bakımlardan kırmızı et, yumurta, balık, ceviz ve pekmez en değerli besinler.

 

Taze ve mevsiminde sebze, meyveden alınan vitamin ve mineraller ile karbonhidrat ve yağlardan alınan enerjinin de büyüme için önemini unutmamak gerekiyor.

 

Tam tahıllar


Tam tahıllar çocuklarımızın gelişimi için gerekli birçok besin öğesini içeriyorlar. Liften zenginler ve sindirim sistemini olumlu etkiliyorlar. Glisemik indeksleri düşük olduğundan kan şekerinde ani yükselme ve düşüşlere neden olmuyorlar.

 

Tam buğday, tam yulaf, çavdar ve bulgur tam tahıl sınıfına giriyor. Tam tahıllı unlarla yapacağınız muhallebiler ve çorbalar, rafine edilmedikleri için tahılın tüm besleyici öğelerini taşırlar.

 

Tam buğday ve çavdar unu marketlerde kolayca bulunabiliyor. Tam pirinç unu ne yazık ki yok ama tam pirincin kendisi var. Tam pirinci alıp yıkayıp kuruttuktan sonra (kuruması birkaç gün sürebilir) un haline getirebilirsiniz. Pirinç çok sert olduğundan motoru güçlü bir blender ya da kahve değirmeni kullanmak gerekiyor. Tam yulaf bulmak da zor. Tam yulafı tane ya da un olarak doğal ürünler satan marketlerden yada internetten bulabilirsiniz. Tam yulaf tanesini de yukarıdaki işlemden geçirip un haline getirebilirsiniz.

 

Tam yulaf alırken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü yulafta çok çabuk mantar oluşabiliyor ve oluşan bu mantar gözle görülemiyor. O yüzden aldığınız yulafın taze olması ve serin ve kuru bir yerde depolanmış olması gerekiyor.  Tam yulafı da tıpkı pirinç gibi yıkamak gerekiyor. Ancak yulafın kuruması da zaman alıyor ve tam kurumamışken öğütülürse yine içinde mantar oluşabiliyor. Kendiniz tam yulaf alıp öğütecekseniz önce yıkayın ve iyice kuruyana kadar bekleyin. Yulaf ununu hazır alacaksanız, aldığınız yerin güvenilir olmasına dikkat edin. Yulafın bayat olduğunu, pişirdikten sonra acı, buruk tadından anlayabilirsiniz. Tadı böyle olan yulafları bebeğinize kesinlikle vermeyin.  

 

Tam tahıllı ve proteinli bomba çorbası tarifi için tıklayınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön