Çocuğunuzu formda kalması için cesaretlendirmenin 7 yolu

İşte çocuğunuzun formda kalmasını sağlamak için sizlere yol gösterecek 7 yol...

Çocuğunuzu formda kalması için cesaretlendirmenin 7 yolu

Çocuklarda obezite seviyeleri artık evrensel bir sorun olmuşken, çocukların formda olma konusu sıkça tartışılıyor. Beslenme şekilleri ve egzersiz alışkanlıklarını küçük yaşlarda kazanmaları gerekir. Fakat tüm bunları anlatırken, karşınızda yetişkin gibi ilgi görmek isteyen küçük bir şeytan olduğunu unutmayın. İşte çocuğunuzun formda kalmasını sağlamak için sizlere yol gösterecek 7 yol...


İyi bir örnek olun!
Çocuğunuzun formda olmasını ve bunu devam ettirmesini sağlamak için ona iyi örnek olmanız gerekir. Eğer bir anne olarak çok fazla hazır yemek tüketiyorsanız, gazlı içecek içiyorsanız, boş zamanlarınızın tümünde televizyon izliyorsanız ona bunların aksini yapmasını söylemeniz çok anlamsız olur.  Öncelikle bir büyük olarak, hayatınızda sizin sağlıklı seçimler yapıyor olmanız gerekir. Bu alışkanlıklarını sizden kazanacak.Elektronik ürünlerin zamanı olmalı!
Ebeveyn olarak, limitler koymak sizin elinizde, ve elektronik eşyalara ne kadar çok limit koyarsanız çocuğunuz o kadar formda olur. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu ve video oyunları zamanlarını olabildiğince kısıtlayın. Boş zamanlarını daha verimli geçirmesi gerektiğini anlatın ona. Fakat yaptıklarınızla sizde örnek olmalısınız. Öncelikle çok acil olmadığı sürece, cep telefonları ile vakit geçirmeyin. Tüm bu zamanlarınızı onunla evde egzersiz yaparak değerlendirin.


Onlara besinleri tanıtın!
Çocuğunuza iyi veya kötü besinleri anlatırken nasıl yapıldıklarını, ne ile yapıldıklarını anlatın. Sizde onun yanında yasakladığınız ve onun için zararlı olan besinleri tüketmeyin. Sebze ve meyveyi hayatında daha fazla olması için, öncelikle onların yetiştirilmesinden başlayın. Onunla birlikte balkonunuzda ya da mutfak camınızın önünde saksıda yetiştirebileceğiniz bitkiler ekin. Hem bir bitkinin nasıl yetiştiğini öğrenecektir, hem keyifli ve eğitici zaman geçirmiş olacaktır. Kendi hazırladığı bir şey olduğu için yemek için sabırsızlanacaktır.Yemek yapmayı öğretin!
Hazır yemekleri yapmak olay değil. Bunlar çok kolay. Siz yemek yaparken onunda işe yarayacağı bir zaman geçirmesini sağlayın. Mesela siz yemek yaparken, size yardım etmesini isteyin. İhtiyacınız olan tüm her şeyi ondan isteyin. Böylece yemeğin ne ile, nasıl yapıldığını öğrenecektir. Hem de kendini işe yaramış ve değerli hissedecektir.Marketten nasıl alışveriş yapıldığını öğretin!
Onlara besinlerin nereden ve nasıl geldiğiniz anlattığınız kadar nasıl yapıldığını da anlatmanız çok önemli. Fakat tüm bunlar kadar önemli olan bir diğer şey ise nasıl alışveriş yapıldığıdır. Tüm o renkli manav bölümünde çok eğlenecektir.Tabaklarını renkli boyayın!
Bu onlar için en eğlenceli aktivite olacaktır. Tabaklarını boyayın derken, ellerine boyaları alıp, boyamaktan bahsetmiyoruz. Anlatmak istediğimiz, tabağı ne kadar renkli besinlerden oluşursa, o kadar sağlıklı beslenmiş olduğunu söyleyin. Mesela yemek tabağının, bir gökkuşağı renklerinden oluşmasını söyleyin.Eğlenin!
Çocukların sağlıklı ve formda kalmasını eğlenerekte sağlayabilirsiniz. Onunla birlikte bisiklete binin, koşu yarışları yapın, meyve toplamaya çıkın, alışverişe gidin veya yemek yapın. Kendinizi düşünün anneniz sizinle tüm gün böyle ilgilenseydi ne kadar zevkli olurdu değil mi? Egzersiz zamanlarını eğlenceli hale getirerek, onun bunu bir hayat tarzı hale getirmesini sağlayın. Bunu ancak küçük yaşlarda kazandırabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön