Çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olması hastalıklarla mücadelede önemli bir faktör. Çocuğunuzun bağışıklığını desteklemek ve dolayısıyla sıkça hastalanmasının önüne geçmek, hastaneye gitmekten ve çoğunlukla işe yaramayan antibiyotik kullanmaktan çok daha kolay. Ancak bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bir gecede olmaz; bu yüzden hemen işe koyularak grip sezonuna hazırlık yapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır? Bağışıklık sistemi neden zayıflar?


Bağışıklık sistemi mikropları vücuda girdiği yerde yok edemezse yayılmasını engelleyerek sadece o bölge ile sınırlı enfeksiyon olarak kalmasını sağlamaya çalışır. Bağışıklık sistemi bu fonksiyonlarını hayat boyu sürdürerek bizleri hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemi fonksiyonları akyuvarlar, timus bezi, dalak, lenf bezleri, kemik iliği gibi birçok organın birlikte çalışması ile yerine getirilir. Bunlardan herhangi birinde oluşabilecek hastalıklar, bağışıklık sisteminde de zafiyet oluşturur. Başta anne sütü ile beslenme olmak üzere, çocukluk çağında geçirilen hastalıklar ve uygulanan aşılar, bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur. Bu nedenle çocukluk çağında enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Bağışıklık sistemi kötü beslenme, olumsuz çevre şartları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stresle beraber zayıflar.


Düzenli ve yeterli uyku bağışıklığı güçlendirir

Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin;


Çocuğunuzun erken uyuması bağışıklığını kuvvetlendirir


Gribi önlemenin en önemli yollarından biri düzenli ve yeterli uyku... Yeterli uyku, çocuğun her türlü gelişimini, sağlığını ve okuldaki başarısını olumlu yönde etkiler. Yetersiz uykuyla okula giden çocukların bağışıklık sistemi zayıf düşer, gribe karşı daha dayanıksız hale gelirler. Yaz aylarında rahat bir uyku düzenine alışan çocuklar, okul döneminde düzenli uykuya geçmekte zorlanabilirler. Bunun için hazırlık yapmalısınız.


Çocuğun hava alması bağışıklığını artırır

Sezona uygun giydirin ve mutlaka her mevsim dışarı çıkarın


Çocuğu sıcak tutmak onu sağlıklı yapmak demek değildir. Çocuk odasını sık sık havalandırın. Kışın, sonbaharda bahçeye çıkmasından korkmayın. Mevsimine göre giydirin ve yağışlı havalarda bile dışarı çıkarın, hava almaları bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için çok önemlidir.


Günlük D3 vitamini almalarını sağlayın

D vitamini bağışıklık sistemini destekler ve sağlık için genel olarak önemlidir. Kış mevsiminde, genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimizden daha az vitamin almaya meyilli oluyoruz; güneş, ana kaynklarından biri ne de olsa. Bu yüzden sonbahar aylarında takviyeye başlamak gerekiyor. 1 yaşından küçük tüm bebeklere ise tüm yıl boyunca D vitamini takviyesi yapmak gerekiyor.

1 yaşından küçük bebekler, günde 400 birim


1-5 yaş, günde 500-1000 birim


5-10 yaş, günde 1000 birim


10 yaş üstü, günde 1000-2000 birimBeslenmesine dikkat ederseniz çocuğunuzun bağışıklığı güçlenir

Sadece hastalanınca beslenmeye dikkat etmek bir çözüm değil. Asıl önemli olan büyüme gelişme sürecindeki çocuklarımızda sağlıklı ve dengeli beslenmenin her zaman uygulanıyor olması. Düzenli tüketim ile vücutta adaptasyon sağlanıyor ve bağışıklık sistemi güçleniyor. Bu nedenle gribe karşı koruyan besinlere daha fazla yer verilen sağlıklı bir beslenme planı çocuklarda her dönem uygulanmalı.

 • Kahvaltıyı atlamayın

Vücudumuzun virüslerle ve soğukla başa çıkabilmesi için bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması gerekir. Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için de dengeli ve kaliteli beslenmemiz gerekiyor. Dengeli ve kaliteli beslenmenin ilk kuralı; öğünleri tam yapmak ve en önemlisi de kahvaltıyı atlamamak! Güne mutlaka kahvaltı ile başlamak gerekiyor. Kahvaltıyı atlamak veya gereken özeni göstermemek, sonraki öğünleri ne kadar kuvvetli ve sağlıklı yapsak da yeterli olmuyor. Yeterli doygunluk sağlanmadığı gibi birçok besin ögesi de eksik kalabiliyor. • Bağışıklık sistemi için yumurta şart

Güçlü bir bağışıklık sistemi için özellikle çocuklarda sabah kahvaltısının olmazsa olmazı yumurta. Yumurta bizim için örnek protein. Yüzde yüze yakını vücutta kullanılıyor, bu nedenle kaliteli protein kaynağı olarak da beslenmemizde yer alıyor. Kaliteli protein olduğu için, bağışıklığı güçlendirmek adına son derece faydalı. Yumurtanın sarısı A vitamini açısından çok zengin. Özellikle çocuklarımıza her gün vermemiz gerekiyor. Yumurta kadar peynirler de önemli kahvaltıda. Çünkü mayalı besinler bağırsak sistemimiz açısından gerekli ve sağlıklı bir bağırsak da güçlü bir bağışıklık sistemi demek.


 • Omega3'ü ihmal etmeyin

Ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle balık kış süresince düzenli olarak tüketilmeli. Bu besinlerin içeriğindeki omega-3 bağışıklığımızı koruyan, enfeksiyonun çok daha fazla ilerlemesine engel olan hatta gerilemesini sağlayan önemli bir besin ögesi. O yüzden haftada bir iki kez balık, her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve belli porsiyonlarda kuruyemiş tüketmek gerekli.


 • Taze sebze tüketimini artırın

Sadece koyu yeşil yapraklı olanlar değil tüm sebzeler gribe karşı korunmada önemli. Taze sebzelerin de pişirilmiş sebzelerin de, bağışıklığı kuvvetlendirmede etkisi var. C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zenginler. Ancak sebzeler pişirildiği zaman B ve C vitaminleri bir miktar kayboluyor. Bu nedenle çok fazla ve çok suyla pişirilmemeliler. Vitamin, mineral ve antioksidanlardan en iyi şekilde yaralanmak için çiğ sebze tüketimi de gerekli. A ve C vitamini açısından kırmızı lahana, soğan, havuç, turp gibi sebzeler salatalara eklenebilir. Bağışıklığı güçlü olsun istediğiniz ama sebze sevmeyen çocuklarınıza sebzeleri değişik şekillerde sunabilirsiniz. Daha küçük yaştaki çocuklarınıza hazırladığınız tabaklarda brokoliyi ağaç olarak kullanmak bir seçenek olabilir veya sebze yemeklerinize et koyabilir, karışık sebzelerden çorba yapıp yedirebilirsiniz. Kışın lahana, karnabahar, brokoli, maydanoz, havuç, kabak, ıspanak, yeşilbiber önerilir. Bu besinler çeşitli vitaminler (A, E, D, C) ve mineraller (magnezyum, potasyum, selenyum, çinko vb.) bakımından zengindirler. • Meyve mutlaka tüketsin

Antioksidan ve vitamince zengin meyveleri de çocuklarınıza ara öğünlerde mutlaka yedirin. Gün içerisinde yedireceğiniz farklı renkteki meyveler daha çeşitli vitamin – mineral ve antioksidan alımı sağlayacaktır. Anne ve babalar çocukların beslenme çantasına sevdikleri kış meyvelerini koyarak çocukların meyve yemeye teşvik edebilir. Aynı zamanda çocuklar, anne ve baba veya kardeşlerini örnek aldığı için, bu alışkanlığı evde kazanması oldukça önemli. Şekeri, meyve sularını yok edin. Haftada birkaç kez içinde biraz meyve olan ev yapımı sebze suları içirebilirsiniz. Meyvelerden portakal, limon ve mandalina yemeyi tavsiye ediyoruz. Öyle ki, 1 portakal ve 2 mandalina günlük C vitaminin miktarını karşılıyor. Elma ve kivi buraya dâhil edilebilir. Özellikle elmayı zencefil ile pişirip çocuklara vermek çok iyidir.


 • Demir ve çinko tüketimi

Bağışıklığı korumada demir, çinko ve magnezyumun da çok önemli olduğu unutulmamalı. Bu nedenle kuruyemişler, kuru baklagiller, et-tavuk-balık ve esmer ekmeklerin çocuklarımızın beslenmesinde mutlaka yeri olması gerekiyor. Çocuklar arasında demir eksikliğinden kaynaklanan anemi bazen çok yayılır ve bu da bağışıklığı etkiler. Anemiden korunma için demir zengini besinleri (et, pekmez, kuru üzüm, yumurta vb.) Bol bol yenmesi tavsiye edilir. Son çalışmalar çinko elementinin insan sağlığında büyük rolünü doğruladı. Çinko elementi nohut ve ette bulunur. Çocuklarınızı rafine edilmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutun. Çinko, ıstakoz, sığır eti ve kuzu etinde bolca, fasulye, balkabağı ve kajuda ise biraz daha az bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. 5 ay boyunca düzenli tüketmek, viral enfeksiyon – özellikle de soğuk algınlığı – ve antibiyotik kullanımı riskini düşürür. Yaşı büyük çocuklara, aromalı pastiller halinde, küçüklere ise sıvı formunda kolaylıkla verebilirsiniz. Yaşa göre önerilen günlük dozlar şu şekildedir:


6 ay-3 yaş, günlük 2-3 mg


4-8 yaş, günlük 5 mg


9-13 yaş, günlük 8-10 mg


14-18 yaş, günlük 10-15 mgAşılarını ihmal etmeyin


Doğumundan itibaren tüm aşılarını yaptırın. Bebekler aşılanmazsa, vücutları hastalığa neden olabilecek mikroplara karşı güçsüz düşer. Bebeklik dönemi bağışıklık sistemi henüz yeterince oluşmadığı için en savunmasız dönemdir.


2 yaşına kadar anne sütü ile besleyin


Yeni doğan döneminde en değerli besin anne sütüdür. Anne sütünü mutlaka verin! Anne sütünün içeriğinde bağışıklığının yükselmesi ve çocuğun ilk aylarda hastalıklardan korunması için özel maddeler var.


Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın


Ellerini sık sık yıkasın. Özellikle okuldan geldiğinde ellerin yıkanmasının önemini anlatın. Ellerin düzenli ve sık yıkanması birçok enfeksiyon hastalığından korunmada en önemli koruyucu mekanizmadır.


Haftada iki kez salin (tuz çözeltisi) ile burun temizliği yapın


Burun yolundan salin çözeltisi kullanmanın, çocuklarda solunum yolları enfeksiyonlarını ciddi ölçüde azalttığı bilinmektedir. Küçük bebeklerde zor olsa da 4 yaşından büyük çocuklarınızla deneyebilirsiniz. Eczanelerde satılan salin yıkama takımları oldukça kullanışlıdır. Haftada 2-3 kez yapılması gerekiyor.Yaşına uygun ve düzenli spor yapmasını sağlayın

Yaşına uygun sporla meşgul olmasına ortam oluşturun, hareketsiz yaşam tarzından, telefon ve bilgisayardan uzak tutun.Hafif şifalı bitkiler kullanın


Çocuklarda soğuk algınlığını önleyebilmek için günlük olarak kullanabileceğiniz şifalı bitkiler nelerdir? İşte tavsiyelerimiz;


Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum enfeksiyonları ve bronşit riskini düşürür. 2-5 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz, 7,5 ml’dir; yani yaklaşık 1,5 çay kaşığı kadar. 6-11 yaş arası çocuklarda ise günlük 10 ml ya da 2 çay kaşığı yeterlidir. Aynı doz 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde de kullanılabilir. Andrographis adındaki bir diğer şifalı bitkinin ise bağışıklığı güçlendirdiği, solunum yolu enfeksiyonlarını azalttığı ve kaçınılamadığında sürelerini azalttığı bilinmektedir. Soğuk algınlığından korunmak için genelde 5 gün boyunca günlük 50-200 mg yeterli olmaktadır.Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Propolis hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Alerjen sınıfında bir ürün değildir. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Beninoglun 6yasinsda otizimlidir yemekle ilgisi olmaz neyapabilurim n2yedirebilirrim ina
  CEVAPLA
 • Misafir 1 yaşında ki çocuklar bu ürünü kullanabilir mi
  CEVAPLA
 • Misafir asdsadasdasdasdasdas
  CEVAPLA

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi almak için 'Çerez Politikasını' ve 'Gizlilik Politikasını' inceleyebilirsiniz.