Mucize mi: Kereviz sapı suyu

Bugünlerde bir kereviz sapı suyu konusu aldı başını gidiyor. Kerevizin faydaları tabii ki saymakla bitmiyor ama sadece kereviz sapı kürü yapıp sonrasında hemen mucizevi etkiler olsun, benim bütün sorunlarımı gidersin diye beklemeyin. Herşeyden önce beslenme bir bütün, yani tek bir besine körü körüne bağlanarak hareket etmeyin. Kürü bitirdikten sonra “battı balık yan gider” diye eski düzeninize devam ediyorsanız, o zaman bu ya hep ya hiç algısı ve davranışı da bedeninizi çok yorar, unutmayın. Dost acı söyler.

 

Kereviz sapının organik üretimi yok

Kereviz sapı suyunun ilk popüler olduğu Amerika’da ve sonrasında Avrupa ülkelerinde kereviz sapı organik olarak üretiliyor. Şu anda Türkiye’de kereviz sapı, ancak iyi tarım yapan firmalardan alınabiliyor. İyi tarım yine zirai ilaç kullanıldığı anlamına geliyor. Bizdeki kereviz sapları, yurtdışında gördüklerimden çok daha az su içeriyor, bu nedenle daha fazla paket kullanmak durumunda kalıyorsunuz.  Benim kereviz saplarımı aldığım firma da iyi tarım yapıyor. Telefonda sorularıma net cevaplar aldım, analizlerini benimle paylaştılar. Siz de kendi filtrenizden geçirip alışverişlerinizi böyle yapabilirsiniz. Sonuçta kür yapma niyetiyle yola çıkıp, bedeninize toksin yüklemenin anlamı yok. Şu anda mevsimi olmadığından ve bu kadar çok talep geleceğini tahmin edemediklerinden tedarik edemiyorlar diye biliyorum.

 

Nasıl tüketebilirsiniz?

Ben sapı kereviz suyunu slow juicer’da sıkıyorum. Ancak kerevizin mevsimi neredeyse bittiği için artık mevsiminde ne sebzeler, ne otlar varsa onlara geçiş yapıp onları sıkacağım. Blender’da su ekleyerek yapabilirisiniz. Kür için sabah 450 ml içmeniz öneriliyor. Kereviz sapı suyunu tükettikten sonra yarım saat boyunca hiçbirşey yiyip içmemeniz öneriliyor. Sadece kereviz sapının suyunu sıkıyorsunuz, yani yanına limon, salatalık, zencefil vb. birşey eklemiyorsunuz. Blender’da yapıyorsanız, posasını süzüp içmeniz gerektiği söyleniyor. Kereviz sapını salatalarınızda, humus gibi mezeleri tüketirken kaşık niyetine kullanarak da tüketebilirsiniz.

 

Nasıl bir makine almalıyım?
Şu anda benim kullandığım slow juicer yerli bir marka ve ithal rakiplerine göre fiyat skalası çok düşük. Yeşil yapraklı sebzeleri sıkarken biraz zorlanıyor ama yanına limon, salatalık gibi bir sebze eklendiğinde performansı artıyor. İthal olan markalarda performans açısından çok daha iyi markalar var, ancak fiyat skalası şu anda benim için yüksek. Hayatta alışkanlık geçişlerinde küçük adımlarla hareket etmenin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. İlk önce böyle bir makine veya blender bile olabilir, hayatınıza sebze suyu veya sebze smoothielerini dahil edip sonra bu uzun süren bir alışkanlığa döndükten sonra, imkanınız varsa, neden size daha iyi hizmet edecek bir makine de almayasınız ki? Önemli olan, bir anlık heves olup sonradan bırakılmaması.

 

Unutmayın, sağlık bir bütün

Bazen popüler olan birşeyi denemek, siz de alışkanlıklarınızı değiştirecek pozitif bir adım olabilir. Ancak popüler de olsa herşeyi kendi süzgeçinizden geçirmeyi unutmayın. Sağlık, hep söylüyorum, bir bütün. Çok iyi besleniyor, yediğimize içtiğimize çok özen gösteriyor da olsak, hayat bir bütün. Bizleri etikleyen öyle çok şey var ki: Her sabah gittiğimiz işyeri, yöneticimiz, iş arkadaşlarımız, hayat arkadaşımız, ailemiz, oturduğumuz sokak, maneviyatımız, hareketli olup olmamamız ve elbette duygularımız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön