Nişanlım çok kıskanç

Merhaba,

Nişanlımla problemlerim var, önceden güzel sözler söylerdi, ama şimdi öyle değil. Çok aşırı sıkıyor, Whatsapp'a bile karışıyor, mesajlarımı okuyor, telefonumu izinsiz karıştırıyor. Benimle ilgili güven problemi var, ama ben onu çok seviyorum, her şey eskisi gibi olsun istiyorum. Ne yapmalıyım? Allah için güzel, mantıklı bir akıl ver ablacım lütfen.

 

Yeşim Tijen’in cevabı:


"Aynı günde dört mevsime şahit olmak gibi bir şey bu, Önce özlüyor, Sonra ağlıyor, Akşamları küsüyor, Geceleri çok seviyorum."

 

Dün kuvvetli bir rüzgarla fırtına çıktı, evdeydim, panjurları düzelttim rüzgardan etkilenmesinler diye, bu bir doğa olayıydı. Evimde güvendeydim, biraz huzursuzluğunu yaşadım o kadar. Bazen de ruhsal dünyamızda fırtınalar eser. O zaman da birtakım tedbirler almamız gerekir çözümlere ulaşmak için. Önce kafa yormak, sonrasında uygulamak ve çabalamak. Sevmenin en aciz tarafıdır güvensizlik. Neden yaşanır güvensizlikler hiç düşündünüz mü? Kişinin ya kendine güveni yoktur ya da karşısındakine. Karşınızdakine güvenmiyorsanız sizin ona olan inancınızı zedeleyen tutumlar sergilemiştir. Bir de kendimize olan güvensizliğimizden kaynaklanan karşımızdakine yönelik güvensizliklerimiz vardır.

 

Günümüzde kadın da erkek de teknolojinin getirdiği özgürlükle kanatlandı. Bu teknolojiyi sorumsuzca kullanmaya başladı. Kadın da erkek de birbirinden şüphe duyar hale gelmedi mi sizce de?  Peki suç teknolojide mi yoksa değişen Türk kadını ve erkeğin de mi? Kişiler daha içe kapanıp teknolojik sosyalliğe kapılarını aralamadı mı? Ayıpların kalktığı, yaşanmayanların kayıp olarak görüldüğü kadın ve erkekler çoğalmadı mı soruyorum size? Bu yeni Türk toplumunda kişiler bunları göre göre güvensizlikler yaşayabiliyorlar. Siz de elinizden cep telefonunu düşürmüyorsanız, o telefonu nişanlınız karıştırma ihtiyacı duyar, buna siz neden olmuş olursunuz.

 

"Eskisi gibi olsa aşklar, kız sevdiği erkeğin elini tutmaya utansa, erkek sevdiğinin gözlerine bakmaya kıyamasa."

 

Gönülde sevgi olunca kıskançlık da peşinden koştura koştura gelir. Dozundaysa eğer çiftlerin hoşuna bile gider, sevildiğini hissettirir. Ama fazlaysa, rahatsızlık veriyorsa, kişinin de bu kıskançlığı oluşturacak hareketleri yoksa o zaman sorunun karşımızdaki kişinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklandığını düşünebiliriz. Kendini yetersiz gördüğü, eksik hissettiği yönlerinden huzursuzluk yaşar, bu huzursuzluğu karşısındaki kişiye güvensizlik olarak hissettirir. Kadın ya da erkeğin fiziki ve  manevi özellikleri onun güvenli bir kişilikte olmasına yetmeyebilir. Kişinin kendini keşfetmesi, sevmesi gerekir. Bazen bu güveni kazanmak kişilerin yıllarını alır. Yaşadıkları güvensizlik içinde de yaşamlarını devam ettirirler. Kendine güvenli kadın veya erkek kıskançlığın aşırısına kaçmaz, gerektiği kadarını yaşar ya da yaşatır. Yaşadığınız güvensizliğin bir diğer nedeni de şu olabilir diye düşünüyorum: Kişi, eğer kendi birtakım yanlış davranışlar içindeyse, karşısındakinin de aynı şeyleri yapabileceğini düşündüğünden, günümüz teknolojisi buna çok fazla meydan verdiğinden bu tip kısıtlamalara, baskılara gidebilir.

 

Bütün bunlardan sonra, yaşadıklarınızı siz tahlil edeceksiniz. Bana yazdığınız kadarıyla size şunları önerebilirim: Nişanlınızla konuşmadan bir çözüme ulaşamazsınız. Kendisine karşı bir güvensizliği varsa ona kendini fark etmesinde yardımcı olun. Güven kazanmanın yaşı yoktur, güzel yanlarını göstererek onun ne kadar özel olduğunu hissettirin. Hep güzel sözlerin ondan gelmesini beklemeyin, siz ona fısıldayın onu ne kadar sevdiğinizi. İlginiz onun yanındayken sadece ona yönelsin. Onun sizin için ne kadar değerli olduğunu davranışlarınızla bütünleştirerek gösterin ona. Çözüm birbirinizle konuşup, birbirinizi anlamaya çalışmakta. Yani çözüm sizde. Sevgiler...

 

"Ben aslında her şeyi sonradan öğrendim, Herkes her şeyi sonradan öğrenmiş, Bunu da sonradan öğrendim."

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Eylül 2018 Pazar 13:01

  İyi ablacım ben nisanlyim bugün nişanlı olduğumda bir yılı doldurduk bir hafta sonra yıl dönümüzen 6 yıl olcak sevrek nişandik zorla ben hasta oldum 3 yıldır tedavi görüyorum hastaneye yatağa düşünüyorum hep nişanlim hep gine ne var gine ne oldu diye tersliyo eskiden çok mutluyduk şimdi çok değiştiy

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön