Evimizde sadeleşmek bize neden iyi gelir?

Çoğumuzun evleri kullanmadığımız, alırken içimizin gittiği ama dolaba yerleştirdikten sonra neyle giyeceğimizi bilemediğimiz, unuttuğumuz ya da bedenimizin değişmesinden dolayı “Bir gün ben bunu giyerim” düşüncesiyle sakladığımız onca kıyafetle dolu. Kitaplıklarımızda, bu kitaptan sonra bunu da okurum diye aldığımız ama daha el değmemiş, okunmamış onca kitap var. Bazı eşyalarımız da sevdiklerimizden gelmiş, ayıp olur düşüncesiyle bir türlü onlardan vazgeçemiyoruz, evde bir köşede paketli halde varlığını sürdürüyor veya siz tam kendi zevkinize göre bir halı alacakken “A, boşuna harcama yapma, bende halı var” diye, ne perdeyle, ne mobilyayla uyumlu olmayan bir halı yollanmış, sonra siz de onu evde bir yerlere kaldırmış olabilirsiniz. Bir de alışveriş yaparken kendimizi kaptırmalarımız var... İhtiyacımızdan çok daha fazlasını alıyoruz, istifliyoruz, sanki bir daha bulamayacakmışcasına, elimizden kaçıp gidecekmişcesine bir içgüdüyle alışveriş yapıyoruz.

 

Bu yıl Türkiye’de yapılan İsraf Raporu Araştırması'nda özellikle giyim kategorisinde ihtiyaç dışı tüketimin çok yüksek olduğu belirlendi; her 10 kişiden 6’sının ihtiyacı dışında ürün satın aldığı ve dolabında çok az giyilen giysiler olduğu ortaya çıktı.

 

Yeni yıl öncesi dolabınızdan kullanmadığınız kıyafetleri ayırıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya ne dersiniz? Siz bunu büyütüp tüm evde sadeleşmeye de gidebilirsiniz. Genellikle eşya biriktirme ve elimizden çıkaramamızın altında “Gün gelir, lazım olur” düşüncesi yatar ama o gün de bir türlü gelmez. Ara ara bu temizliği yapmak bana ruhen inanılmaz iyi geliyor. Hatta bunu yapamayan ancak yapmak isteyen tüm arkadaşlarıma gidip evlerini, dolaplarını, yatak altlarını, köşe bucak ne varsa, herşeyi elden geçirip temizlediğim olmuştur. O enerjinin ortadan kalkması, bana nasıl iyi hissettiriyor, anlatamam. Çok yakın bir arkadaşım 20 senelik yastık kılıfını bile saklardı. Bir gün onun evinde böyle köşe bucak bir arınma yaptım, ihtiyaç sahiplerine verilecekleri torbalara doldurduk, kapının oraya çıkardık. Tam evden çıkacağım, “Bu mont da güzeldi, ben onu giyerdim...” diye eşyalara içli içli bakmaya başlamaz mı? Mont öyle küçüktü ki, artık ona beden olarak olması imkansızdı, çocuk montu gibi olmuştu ama giyerim diyordu. O an anladım ki, ben poşetleri evde bırakırsam, arkadaşım herşeyi geri dizecek. Tüm torbaları yüklenip evden çıkmıştım. O yüzden bu konuda profesyonel hizmet versem, yeridir.

 

Eşyalarımızda sadeleşmek, kullanmadıklarımızı ihtiyaç sahiplerine vermek neye yarar?

 • Fazla kullanılmayan eşya, enerji akışını tıkar. Evinizde uyumu yakaladıktan sonra, enerjiniz daha kolay akacak. Feng Shui ve geleneksel Çin tıbbında sağlık ve bolluğun anahtarı, "yaşam gücü enerjisinin dolaşımı" olarak geçiyor.

 

 • Dağınıklığı ortadan kaldırmak, tıkanıklık ve dengesizlikleri ortadan kaldırır. Taze enerji ortaya çıkar.

 

 • Evde kullanmadığınız, bozuk, size olumsuz birşeyler hatırlatan, aslında kurtulmak isteyip de elinizden çıkarmadığınız herşey enerjinin durağanlaşmasına yol açar.

 

 • Evde işinize yarayan eşyaları daha rahat bulursunuz. Fazla eşyalarınızın arasında giyeceğiniz kıyafetleri bulmaya boşu boşuna zaman harcamazsınız.

 

 • Dağınıklık ve fazladan eşyalar genellikle hayatımızın tamamlanmamış, bitmemiş kısımlarını yansıtır. Eşyalarınızla ilişkinizi gözden geçirip, fazlalıkları ortadan kaldırdığınızda, daha büyük ve yaratıcı riskler alabilirsiniz. Geçmişle ilgili bağınızı koparmanız gereken durumlarda daha cesur adımlar atabilirsiniz.

 

 • Erteleme huyunuz azalır. Dağınıklık enerjinin hareket yeteneğini azalttığı için işlerinize adım atmanızı zorlaştırır.

 

 • Duygusal kalıntılardan kurtulursunuz. Eşyalarınızı gözden geçirirken, bir anda kendinizi eski, kötü hatıraların içinde bulabilirsiniz. Onları elden çıkarın ki, yeni, heyecanlı, mutlu anlarınıza yer açın.

 

 • Evdeki dağınıklık uyku düzeninizi de olumsuz etkiler. Yatak odanızda çok fazla dağınıklık olduğunda (egzersiz ekipmanları, ofis evrakları, katlanmamış çamaşır yığınları vb.) dağınıklığın enerjisini stres olarak sık sık hissedersiniz. Yatağınızı yapmak kadar basit birşey, zihinsel olarak daha net hissetmenize yardımcı olabilir. Hepimiz zihnimiz sakin olduğunda daha kolay uyuduğumuzu biliyoruz.

 

 • Zaman kazanırsınız. Eşyalarınızda sadeleştikten sonra evinizde birşeyler bulmanız çok daha kolaylaşır.

 

 • Üretkenliğiniz artar. Evinizde eşyalar üstünüze geldiğinde, evde yapmanız gerekenleri yapmanız veya önceliklerinizi belirlemeniz zorlaşır. Sadeleştiğinizde, daha az enerjiyle daha yaratıcı olursunuz.

 

 • Sakinleşirsiniz. Evinizin daha sakin ve duru bir enerjisi olduğu için sizin enerjiniz de sakinleşir. Eviniz kaotik olduğunda, siz de kendinizi daha kısıtlanmış hissedersiniz.

 

Bir eşyanın fazlalık olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Uzun süredir kullanmadığınız ama ayrılamadığınız bir eşya için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

 • Bana neşe veriyor mu?

 

 • Bunu ne kadar sık kullanıyorum?

 

 • En son ne zaman kullandım?

 

 • Bir daha ne zaman kullanırım?

 

 • Benim için ne kadar gerekli?

 

 • İhtiyacım olduğunda, kolayca yeniden bir yerden bulabilir miyim? Bir arkadaşımdan ödünç alabilir miyim?

 

Ufak bir ipucu

Sadeleşirken bazı kıyafetlerinizi "Bu sezon kesin kullanırım" diye düşünüp saklamak istiyorsanız o kıyafetlerin askısını dolapta ters asın. Eşyalarınızı bir sonraki sefere gözden geçirdiğinizde, askı hala ters duruyorsa, o kıyafeti de elden çıkarmanın zamanı gelmiş demektir.

 

Evinizde sadeleşmeye başladığınızda bunun etkilerinin tüm yaşamınız üzerinden de etkilerini göreceksiniz, hayatınızın başka alanlarında da sadeleşmeye başlayacaksınız. Daha fazla bütçenize göre hareket edeceksiniz. Kendinize daha geniş bir hareket alanı sağlayacaksınız. Bütün bunları öğrendikten sonra, sadeleşmeye hazır mısınız?

 

Sevgilerimle, mutlu haftalar

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Aralık 2018 Salı 20:51

  Benim içinde cesaret ???? Ne güzel yazmışsın sevgili deniz Cesaret , kendine güven , konforlu yaşam alanından çıkma , kimseyi kırmadan ama kırılır mı üzülür mü dert etmeden kendini ifade etmek

  Cevapla
 •  
  11 Ocak 2019 Cuma 16:00

  evet, değil mi? bence de öyle, sevgiyle kucaklıyorum.


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön