Dünyanın en tehlikeli plajları

İşte uzak durmanız gereken 5 plaj.

Dünyanın en tehlikeli plajları

Sosyal medyaya düşen ya da siz aradığınızda internette karşınıza çıkan plajlar genellikle ‘Dünyanın en güzel’ sahilleri olur. Karayip ve Havai’nin sıkça ziyaret edilen kıyılarından, Güney Pasifik ve Raja Ampat, Endonezya gibi daha uzak pastoral şiirlere, sahillerle ilgili hikaye genelde güneşli.


Peki ya uzak durmanız gereken plajlar yok mu? Dünyanın en iyi plajlarından bazıları düpedüz tehlikelidir ve hakkında yeterince fikir sahibi olmadığınızda güzelliği ile sizi kendilerine çekebilir.

 

 

Queensland ve Northern Territory, Avustralya

 
Queensland, Whitsunday Adaları’nda bulunan Whitehaven Beach, dünyanın en güzel plajlarından biri. Öyle ki muhteşem bir yağlıboya tabloyu anımsatır. Ama bu plaj, kuzey Avustralya sahil şeridinin geri kalan çoğu yeri ile birlikte, ölümcül bir sır saklıyor: Kutu denizanaları. Yerel olarak ‘dişleyen’ olarak anılan bu denizanaları, dünyanın en ölümcül hayvanlarından biri. Sadece bir sokma sizi öldürmeye yeterli, o yüzden eğer burada suya girmeye niyetlenirseniz, güvenlik ağları içinde olduğunuzdan emin olmalısınız.

 

 

Kilauea, Havai

 
Burada, Güney Afrika ve Kuzey Avustralya’nın aksine, tehlike güzel bir perdenin arkasında saklanmıyor; neden gözler önünde. Tabii sürekli patlayan ve lavaların denizle buluştuğunda sertleşerek yeni bir arazi oluşturduğu aktif haldeki volkana yakından bakmayı tehlikeli bulmuyorsanız, sorun yok.

 

 

Chowpatty, Hindistan

 
Chowpatty Plajı pek çok şey olabilir ama kesinlikle güzel değil, en azından güzel denilen diğer sahillerle kıyaslandığında. Mumbai, Hindistan'da bulunan Chowpatty’nin karakteristik özelliği ‘son derece kirli’ olması. Burada manzaranın güzel olduğu tek saat, çöplerdeki parlak portakal rengi ve pembelerin gökyüzünü aydınlatarak yüzdüğü gün batımıdır. Sakın suya girmeyin, hastalık kapmanız garanti.

 


Copacabana, Brezilya

 
Rio de Janeiro,  tartışmasız dünyanın en iyi kent plajlarına sahip ve bu 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi olan şehir için istismar edilen bir gerçek. Özellikle Copacabana pop kültürünce ölümsüzleştirilmiş olsa da altın kumları ve saf, mavi suları arasında tehlikeli bir sır saklıyor: Hırsızlar ve diğer küçük suçlular ile çevrili. Köpekbalıkları veya patlayan volkanlara dair endişelenmenize gerek olmasa da burada eşyalarınıza ekstra özen göstermeniz ve sahip çıkmanız gerekiyor.

 

 

Gansbaai, Güney Afrika

 
Gansbaai, dünyanın en güzel kıyı şeritlerinden biri olan Güney Afrika'nın Garden Route bölgesinde yer almaktadır. Batısındaki Hermanus, önde gelen bir balina izleme merkezidir; doğusunda ise Plettenberg Bay ve Storms River gibi muhteşem şehirler bulunur. Ne yazık ki Gansbaai’ye dair endişelenmeniz gereken büyük bir tehdit bulunmaktadır: Büyük beyaz köpekbalıkları. Sadece tüm coğrafyaya hakim muhteşem manzaralar için bile ziyaret etmeniz gereken bir yer olsa da kendinize bir iyilik yapın ve suya girmeye kalkmayın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön