Ailem beni dışladı tek başımayım

Merhaba, ben 23 yaşındayım ve çok sevdiğim bir kız arkadaşım var, kendisi 18 yaşında. Ciddi bir adım atmak istiyoruz ama ben henüz üniversite 2. sınıftayım. Ailevi problemlerimden ötürü kendi imkanlarımla okuyorum, haliyle derslerden geride kalıyorum. Sigortalı bir işte çalışıyorum ücret 1200 tl. Bir ara okuldan vazgeçecektim ama bölüm öğretmenlik. Ne yapacağım bilemiyorum. Ailemle 2 yıldır konuşmuyoruz, ne yaptıysam dışladılar beni. Kaldığım derslerden ötürü hiçbir yerden destek de alamıyorum. Kız arkadaşım bir gün beni terk edecek diye korkuyorum, o zaman tam biterim. Ne olur, fikrinize ihtiyacım var.

İstanbul'dan M.Ö. 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

 

‘’Ağlasam sesimi duyar mısınız, 

  Mısralarımda;

  Dokunabilir misiniz,

  Gözyaşlarıma, ellerinizle? ‘’

  Orhan Veli Kanık

 

Belki hüznü yaşayacak çok şey var hayatınızda. Bir aile sıcaklığı yoksunluğu ve yalnızlık bunların en başında. Kısacık açıklamalarınızda hüznünüz, endişeniz ve korkunuz vardı sevgili okurum. Yalnız siz mi? Hepimiz bazen ağlarız halimize. Şükredecek çok şey varken göremeyiz onları. Varılmak istenen hedefler, olması istenen arzular, yaşanmayan aşklar, erken vedalar ve daha bir sürü şey için gözyaşı dökeriz gizli gizli. Bazen kendimizden bile saklarız gözyaşlarımızı, göremeyiz güzel yüzümüzü, sağlıklı vücudumuzu, yaşadığımız için hala var olan umutlarımızı ve her gelen günün bize getireceği güzellikleri görmezden gelip hüznü yaşarız. Mutlu olmayı öğretmemişler mi? Biz mi bilememişiz? Hepimizin arabesk bir yanı var.

 

Yazımın başında da söylediğim gibi bütün bu hüzünlü hikayenizde öyle güzel bir umut var ki. O umut sizsiniz.  Evet çok yakın değil, ama o kadar da uzakta değil. Biraz daha gayret, biraz daha sabırla aşacağınız bir yol önünüzde uzanmış duruyor. Ben karşımda başarılı bir genç görüyorum hem de bir başına bir yandan çalışıp bir yandan okuyan. Sizi nasıl kutlamam, bir anne gibi gurur duydum sizinle. Kendinizi nasıl küçümsersiniz? Şurada iki sene sonra öğretmen olacaksınız ve sizin gibi gençler yetiştireceksiniz, onlara ayakta durabilmeyi öğreteceksiniz. Ben sizin öğretmenlikte de çok başarılı olacağınıza inanıyorum. Buna sezgi deyin veya ne derseniz deyin, bu zoru başardıktan sonra sizi daha büyük başarılar bekleyecek, en zoru bu çünkü, ondan sonraki zorluklar size çok kolay gelecek.

 

‘’…Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,      

Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu      

Bu derde düşmeden önce.       

Bir yer var, biliyorum;      

Her şeyi söylemek mümkün;      

Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;      

Anlatamıyorum. ‘’

 

Orhan Veli Kanık  

 

Aşk böyle bir şey işte, seversin hem de çok ve ödün kopar kaybederim endişesiyle.  Ama korkmak hiçbir şeyi değiştirmez biliyorsunuz değil mi? Sizi seviyorsa, aklı başında bir genç kız takdir de eder tek başınıza verdiğiniz bu mücadeleyi ve sıkı sıkı tutar ellerinizi güç vermek için, yanındayım der gibi. 18 yaş evlilik için çok genç bir yaş, sizin de okulunuzu bitirmek için önünüzde 2 yılınız var, ama illa bir ciddi adım atmak istiyorsanız bir söz/nişan yapabilirsiniz. En azından okulunuzu bitirene kadar birbirinize destek olarak, güç vererek bu zamanı beraberce aşarsınız ve unutmayın ki bir evliliğin uzun ömrü sevgi, saygının yanında aynı zamanda maddiyatla da ilgilidir. Sizin ayaklarınızın ere sağlam basması da ancak üniversiteden mezuniyetinizle gerçekleşebilir. Her şey sizin kararlılığınızda, buraya kadar gelmişken yılmamanızda. İnsan kendine inanırsa her şeyi başarır. Kişi kendi potansiyelini bilir, neyi yapıp yapamayacağını, şayet yanılıp da bırakırsanız yıllar yılı pişmanlığını yaşarsınız ve hiç bitmez bu pişmanlık. Kararlı olun ki endişelerinizden kurtulun, kendinize inanın ki başarabilin. Biliyorum yorgunsunuz, tek başınıza yoruldunuz, ama görmüyor musunuz epeyce yaklaştınız.

 

Bu sizin hikayeniz sevgili okurum. Bir başarının öyküsünü yazıyorsunuz hayata.  Unutmayın ki hiçbir başarı kolay yoldan elde edilmez. Arkada emek, sabır ve azim vardır daima. Sizin hikayenizde de olduğu gibi. Sakın yarım bırakmayın, herkese, her şeye inat başarıyla bitirin bu yalnız, ama savaşçı gencin hikayesini. Sevgiler….

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Kasım 2014 Cuma 13:02

  pozitif enerjinizi kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön