Bebeğinizin motor gelişimi

Miniğinizin sağlıklı ve hareketli olmasını istiyorsanız zihinsel ve motor gelişimine önem verin.

Bebeğinizin motor gelişimi

Bu yazımızda sizlere bebeğinizin zihinsel ve motor gelişimlerine dair birtakım bilgiler vermeye çalıştık.
 

 

Anne karnında başlayan gelişim
Bebekler doğumdan itibaren çok hızlı gelişim gösterir. Motor (hareket) sistemin ve mental (zihinsel) gelişimin çok hızlı değişim gösterdiği bilinir. Bebeğin sağlıklı doğması öncelikle sağlıklı hamilelik geçirilmesiyle ilişkili. Annenin hamilelik döneminde sağlıklı beslenmesi, huzurlu olması ve hastalık geçirmemesi önemli. Böylece bebeğiniz karnınızda sağlıklı büyür.
 

 

Anne -baba-çocuk ilişkisi
anne- baba- çocuk ilişkisinin bu becerilere büyük bir katkısı var. Bebeğin sağlıklı gelişiminde beslenme özellikleri kadar anne-babanın bebekle ilgilenmesi de önemli. Onunla oyun oynaması ve beş duyusuna yönelik uyarıların devamlılığı, zihinsel ve motor fonksiyonların sağlıklı ve hızlı gelişimini sağlar. Ayrıca çocuğun sosyalleşmesi ve kendine güven kazanması açısından kendi başına basit işleri yapmasına izin vermek gerekir.
 

 

Oyunun önemi
Zihinsel becerilerin artmasında oyun çok önemli. Çocuğun yaşına uygun oyuncak ve oyun şekilleri zihinsel fonksiyonun gelişiminde etkili bir süreç. Sağlıklı çocuklarda motor gelişimi kendi doğal sürecinde ilerler. Ancak hastalık söz konusu olduğunda özel teknikler gerekebilir. Çocuğunuzun bazı şeyleri tek başına yapması ondaki azim, bağımsızlık, sorumluluk ve karar verme gibi duyguları geliştirir.
 

 

Aldığı mesajlar
Alışkanlık kazandırmada model almak ve özgüven oluşturmak önemli.
Çocuğun doğru gelişim sürecinde aldığı tekli mesajlar, yaşına uygun olmak kaydıyla anlayacağı kurallar onun gelişiminde yararlı olur.

 

Günlük hayatında gözlemlediği aile içi ilişkiler, hareketlerinin olgulaşmasında ve uyumunun gelişiminde etkili ve önemli belirleyiciler arasına girer. Beslenmeyle zihinsel gelişim arasında da bir bağ bulunur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön